Tatra Dakar Truck

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tatra Dakar Truck

Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 37s / szer. 16s / wys. 24s
Waga: 1.273 kg
Zawieszenie: przód - niezależne, tył - oś pływająca
Napęd: 2 x silnik RC bezpośrednio z szybszego wyjścia

Jak zapewne każdy z nas mam swój ulubiony kolor Lego i jest nim lime green. Dlatego kiedy natrafiłem w necie na Dakarową Tatrę T815 4x4 w pięknym limonkowo-czarnym malowaniu, nie miałem wyjścia, musiałem ją zbudować, a przy okazji przetestować jak SBricki radzą sobie z silnikami Lego RC.

Model wygląda jak widać, tzn. wydaje się zbyt wysoki przez podniesione zawieszenie. Na filmie widać jak to wygląda kiedy się go dociśnie - buda ma prawidłowe proporcje, po prostu siedzi wyżej nad kołami niż w oryginale. A to dlatego że zawieszenie jest dość miękkie - z przodu ma postać podwójnych wahaczy, z tyłu mamy natomiast dwa silniki RC na przegubie kulowym działające jak oś pływająca. Silniki zasilane są z dwóch osobnych baterii 8878 i sterowane za pośrednictwem dwóch SBricków. Z ciekawostek, każda bateria podłączona jest pod jedną parę LEDów podświetlającą przednie reflektory po jednej stronie - dzięki temu widać które baterie są włączone - a SBricki siedzą bezpośrednio na wtyczkach tychże LEDów, żeby nie dokładać masy kolejnym kablem. Rozkład masy był w ogóle istotną kwestią, bo od początku było wiadomo że ciężarówka będzie szybka i wysoka - idealny przepis na rolki. Dlatego baterie i SBricki umieściłem na samym dole podwozia, razem z wszystkimi silnikami, a całe nadwozie to tylko cienkie panele z płytek i kafli. Mimo tego ciężarówka ma tendencję do wywrotek na zakrętach, którą po testach podwozia udało mi się zredukować utwardzając przednie zawieszenie i zmniejszając promień skrętu. Jak widać na filmie, skręty przy pełnej prędkości wciąż nie kończą się dobrze, a to ze względu na bardzo wysoką prędkość. Model jest w skali ok. 19.5:1, więc jeśli przyjmiemy że wyciąga 12 km/h, jest to odpowiednik 234 km/h w pełnowymiarowej ciężarówce - nikt normalny nie skręca przy takiej prędkości.

Galeria: http://bricksafe.com/pages/sariel/tatra-dakar-truck" target="_blank

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:

Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Tatra Dakar Truck

Post autor: Sirius »

Świetny model. Trzeba się dobrze przyjrzeć żeby zorientować się, że jest z klocków. Podoba mi się też to, że tak szybko jeździ.
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tatra Dakar Truck

Post autor: Szczepan »

Z jakiegoś powodu nie mogę się pozbyć skojarzenia z buldogiem angielskim po zderzeniu ze szlabanem. Ale jeździ fajnie. I fajnie się rozpada.
Awatar użytkownika
zgrredek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5520
Rejestracja: 09 lip 2013 20:10
Rok urodzenia: 1964
Lokalizacja: Ankh-Morpork
Kontakt:

Re: Tatra Dakar Truck

Post autor: zgrredek »

Obejrzałem film dwa razy i nie było chomika ani za pierwszym, ani za drugim razem. :[
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tatra Dakar Truck

Post autor: Sariel »

zgrredek pisze:Obejrzałem film dwa razy i nie było chomika ani za pierwszym, ani za drugim razem. :[
Nic tylko się upić ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
zgrredek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5520
Rejestracja: 09 lip 2013 20:10
Rok urodzenia: 1964
Lokalizacja: Ankh-Morpork
Kontakt:

Re: Tatra Dakar Truck

Post autor: zgrredek »

Sariel pisze:Nic tylko się upić ;)
Hmm... Tak właśnie zrobiłem.

A model bardzo ładny. Aż dziw, że przy tylu naklejkach jeszcze się rozpada.

EDIT: Wybrałeś się do parku specjalnie w porze kiedy nikogo nie ma, czy po prostu wszyscy uciekają kiedy tylko zobaczą Cię z jakąś zabawką? ;)
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tatra Dakar Truck

Post autor: Sariel »

Specjalnie zwlokłem się z łóżka o 11 rano i półprzytomny poszedłem do parku kiedy jedyną publiką były lekko wystraszone młode kobiety z 500+ w wózkach.
ODPOWIEDZ