Heimdall

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 96
Rejestracja: 08 lip 2019 19:22
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Heimdall

Post autor: lechkulina »

Cześć,

Dzisiaj Kenny (żółty kosmonauta) odebrał kluczki do swojego nowego statku - Heimdalla. W związku z tym chciałbym wam zaprezentować kilka szczegółów z nim związanych zanim wyruszą wraz z Bennym włóczyć się po galaktyce.

Historia
Heimdall jest statkiem rekonesansowym. Napędza go jeden, ale bardzo potężny silnik termo-nuklearny (ciągnie się pod całym kadłubem) wyprodukowany przez firmę BST (Benny Space Technologies). Jest on sprzężony z kolektorem cząsteczek wysoko-energetycznych zlokalizowanym pod kokpitem. Jest on używany do uzupełnianiu zapasu paliwa podczas długich misji. Aby rozproszyć ogromne ilości ciepła (głównie nadmiary) z rdzenia reaktora, pod kadłubem i skrzydłami została zamontowana seria paneli termo-zrzutu. Będąc statkiem rekonesansowym został on wyposażony w sieć dokładnych czujników pod kokpitem i dodatkowo serie dział jonowych, no wiecie, tak na wszelki wypadek....

Statystyka
Model zbudowany w fizycznych części.
Liczba części: 7441 pieces
Wymiary: 770mm x 280mm x 11mm

Projekt
Zajęło mi ponad 5 miesięcy aby go zaprojektować i zbudować. Ogromną inspiracją były dla mnie artworki Michal Kusa. Szczególnie blokowanie kolorów i wcięcia w projektach jego latających skrzydeł były miejscem, od którego rozpocząłęm budowę. Po drodze zacząłem przesuwać się w innym kierunku aby bardziej dostosować go do wizji i pomysłów jakie kłębiły się po mojej głowie lub po prostu aby dodać konkretne elementy - jak np. panele termo-zrzutu zaczerpnięte z serii książek Hamiltona.

Było wiele śmiesznych problemów po drodze nie tylko związanych z geometrią czy blokowaniem kolorów (jak np. wypełnić lukę o wysokości płytki i szerokości dwóch...), ale przede wszystkim bardzo dużo wytrzymałościowych, aby utrzymać tę latającą mozaikę w jednym kawałku. Wspomniane wcześniej panele pod skrzydłami tak naprawdę stanową ramiona pająka podtrzymującego skrzydła (bardzo niewygodnie, ale spokojnie można go też obróci o 180*), czy konstrukcja suwnic, które łączą te ramiona z rdzeniem statku, czy w końcu sam rdzeń zbudowany z przeplatanych clip-barów itd... ogólnie wymagało to wiele przerabiania i testowania, ale koniec końców miałem z tego super ubaw :)

Instrukcje
Jeżeli ktoś jest ciekaw jak Heimdall jest zbudowany lub chce po prostu podpatrzeć jakąś mam nadzieję przydatną technikę to stworzyłem model w studio bazując na faktycznym modelu. Powinien on być wygodniejszy niż klasyczne instrukcje krok-po-korku - Użycie równolegle starszych i nowszych mouldów istniejących części jest zamierzone i ważne. Możecie ją pobrać stąd https://github.com/lechkulina/Heimdall

Pełna galeria http://www.flickr.com/photos/147862201@ ... 5784794408" target="_blank
Galeria WIP http://www.flickr.com/photos/147862201@ ... 3634763282" target="_blank

Dość gadania, zdjęcia:

ObrazekHeimdall - Back by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Back starboard side by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Back port side by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Engine's nozzle and fuel injectors by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Front by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Front port side by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Cockpit by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Front closeup by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Top by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Bottom by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Thermo-dump panels closeup by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - I just love this shot :) by Lech Kulina, on Flickr


Pozdrawiam

lech
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2020 00:53 przez lechkulina, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
romkoo
Posty: 390
Rejestracja: 30 wrz 2016 12:32
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Heimdall

Post autor: romkoo »

Statki kosmiczne to dla mnie tematy niezbadane (jeszcze), ciężko mi cokolwiek powiedzieć na temat całej bryły, trochę jakby latał tyłem, ale w klimatach SF to jest standardem. Ostanie zdjęcie prezentuje ile musiałeś się nakombinować aby osiągnąć tą powierzchnię i kąty - robi wrażenie :).
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Heimdall

Post autor: jetboy »

Śwetne! Wyszło lepiej niż się spodziewałem.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1689
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: Heimdall

Post autor: Janek »

kosmiczny pomysł i kosmiczne kształty. Każda część statku z osobna mogłaby być osobnym MOCem. Cudo!!!
"Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma."

