MOPS: Mechaniczny Objeżdżania Przeszkód System

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

MOPS: Mechaniczny Objeżdżania Przeszkód System

Post autor: Sariel »



Taka tam mała bzdura. Oglądałem roombę w akcji i przyszło mi do głowy zastosowanie dyfra do zmiany kierunku pojazdu w momencie napotkania przeszkody. Czyli: mamy pojazd gdzie napęd na koła trafia przez dyfer, a jak coś te koła zatrzyma to dyfer się obraca i w ten sposób wymusza zmianę kierunku jazdy aż trafi na kierunek w którym koła mogą się obracać. Działa to w praktyce całkiem nieźle, musiałem tylko dodać przypodłogowy "zderzak" bo całość ma wysoki środek ciężkości i bez tego lubi wjeżdżać na przeszkody i się przewracać. Dyferencjał faktycznie skręca kołami aż do momentu kiedy opór na kołach spadnie poniżej oporu na układzie skrętu - wychodzi więc taki "wyszukiwacz" kierunku w oparciu o balans oporów między napędem i skrętem. Potrafi toto nawet wycofać się ze ślepej uliczki, aczkolwiek jako naprędce sklecony koncept nie działa idealnie bo środek ciężkości jest bardziej nad jednym kołem niż nad trzema pozostałymi.

Galeria

I parę fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3904
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: MOPS: Mechaniczny Objeżdżania Przeszkód System

Post autor: pit »

Jak byłem mały, to miałem zabawkę działającą na podobnej zasadzie. :)
Taki niby samochód-ufo: z przodu miał "obrotnicę" z dwoma równoległymi kółkami, które spełniały rolę Twojego mechanizmu, a z tyłu dwa kółka wleczone.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: MOPS: Mechaniczny Objeżdżania Przeszkód System

Post autor: jetboy »

Ja miałem taki ruski blaszany czołg. Ta wersja podoba mi się znacznie bardziej.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
ODPOWIEDZ