[MOC] Mobilna kruszarka

Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

[MOC] Mobilna kruszarka

Post autor: eric trax »

Historia postania tego modelu jest dość specyficzna. Zaczęły mi przeszkadzać zalegające w szufladach panele technic i liftarmy. Przy budowaniu swoich modeli w zasadzie z nich nie korzystam. Podczas rozmyślań nad rozruszaniem wystawy od strony modeli technic wpadła mi do głowy koncepcja makiety kopalni. W takiej kopalni ważną rolę pełni kruszarka.

Obrazek

Pomysł aby pokazać na wystawie zamknięty obieg fasoli pojawił się przed wystawą Targi Hobby organizowaną przez ZT. Wtedy na szybko zbudowałem pierwszą wersję, która była wyposażona w jeden silnik i jakieś tam obudowy tak żeby w miarę to wyglądało. Nie chciałem budować super modelu nie wiedząc czy się sprawdzi. Okazało się, że był jedną z gwiazd wystawy, która zapewniła małe tłumy przy naszym stoliku.

No właśnie. Choć model stylizowany jest na kruszarki i malowanie wzorowałem na maszynach Sandvik (bo najbardziej mi się podoba) to w zasadzie wielki taśmociąg z pojemnikiem. Jasną rzeczą jest, że kruszenie fasoli wtym wypadku trochę mija się z celem. Mimo tego działanie modelu jest bardzo efektowne. Długa taśma, spory zbiornik i kotłujące się w nim fasolki działają wręcz hipnotyzująco.

Obrazek

Po powrocie z wystawy wyposażyłem model w napęd gąsienic i silnik do regulacji wysokości taśmy. Całość sterowana jest sbrickiem. To bardzo wygodne rozwiązanie. Dlaczego? Ano dlatego, że podczas obsługi ładowarki teleskopowej zaprogramowałem sobie dodatkowy przycisk na padzie uruchamiający taśmy. W ten sposób mogę sterować ładowarką i tym kiedy uruchamia się sama taśma.

Samo sterowanie modelem odbywa się płynnie. Taśmy napędza silnik XL, który ma wystarczająco dużo mocy by obsłużyć model załadowany na full fasolą a zbiornik mieści trzy standardowe łyżki lub jedną pełną z ładowarki Volvo. Taśma mimo swej długości poddaje się regulacji za pomocą dwóch siłowników śrubowych i Mki. Napęd odbywa się przez dwa silniki M oraz przekładnie ślimakowe wraz z trybami z8. Ogniwa gąsienic są trochę naciągnięte stąd wrażenie podskakiwania modelu. Wypełniony ładunkiem jeździ płynnie :D

Zapraszam do obejrzenia zdjęć i bardzo krótkiego video pokazującego działanie maszyny.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Video: https://www.youtube.com/watch?v=_z-pH7TU4o8" target="_blank
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: [MOC] Mobilna kruszarka

Post autor: DawKub1922 »

Jak wiadomo, bardzo rzadko komentuję (niestety ten typ już tak ma), ale nie o tym...

Eric jak patrzę na m.in. Twoje modele (a chyba jestem na bieżąco?), ich funkcje, detale, wygląd etc., no normalnie powia po naszymu: joł je w szoku!!
Bardzo mi się podoba!

POZdrawiam
ODPOWIEDZ