PKP SM41

gomiunddoris
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 40
Rejestracja: 22 maja 2019 21:45
Rok urodzenia: 1983
Kontakt:

PKP SM41

Post autor: gomiunddoris »

Już od jakiegoś czasu myślałem o tej lokomotywie, brakowało natomiast czasu i chęci, aż w końcu udało się coś wypocić . Model zainspirowany pracą http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=521719" target="_blank. Co do samej lokomotywy to jest napędzana dwoma "legowymi" wózkami, co do jazdy po wystawie przez kilka godzin sprawdza się znacznie lepiej aniżeli wózki "własnej konstrukcji", stąd padł wybór właśnie na taki napęd.
Co do samego modelu to o nim kilka słów...

SM41 - manewrowa lokomotywa spalinowa produkcji węgierskiej. Spalinowozy tej serii były używane na PKP i na bocznicach przemysłowych od roku 1961. Lokomotywy tego typu różniły się od poprzedniego modelu, SM40, głównie uproszczonym sterowaniem elektropneumatycznym oraz dodanymi z boku pojazdu barierkami. Kolejne egzemplarze SM41 nieznacznie różniły się od siebie drobnymi ulepszeniami. Wewnętrzne opracowania PKP wykazywały, że na początku eksploatacji lokomotywy te wykazywały szereg usterek. Obie lokomotywy miały instalację elektryczną 24V zasilaną z akumulatorów zasadowych umieszczonych po obu stronach lokomotywy. Z charakterystyki lokomotywy jednoznacznie wynika jej uniwersalny charakter, jedynie brak własnego kotła ogrzewczego utrudniał zastosowanie jej zimą do prowadzenia pociągów pasażerskich.

Ostatnia lokomotywa SM41-111 została wycofana z eksploatacji w 2000 roku w lokomotywowni Grudziądz. W 2010r. lokomotywa została zakupiona przez województwo kujawsko-pomorskie. W ruchu manewrowym SM41 zostały zastąpione przez polską lokomotywę SM42. (źródło Wikipedia)

ObrazekPKP SM41 by Piotr Gomola, on Flickr

ObrazekPKP SM41 and cargo sets, in backward his stronger friend SP42 by Piotr Gomola, on Flickr

ObrazekPKP SM41 by Piotr Gomola, on Flickr

ObrazekPKP SM41 by Piotr Gomola, on Flickr

ObrazekPKP SM41 by Piotr Gomola, on Flickr

ObrazekPKP SM41 by Piotr Gomola, on Flickr
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: PKP SM41

Post autor: Mateusz92 »

Jest równie brzydka co oryginał ;) A tak na serio to podobieństwo jest ewidentne. Trochę opasła Ci wyszła, ale biorąc pod uwagę, że SM42 masz pobudowane w podobnym stylu, więc nie ma co się czepiać chyba, że dyskusja ma zmierzać w stronę gusta i guściki. Bardzo wiernie oddane są osłony wózków jezdnych i jest to w moim odczuciu zdecydowanie najlepszy detal z całości.
Edit
Zapomniałem wspomnieć o buforach. Cały czas uważałem, że użycie opon to średni pomysł ze względu na różnice materiałów, a wyszło całkiem przyzwoicie.
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: PKP SM41

Post autor: DawKub1922 »

Super, że postawiłeś na to klasyczne malowanie. Zgadzam się z Mateuszem, atrapy wózków bardzo fanie zrobione.
Jedyna kwestia, która trochę mi nie pasuje to ten biały plejt między szybami, zielony byłby chyba lepszym rozwiązaniem...?

POZdrawiam
gomiunddoris
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 40
Rejestracja: 22 maja 2019 21:45
Rok urodzenia: 1983
Kontakt:

Re: PKP SM41

Post autor: gomiunddoris »

Dzięki koledzy kolejarze za słowa :)
DawKub1922 pisze:... zielony byłby chyba lepszym rozwiązaniem...?

POZdrawiam
byłby znacznie lepszym rozwiązaniem, niestety trudno dostępny jest 2x2 tile modified w kolorze green, na zwykły plate 2x2 nie ma w środku miejsca, ale pracuje nad tym :)
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: PKP SM41

Post autor: DawKub1922 »

gomiunddoris pisze:...ale pracuje nad tym :)
Aaa to sry, nie wziołem pod uwagę, iż tam w środku takie kombinacje się wyprawiają =P
Dzięki temu kolejny plusik, że to nie taka oczywista oczywistość =P
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: PKP SM41

Post autor: rASch »

Klasyczne malowanie na plus. Myślę że oprócz tych białych słupków mógłbyś zamienić jeszcze te curwed slopy 1x2 na przodzie na serki.
Lepszego pomysłu nie mam, a teraz ten łuk wygląda jak zwężenie na dużej długości. Ostoja mi się jakaś duża wydaje ale w sumie jest ok.
Nie pasują mi też słupki przy barierkach, są bardzo grube może spróbuj zamienić na łapki szkieletów też były białe tylko wydaje mi się że mogą okazać się znów za niskie.
A tak przy okazji, świetny model ;)
gomiunddoris
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 40
Rejestracja: 22 maja 2019 21:45
Rok urodzenia: 1983
Kontakt:

Re: PKP SM41

Post autor: gomiunddoris »

Hej :)
Dziękuję wszystkim za sugestie są dla mnie bardzo cenne. Staram się przeprowadzić kosmetyke
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: PKP SM41

Post autor: eric trax »

Na tyle ile znam się na legowych pociągach model jest super. Patrząc na niego od razu wiadomo co to za ciuchcia :D
ODPOWIEDZ