Chevrolet El Camino SS 1970r.

Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Chevrolet El Camino SS 1970r.

Post autor: syzygy »

Home office to jednak trochę więcej czasu w domu - a że coś trzeba robić, to w efekcie przedstawiam Wam moją wersję Chevroleta El Camino SS 1970r.
Amerykańskie dziwadło, czyli muscle car i pickup w jednym.

Film
https://www.youtube.com/watch?v=PHcIJPm ... e=youtu.be" target="_blank

Skala 1:10,5
Długość: 62s
Szerokość: 21s
Wysokość: 16s

Funkcje:
-jeździ + posiada dwa biegi zmieniane manetką przy siedzeniu kierowcy
-świeci
-kierownica skręca razem z kołami
-otwierają się drzwi i tylna klapa

PF:
światła
2x L motor
Servo
Duży BB
Dwa małe przedłużacze
Odbiornik

W moich modelach dosyć raziło mnie, że są kwadratowe po bokach, postanowiłem to zmienić. Było z tym trochę zabawy, ale myślę, że było warto. Oprócz tego udało mi się tym razem zrobić nadkola, które nie są za szerokie. Nie musiałem wykorzystywać wirtualnych osi, czy czegoś tam, bo ten samochód/rocznik ma koła lekko wsunięte do wewnątrz (to jeszcze nie era dystansów ;) ). Okazało się, że to załatwiło sprawę i mimo ciasnych nadkoli nic nie obciera i model jest w pełni sprawny :)
Udało mi się pochylić deskę rozdzielczą + uzyskać więcej miejsca na nogi, co myślę też wyszło na plus. Dźwignia zmiany biegów jest pomiędzy siedzeniami, więc też to wyszło ok.

Poza tym auto (tak jak moje poprzednie) jest budowany z zasadą, żeby maksymalnie ukryć elementy napędu. Odbiornik celowo wyrzucony na pakę, i tak to słabo ściąga sygnał, więc ukrywanie w ogóle zabiłoby zabawę modelem.
Żeby paka nie była zbyt nudna, to ma imitację karbów/garbów (czy jak to nazwać).

Jeśli chodzi o słupki szyby czołowej, to zdecydowałem się poeksperymentować, oceńcie proszę jak to wyszło. W sumie nie widziałem takich słupków nigdzie (ale może mało widziałem).

Dodam, że dosyć zadowolony jestem z wyglądu tyłu auta - może przód mi się opatrzył już, od niego zacząłem i długo go dłubałem ;) Te szare obwódki tylnych świateł mi się podobają - wymagało to trochę kombinacji, trochę przypadkiem trafiłem z wymiarami i wcisnąłem tam te płaskie płytki. Idealnie byłoby mieć też góry taką kreskę, ale to już ponad moje siły.

Pewnie trochę traci na kolorze - czerwony z czarnymi pasami wyglądałby efektowniej, grill wtedy mógłby dla urozmaicenia być czarny.

Model jest poprawny technicznie, nic nie obciera, jeździ w miarę ok ("dwójka" mocno zwolniła od góry klocków, ale na szczęście działa i jedzie na niej szybciej niż na "jedynce"), nie rozpada się od dotknięcia itp. (choć parę elementów jest bardziej delikatnych).

Chciałem oddać mnniej więcej tę wersję: https://www.topspeed.com/cars/chevrolet ... 83336.html" target="_blank

Jak zawsze jestem bardzo ciekaw Waszych opinii :)

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
gmkkk

Re: Chevrolet El Camino SS 1970r.

Post autor: gmkkk »

Krótko... PIĘKNY!
Awatar użytkownika
Cubeous
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 164
Rejestracja: 09 lut 2019 17:31
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Chevrolet El Camino SS 1970r.

Post autor: Cubeous »

Już gdzieś tam rzucił mi się w oczy i przyznam że wyszedł pięknie. Wiernie oddany model. Graty
Cube Brick: YouTube / Flickr / Facebook / Instagram
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chevrolet El Camino SS 1970r.

Post autor: syzygy »

Dziękuję bardzo :) Przyznam, że trochę się nad nim napracowałem (nie mam wielkiego doświadczenia), więc cieszę się, że widać efekt.
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3905
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Chevrolet El Camino SS 1970r.

Post autor: pit »

Model wygląda dobrze i pewnie dla entuzjastów amerykańskiej motoryzacji jest rozpoznawalny, ale...
Ponieważ nie jest to już pierwszy Twój samochód, to pozwolę sobie trochę ponarzekać. :)
Ale tylko na kształty, mechanika jest o.k. :)

Gdzieś zgubiłeś proporcje i na pierwszy rzut oka samochód przypomina mi raczej jakiegoś pick-upa niż to "dziwadło".
Przy tej skali zdecydowanie można już postarać się dokładnie wymodelować kształty.
Wydaje mi się, że maska jest za długa w stosunku do reszty. Poza tym w oryginale przez całą długość lekko się podnosi ku kabinie, podobnie jak boczne burty z tyłu.
Jednak przede wszystkim pasuje poprawić tył samochodu - ta część bagażnika za tylnymi kołami jest zdecydowanie cieńsza niż wyszło u Ciebie i prawdopodobnie dlatego model przypomina klasycznego pick-upa.
W oryginale podłoga, zaczynając zaraz za przednim kołem, zaczyna się podnosić ku tyłowi - u Ciebie tego nie widać.

