Wywrotka Mercedes Arocs

Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Wywrotka Mercedes Arocs

Post autor: Fuku »

Model powstał na lugpolowy konkurs miasteczkowy i jest w skali moim zdaniem bliskiej skali minifig. Jest wiele różnych wersji wywrotek Arocsa, niżej dam zdjęcia tych, na których się najbardziej wzorowałem. Sama wywrotka jest raczej inspirowana inną wersją niż ta, którą można zobaczyć u nas na ulicach. Jak zwykle starałem się jak najlepiej odwzorować pierwowzór, na tyle na ile pozwalają ograniczenia elementów w tej skali. Model w zasadzie powstał w 2 wieczory jakieś 2 tygodnie temu, jednak musiałem go przebudować, gdyż okazało się, że zabawkowy model na którym się wzorowałem był w niektórych miejscach przekłamany i zajęło to kolejne 2 dni. Potem była najgorsza część, czyli zamawianie brakujacych części na bl. Nie będę tu opisywał perypetii z tym związanych, napiszę tylko że cieszę się, że je w ogóle dostałem. Całość jest dość trwała, choć nie tak jak zestaw city. Antenka z przodu tylko do zdjęć, bo serek się luzuje. W kabinie było miejsce na 2 minifigi, jednak po tym jak dodałem klamki z wrotek okazało się, że minifigi nieco rozpychają kabinę na boki, więc muszą być bez nóżek, ewentualnie jako klami można dać czarne groszki. Nie jestem do końca zadowolony ze zdjęć, wydają się nieco zniekształcone. To chyba tyle

Galeria: https://flic.kr/s/aHsmMer9B4" target="_blank

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wywrotka pasuje do mojej ulepszonej ładowarki kołowej:

Obrazek

Wnętrze kabiny:

Obrazek

Wiele modeli ma kratki na światłach, ale te z lego są za grube, dałem jako ciekawostkę raczej:

Obrazek

Kilka przykładów inspiracji:

https://www.truck1-pl.com/img/Ciezarowk ... 831083.jpg" target="_blank

https://aukcje.sgef.pl/images/oryginal_ ... 54c_17.png" target="_blank

https://photo.static-viamobilis.com/32/1/4694461.jpg" target="_blank

https://samochody-specjalne.pl/wp-conte ... ista-4.jpg" target="_blank
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: Wywrotka Mercedes Arocs

Post autor: Jerac »

No i proszę - świetnie wyszło! Super zaokrąglenia, wygląda jakby modelik był większy niż jest w rzeczywistości, a to świetny znak.
Chyba faktycznie star warsy są nudne. To jest dużo lepszy temat.

Fajne zdjęcia btw, szczególnie pierwsze mi się podoba. Pojazdy najlepiej wyglądają "z poziomu oczu ludzika", bo to sposób w jaki oglądamy prawdziwe.
Szarnywirk
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: Wywrotka Mercedes Arocs

Post autor: Fuku »

Dziękuję! Jednak zostanę przy Star Warsach, mam jeszcze duuużo rzeczy które chcę zbudować, ale czasem można dla odskoczni zbudować coś innego :D
Ostatnio zmieniony 30 mar 2020 21:59 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Wywrotka Mercedes Arocs

Post autor: Thietmaier »

Według mnie jest fajny, ale nie do razu widać, że jest to Arocs. Ale to raczej wina skali i doboru modelu do odwzorowania - zbyt wiele uproszczeń trzeba robić, żeby w 7s odwzorować ciężarówkę o bardzo specyficznych kształtach. Nie do końca gra mi grill i światła. Od boku jest dużo lepiej. No i bardzo nie lubię połączenia słupków z barów i szyb z paneli - wg. mnie w tej skali albo robić szyby albo same słupki. Ale to moja subiektywna ocena.

Jednakże patrząc na to jak na po prostu wywrotkę jest świetny. Kipr bardzo mi się podoba, świetny kształt i detale na nim, np schodki, działający siłownik - bardzo na plus. Sam buduję obecnie wywrotkę i chyba podkradnę parę rozwiązań :)
Ogólnie jest tu dużo detali i smaczków - tylne błotniki, felgi, zbiorniki po bokach.

Ale i tak modelik jest super, dobra robota :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5725
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: Wywrotka Mercedes Arocs

Post autor: glaz_pimpur »

Bardzo ładnie wyszło. Też myślałem, że jest większy i byłem zawiedziony, że nie jeździ.;)
Duplo Users Poland Assosiation
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: Wywrotka Mercedes Arocs

Post autor: Fuku »

Dziękuję.

Co do grilla rozumiem, też mi do końca nie gra ale nie miałem pomysłu jak inaczej to zrobić w tej skali, starałem się skupić na charakterystycznym załamaniu grilla na dole, ale brakuje chociażby zwężenia. Swiatła w tym kształcie najlepiej oddają kształt oryginału, może sam skos bez plejta by wystarczył, ale uznałem, że lepiej zrobić je nieco przerysowane. Ogólnie ten przód był najgorszy do odwzorowania. I jest to element, który ewentualnie próbowałbym kiedyś zrobić inaczej, chyba jedyny znaczący tutaj, ale na razie mam trochę dosyć tego modelu... chociaż też na obronę dodam, że na żywo wygląda lepiej. Co do słupków i szyby to mam zgoła inne odczucie, rozwiązanie mi się jakoś tak po prostu podoba. Mogłyby być same słupki, jednak wydaje mi się, że w ten sposób fajnie widać, że szyba wystaje dalej niż słupki jak w oryginale. No i wolałem dać szybę kiedy była taka możliwość, jakby nie było to bym nie kombinował i dał same słupki ;P
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Wywrotka Mercedes Arocs

Post autor: jetboy »

Świetnie wyszło. To twoja praca która podoba mi się jak do tej pory najbardziej.
Fajne zdjęcie z ładowarką.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: Wywrotka Mercedes Arocs

Post autor: Fuku »

jetboy pisze:Świetnie wyszło. To twoja praca która podoba mi się jak do tej pory najbardziej.
Fajne zdjęcie z ładowarką.
Z jednej strony szkoda, bo poziom, dopracowania był podobny do innych prac, choć po części rozumiem zmęczenie tematem i po prostu za późno się za to wziąłem, z drugiej strony dziękuję, cieszę się, że się podoba. Ładowarka co prawda nie jest modelem istniejącego modelu, ale starałem się ją zrobić tak, by wyglądała jak rzeczywista maszyna.
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: Wywrotka Mercedes Arocs

Post autor: Fuku »

Fuku pisze:
jetboy pisze:Świetnie wyszło. To twoja praca która podoba mi się jak do tej pory najbardziej.
Fajne zdjęcie z ładowarką.
Z jednej strony szkoda, bo poziom, dopracowania był podobny do innych prac, choć po części rozumiem zmęczenie tematem i po prostu za późno się za to wziąłem, z drugiej strony dziękuję, cieszę się, że się podoba. Ładowarka co prawda nie jest modelem istniejącej, ale starałem się ją zrobić tak, by wyglądała jak rzeczywista maszyna.
EDIT:
Kombinowałem trochę z kratką, lepiej czy zostawić poprzednią wersję?

ObrazekSecond version of grille, better or not? by Fuku Saku, on Flickr
Ostatnio zmieniony 30 mar 2020 19:10 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: Wywrotka Mercedes Arocs

Post autor: Fuku »

Kombinowałem trochę z kratką, lepiej czy zostawić poprzednią wersję?

ObrazekSecond version of grille, better or not? by Fuku Saku, on Flickr
ODPOWIEDZ