Moje social media: INSTAGRAM | FLICKR | YOUTUBE
Awatar użytkownika
Pablo Brickasso
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 414
Rejestracja: 26 lut 2017 02:42
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Heimdall

Post autor: Pablo Brickasso »

Najbardziej podoba mi się to, że nie ma tu praktycznie żadnej większej szpary. Prawie wszystkie ksztalty idealnie się uzupełniają. Do tego ilość detali zwala z nóg. Kolejny genialny MOC. Tak powinno się budować z klocków! :)
Awatar użytkownika
marki
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3173
Rejestracja: 17 sty 2014 13:42
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Heimdall

Post autor: marki »

Fajny. Wiem jak to jest budować we wszystkich kierunkach i skosach.
Trochę za bardzo widać niepodociskane klocki.
***** ***
___________________________________
Marek do garów, Ania do klocków! :)
Awatar użytkownika
rutek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2699
Rejestracja: 15 maja 2013 07:05
Rok urodzenia: 1970
Kontakt:

Re: Heimdall

Post autor: rutek »

Technicznie genialne. Wizualnie tak sobie.
________________________________________________________________
Nie pytaj Co ZT może zrobić dla Ciebie. Zapytaj co Ty możesz zrobić dla ZT!
BRICKSHELF FLICKR
Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 96
Rejestracja: 08 lip 2019 19:22
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Heimdall

Post autor: lechkulina »

romkoo pisze:Statki kosmiczne to dla mnie tematy niezbadane (jeszcze), ciężko mi cokolwiek powiedzieć na temat całej bryły, trochę jakby latał tyłem, ale w klimatach SF to jest standardem. Ostanie zdjęcie prezentuje ile musiałeś się nakombinować aby osiągnąć tą powierzchnię i kąty - robi wrażenie :).
Dzięki romkoo! Tak to już jest z SF, że ma wyglądać dobrze i w miarę sensownie, nie zawsze super logicznie :)
jetboy pisze:Śwetne! Wyszło lepiej niż się spodziewałem.
Dzięki wielkie jetboy, cieszę się, że udało mi się ciebie zaskoczyć pomimo wcześniejszego trochę spoilerowego WIPa :)
Janek pisze:kosmiczny pomysł i kosmiczne kształty. Każda część statku z osobna mogłaby być osobnym MOCem. Cudo!!!
Dzięki Janek za dobre słowo. Czy osobno by to wyglądało dobrze to trudno powiedzieć - długi czas miałem poskładany sam kadłub bez skrzydeł i wyglądał jak kura bez skrzydeł i dolnego dzioba :)
pablo_piccasos pisze:Najbardziej podoba mi się to, że nie ma tu praktycznie żadnej większej szpary. Prawie wszystkie ksztalty idealnie się uzupełniają. Do tego ilość detali zwala z nóg. Kolejny genialny MOC. Tak powinno się budować z klocków! :)
Duże dzięki Pablo! Od początku nie chciałem używać maskownic czy nakładać klocki na siebie aby zrobić blokowanie kolorów, to było przyczyną, że każdy fragment wymagał "wyrzeźbieni" odpowiedniego kształtu i dopasowania z pozostałymi. Efekt końcowy jest dosyć przewrotny ponieważ całość wygląda prosto pomimo pewnego skomplikowania w środku.
marki pisze:Fajny. Wiem jak to jest budować we wszystkich kierunkach i skosach.
Trochę za bardzo widać niepodociskane klocki.
Trochę tak, ale tutaj jest kilka przyczyn:
1) Musiałem łączyć technic bricki 1x1 (których otwór na pin wypada odrobinę poza systemem) i używać headlight bricków czy modified bricków w róznych kierunkach (tutaj mamy fabryczny luz, który należy odjąć od 8mm z szerokości klocka, który umożliwiający stawienia dwóch klocków obok siebie). Przy tej ilości połączeniach (każdy panel stanowi spójną, połączona całość) są miejsca, że to skumulowane przesunięcie daje o sobie znać. Ale bez tego nie udało by się zbudować kształtów z jakich składają się skrzydła i jest to ogólnie przyjęta technika. Skoro Nick Trotta ją stosuje to dla mnie jest ok :)
2) Jedna z małych białych sekcji przy działach jonowych jest przymocowana przez wpuszczenie trzpienia w kanał w środku skrzydła - czyli brak połączenia przez stud czy bar. Przez to, że jest zazębiona z 3 stron, to się trzyma całości, ale ma małe luzy.
3) Jak przenosiłem całość do robienia zdjęć to statek miał małą wpadkę, która w większości udało mi się poprawić :)
rutek pisze:Technicznie genialne. Wizualnie tak sobie.
Spoko, kwestia gustu, szczególnie, że różnorodność wśród statków SF jest ogromna :)

Pozdrawiam

lech
Awatar użytkownika
Cubeous
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 164
Rejestracja: 09 lut 2019 17:31
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Heimdall

Post autor: Cubeous »

Super to wygląda. Podobają mi się łączenia na przodzie, wręcz nadnaturalnie schodzące się różne kolory malowania, detale silnika i ten złoty motyw na spodzie - jeden z lepszych statków jakie ostatnio widziałem.
Jedyne co bym zmienił to kolor szybki na żółty żeby nadać mu jeszcze bardziej "Benkowy" klimat :p
Zazdraszczam statkowego skilla i cierpliwości :)
Cube Brick: YouTube / Flickr / Facebook / Instagram
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Heimdall

Post autor: Jaskier »

Spasowanie tych klocków to jest jakiś kosmos!
ODPOWIEDZ