Korzystasz z jakichś rysunków, rzutów przy budowaniu?
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7077
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Chevrolet El Camino SS 1970r.

Post autor: Jaskier »

Mam bardzo podobne wnioski do tych Pita. Gdyby to był debiut - czapki z głów - ale jako że to już któreś z kolei auto Twojego autorstwa zbudowane w podobnej skali, to rzucają się w oczy te braki i niedoróbki.
Nie znam się na samochodach, ale nawet jako laik widzę, że coś jest nie tak z proporcjami. Najbardziej rzuca mi się w oczy dach, który jest jakiś taki wysoki i jednocześnie mam wrażenie, że słupki są za wąsko postawione.
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chevrolet El Camino SS 1970r.

Post autor: syzygy »

Ponieważ nie jest to już pierwszy Twój samochód, to pozwolę sobie trochę ponarzekać. :)
Jasne, konstruktywna krytyka zawsze w cenie :) Samochód nie pierwszy, ale też nie natłukłem ich jakiegoś mnóstwa - ja nadal uważam się za początkującego i nieraz wyraźnie czuję swoje braki :)

Tak, z blueprint skaluję, dosyć dokładnie :)
Obrazek

Wielkich niedokładności nie powinno być, raczej to mogę być takie niuanse, o których piszesz, które wpływają na odbiór całości.

1. Maska - chyba wiem, gdzie tkwi problem i miałem dylemat. Brak szyby powoduje, że brakuje tej półokrągłej przestrzeni od słupków do czoła szyby (widać na blueprincie). Przez to maska jest optycznie dłuższa, bo już w pewnym momencie powinna być szyba, a jej nie ma, są tylko słupki mniej więcej tam, gdzie powinny być, czyli dalej ;). Próbowałem to nadrobić tanowymi kafelkami, chyba miałem na początku dwa study szerokości, ale jakoś mi to nie grało. Można skrócić maskę, ale to zaburzy inne proporcje. Może macie jakieś rady? :)

2. Boczne burty - fakt, powinny opadać pod koniec, masz rację :) Coś kombinowałem, ale tam jest tak delikatny spadek, że się poddałem.
W oryginale podłoga, zaczynając zaraz za przednim kołem, zaczyna się podnosić ku tyłowi - u Ciebie tego nie widać.
Nie podnosi się, przynajmniej na tym szkicu (aż sprawdziłem) a na nim bazowałem w głównej mierze. I u mnie jest za kołem cieniej o cały jeden slope :) No ale może powinienem obciąć więcej - pewnie by to pomogło.

Obrazekbok2 - Kopia

Ale jeśli odbieracie proporcje jako nietrafne, to nie chcę na siłę Was przekonywać, chciałem wyjaśnić tylko skąd to się może brać, jak z tą maską. Będę starał się bardziej, może następnym razem będzie lepiej :)
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3905
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Chevrolet El Camino SS 1970r.

Post autor: pit »

Rzeczywiście może to być problem braku szyby. :)

Jeśli chodzi o tył, to może być też tak, że patrząc z boku, wszystko jest w porządku i zgodnie z rzutem, ale jak patrzysz po skosie to coś nie gra.
Wydaje mi się, że problem leży w wyprofilowaniu boku samochodu. Jak popatrzysz na rzut z tyłu, to pionowy jest tylko ten fragment na wysokości świateł - reszta boku jest pochylona w jedną, czy drugą stronę.
Może u Ciebie ten pionowy fragment jest zbyt wysoki?
syzygy pisze:Ale jeśli odbieracie proporcje jako nietrafne, to nie chcę na siłę Was przekonywać, chciałem wyjaśnić tylko skąd to się może brać, jak z tą maską. Będę starał się bardziej, może następnym razem będzie lepiej :)
Nie jest tak, że według mnie coś jest kategorycznie złe. Po prostu coś tu nie gra.
Natomiast jeśli by mi się w ogóle nie podobało, to po prostu nie chciałoby mi się tyle pisać. :)
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chevrolet El Camino SS 1970r.

Post autor: syzygy »

pit pisze: Wydaje mi się, że problem leży w wyprofilowaniu boku samochodu. Jak popatrzysz na rzut z tyłu, to pionowy jest tylko ten fragment na wysokości świateł - reszta boku jest pochylona w jedną, czy drugą stronę.
Może u Ciebie ten pionowy fragment jest zbyt wysoki?
Taak, masz rację, ten skos mógłby się wcześniej zaczynać, tak jak w oryginale, pewnie by to odciążyło optycznie tył auta.. Słuszna uwaga :)
Awatar użytkownika
rutek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2699
Rejestracja: 15 maja 2013 07:05
Rok urodzenia: 1970
Kontakt:

Re: Chevrolet El Camino SS 1970r.

Post autor: rutek »

Słupek b jest do kitu. Można spokojnie zrobić go lepiej.
Budujesz ciągle z tych samych klocków?
Czarny kolor klocków jest niewdzięczny.
________________________________________________________________
Nie pytaj Co ZT może zrobić dla Ciebie. Zapytaj co Ty możesz zrobić dla ZT!
BRICKSHELF FLICKR
ODPOWIEDZ