Liebherr HS 8040

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 9
Rejestracja: 27 sie 2019 17:10
Rok urodzenia: 1996

Liebherr HS 8040

Post autor: Porsche96 »

Liebherr HS 8040

Obrazek

Dane techniczne

Dł. 40s / szer. 23-29s / wys. 21s (32/18-23/17 cm) - bez boomu
Skala: 1:18
Maksymalna wysokość w zależności od długości boomu:
I 70 cm - odpowiednik 11m
II 87 cm - odpowiednik 14m
III 102 cm - odpowiednik 17m
IV 121 cm - odpowiednik 20m
Waga: 2945-4014g
Zasilanie 2xBB 8878
Kontrola za pomocą dwóch sbricków
2x M
3x L
2x XL

Funkcje
Jazda - 2 L
Rozsuwanie gąsienic - M
Obrót wieży - M
Wyciągarka opuszczająca boom - L
Wyciągarki odpowiadające za ruch łyżki - 2 XL

Dzisiaj prezentuję Wam koparkę linową Liebherr HS 8040. Na pomysł jej budowy wpadłem na początku listopada, po obejrzeniu jednego z filmów z wystaw Brick Creek. Koparka powstała w ciągu około 2 miesięcy.
Za napęd odpowiadają dwa silniki L, napędzające obie gąsienice z przełożeniem 1,67:1. Dzięki takiemu przełożeniu koparka jest dość szybka (może nawet za bardzo jak na taką maszynę). Jednak z powodu zmiennego rozstawu gąsienic nie ma miejsca, żeby dodać dodatkową redukcję, zachowując przy tym stabilność konstrukcji. Gąsienice są rozsuwane za pomocą czterech małych siłowników liniowych, napędzanych jednym silnikiem M. Mechanizm rozsuwania jednej gąsienicy opiera się na czterech prowadnicach o wysokości trzech studów i szerokości jednego. Wchodzą one w podwozie koparki, oparte na dwóch konstrukcjach z ramek 5x7, połączonych systemem rozsuwania gąsienic. Szczegóły w zdjęciach poniżej.

Obrazek Obrazek Obrazek

Wieża to głównie konstrukcja z ramek, połączonych liftarmami i obudowa z paneli technicowych. Za jej obrót odpowiada silnik M z redukcją 120:1 (ślimak -> z24, z12 -> obrotnica). Trzy wyciągarki są zbudowane w podobny sposób: sznurek nawija się na tulejkę na axlu pomiędzy dwiema zębatkami 36, napędzanymi przez z12. Za opuszczanie ramienia odpowiada L, a za ruch łyżki dwa XLe.

Podobnie jak w prawdziwej koparce zastosowałem modułową przeciwwagę. W najlżejszym wariancie waży 319 gramów i składa się z batteryboxa i tylnej obudowy koparki. W najcięższym wariancie przeciwwaga ma 1140g. Składa się wtedy z tych elementów, co wariant I oraz dodatkowego baterryboxa, obudowy i ołowianych ciężarków (8x70g), zabezpieczonych przed przemieszczaniem się podczas ruchu koparki.

Obrazek

Boom to prosta, wytrzymała konstrukcja z liftarmów. Większość połączeń pod kątem jest "legalna", jednak z powodu zwężających się pierwszej i ostatniej sekcji ramienia, nie wszystkie są "zgodne ze sztuką", ale pasują bez problemu.
Konfiguracje boomu:
I) I + IV - 30s + 44s, maksymalna wysokość koparki 70 cm
II) I + II + IV - 30s + 21s + 44s, maksymalna wysokość koparki 87 cm
III) I + II + IV - 30s + 42s + 44s, maksymalna wysokość koparki 102 cm
IV) I + II + III + IV - 30s + 21s + 42s + 44s, maksymalna wysokość koparki 121 cm


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zbudowałem dwie "łyżki": typową dla koparki linowej oraz "muszlową" (clamshell bucket). Koparka może być również używana jako dźwig, ale przy podnoszeniu cięższych elementów wymagałoby to powiększenia przeciwwagi.

Obrazek Obrazek

Jeszcze zanim zacząłem budowę, chciałem wykonać coś w pełni modułowego. Myślę, że się udało :)

Obrazek


Operowanie koparką nie jest łatwe, wymaga to odrobiny doświadczenia, które właśnie zdobywam :) Tego typu maszyna jest przeznaczona przede wszystkim do kopania poniżej podłoża, na którym stoi (np. pogłębianie zbiorników wodnych), dlatego trudno jest kopać z płaskiej powierzchni.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek


Korzystając z okazji zapraszam na mojego nowego fanpaga na Facebooku.

Galeria
Film
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Liebherr HS 8040

Post autor: solic »

Bardzo ładny, dopracowany model.
Czysty technic, ale wyszło bardzo estetycznie.

Może troszeczkę za szybko jeździ, ale przynajmniej dzięki temu obsługa maszyny jest bardziej dynamiczna:)
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
ODPOWIEDZ