[IDEA] 3/9-biegowa łączona skrzynia biegów dla PF Servo

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[IDEA] 3/9-biegowa łączona skrzynia biegów dla PF Servo

Post autor: Sariel »

Obrazek

Instrukcja: http://sariel.pl/down/3speed-servo-comb ... ission.pdf" target="_blank

Dzielę się konstrukcją skrzyni biegów, w końcu mocno praktyczną. Udało mi się wyeliminować w niej w zasadzie wszystko co mi przeszkadzało w typowej skrzyni biegów LEGO.

Zalety:
- błyskawiczna zmiana biegów w trakcie jazdy, bez zacinania, bez zatrzymywania, bez konieczności celowania w bieg, 100% precyzji za każdym razem
- przełożenia od 5:1 do 1.6:1
- wejście i wyjście w jednej linii, obracające się w tę samą stronę; skrzynię można dzięki temu obrócić i mieć przełożenia na odwrót, a więc od 1:1.6 do 1:5
- wejście i wyjście biegną przez środek skrzyni co ułatwia jej montaż w podwoziu, a Servo można przypiąć z jednej lub drugiej strony
- całość oczywiście solidnie wzmocniona, wymiary 5x7x10 studów + silniki i lifty do spięcia ramek, skrzynia ma wygodną formę prostopadłościanu z osiami przez środek, do tego da się łatwo wbudować i w lifty i w klocki ze studami
- zaprojektowana tak żeby dało się łatwo spiąć dwie takie skrzynie szeregowo uzyskując 9 prędkości o 7 różnych przełożeniach (dwie prędkości się dublują) od 25:1 do 2.77:1

Minusy:
- wymaga PF Servo
- przy użyciu pilota PF pierwszy i trzeci bieg wymagają trzymania wajchy; można to obejść SBrickiem z zaprogramowanymi przyciskami

Na warsztacie mam wersję na 4/16 biegów sterowaną silnikiem Control+ albo stepperem.

Film pokazujący co i jak:
ODPOWIEDZ