MAZ-535

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

MAZ-535

Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 74s / szer. 23s / wys. 28s
Waga: 3.405 kg
Zawieszenie: kolebki
Napęd: 4 x PF XL na wszystkie koła przez 2-biegową skrzynię biegów (przełożenia 5.4:1 i 8.64:1)
Silniki: 4 x PF XL, 1 x PF L, 1 x PF M

Krótko i bez lania wody: MAZ-535 podobał mi się od dawna, uważam że jest to jeden z najładniejszych ruskich potworów na bezdroża. Sęk w tym, że ma naprawdę ogromne koła w stosunku do podwozia, co w wersji LEGO przekłada się na wąskie podwozie nawet przy użyciu największych dostępnych kół - tylko 12 studów szerokości między jednym a drugim kołem. Uważałem że to za mało żeby zrobić zawieszkę z porządną redukcją przy kołach, taką która zapobiegnie zmieleniu osi i zębatek. I wtedy LEGO wypuściło 42099 z objawieniem w postaci przekładni planetarnych.

Model jest dość prosty ale miał swoje wyzwania. Nawet z przekładniami planetarnymi podwozie nadal jest wąskie, a do tego buda przesuwa środek ciężkości do przodu, dlatego zamiast próbować tam jakoś upchnąć zawieszenie niezależne, postawiłem na kolebki. Do przeniesienia skrętu na dwie przednie osie (z różnym promieniem) użyłem pustych dyfrów na wale napędowym, co działa, ale osłabia konstrukcję podwozia i generalnie komplikuje przeniesienie napędu i skrętu. Model napędzają 4 spięte na sztywno silniki PF XL przed prostą 2-biegową skrzynię przełączaną zdalnie za pomocą małego siłownika pneumatycznego i prostego kompresora kontrolującego jednocześnie zawór pneumatyczny. Przed skrzynią silniki napędzają jeszcze V12 z ruchomymi tłokami. Za skręt odpowiada PF L ze ślimakiem, żeby nie zabrakło momentu, a kompresor i zawór napędza PF M. W budzie mieszczą się dwie baterie 8878 i dwa SBricki. Dodatkowo, ponieważ oryginalny MAZ-535 ma środkową lampę podczerwoną mającą pomagać kierowcy jeździć z noktowizorem, do środkowej lampy w modelu zapakowałem diodę UV od Brickstuffa. Praktycznego zastosowania to za bardzo nie ma, chyba że podczas trasy zapragniecie sprawdzić jakieś banknoty ;)

Oprócz dość przekomplikowanego układu napędowego i skrętnego oraz głupiego pomysłu na kontrolę skrzyni który często wymagał jazdy z włączonym kompresorem żeby się nie wysprzęgliła pod obciążeniem, głównym wyzwaniem był kolor ciemnozielony. Nabudowałem się już ciężarówek w DBG i nie chciałem kolejnej, poza tym uważam że urok 535 tkwi po części w kolorze właśnie. Dlatego z bólem portfela (np. paka wymagała ponad 300 ciemnozielonych klocków i kosztowała mnie 60 euro z przesyłką) ciułałem klocki przez kilka miesięcy, jednocześnie wymyślając jak obejść braki które w tym kolorze potrafią zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Owszem, buda 535 jest prosta jak konstrukcja cepa, ale jednocześnie mówimy o kolorze w którym nie ma np. płytek 2x2 bo nie, nie ma też żadnych w ogóle barów/rurek etc., natomiast jedyna możliwość zrobienia zawiasu to kafel 1x1 z clipem (rzadka i kosztująca nawet 10 zł za sztukę, zależnie od sklepu) i płytka 1x2 z uchwytem. Musiałem więc przeboleć brak detali typu uchwyty na nadwoziu, ale poza tym myślę że efekt nie jest zły. Szkoda tylko że przednich lamp nie dało się zapakować w coś okrągłego, ale znowu - ten cholerny kolor.

Galeria: https://bricksafe.com/pages/sariel/maz-535" target="_blank

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: MAZ-535

Post autor: Jaskier »

Sariel pisze:natomiast jedyna możliwość zrobienia zawiasu to kafel 1x1 z clipem (rzadka i kosztująca nawet 10 zł za sztukę, zależnie od sklepu)
Oj tak, mi to też daje w kość. Chyba już dwa lata czekam na reedycję kafelka z clipem i w miarę możliwości ściągam wszystkie, jakie mogę.

Nie znam się na Technicu ani na ruskich machinach, ale pojazd istotnie ma ciekawy kształt i jest w nim jakaś taka elegancka prostota.
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: MAZ-535

Post autor: Mateusz92 »

Jest piękny! Jak już wspomniałeś po części to zasługa koloru, ale patrząc na dostępność części w kolorze dark green (coś wiem na ten temat, chociażby takie brackety - nie ma, praleczki - nie ma) to i tak myślę, że Twój Maz broni się pod względem konstrukcyjnym. Otwierany właz na dachu to taka wisienka na torcie. Niby nic, a daje piorunujący efekt (również pod względem płynności działania). Kolejnym plusem jest kolor plandeki (znakomicie wspógra z dark green) jak i samo jej pojawienie się (bo przecież można było zostawić pustą pake).
ODPOWIEDZ