Solaris Urbino 12 IV Electric

Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Rok urodzenia: 2000

Solaris Urbino 12 IV Electric

Postprzez pablo_piccasos » 21 lip 2020 18:54

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Przedstawiam mój najnowszy model - autobus elektryczny Solaris Urbino 12 IV generacji w malowaniu MZA Warszawa.

Nad całkowitą przebudową moich starych Solarisów myślałem już od jakichś dwóch lat. Przez ten czas układały mi się powoli w głowie różne techniki, których chciałbym użyć w budowie nowego modelu. Jeszcze w 2017 roku dzięki tipom Thietmaiera przerobiłem koła w starych autobusach z wykorzystaniem podwójnych opon. Koła te prawie bez żadnych modyfikacji przeszły do nowego modelu.

Pomysł by zbudować autobus elektryczny sięga Pixela 2018, kiedy to Jerac pokazał mi zdjęcie dachu jednego z warszawskich elektryków, które zrobił z piętra budynku na Nowym Świecie.

Pod koniec 2019, po zbudowaniu poznańskiego Solarisa Tramino, nabrałem chęci do wrócenia do tematu autobusów. Chciałem całkowicie przebudować resztki starych Solarisów z 6 na 8 studów.

Ostatecznie zdecydowałem się jednak na 7s, ze względu na to, że dzięki temu proporcje ładnie się zgadzały. Cała zasadnicza bryła pojazdu powstała podczas weekendowego przypływu weny po jednej z warszawskich integracji w styczniu 2020. Potem przez jakieś 2 miesiące pracowałem nad nadkolami, które są dosyć charakterystycznym elementem tego pojazdu. W pierwotnym założeniu miały one być zrobione z tile'i snotem, ale za namową Jeraca i kilku innych osób pokombinowałem z odwróconymi slope'ami 2x1. Koniec końców jestem bardziej zadowolony z tej płaskiej wersji.

W międzyczasie autobus zdążył jeszcze odwiedzić kolejną integrację w LEGO Store i bodajże lutowe spotkanie KMKM. W finalnej wersji model zadebiutował na makiecie ulicy Andersa, którą pokazaliśmy z Liwnikiem na czerwcowej wystawie WAWLUGu.

Na koniec wielkie podziękowania dla Jeraca za pomoc przy ulepszeniu niektórych elementów modelu. Gdyby nie jego pomoc i uwagi autobus finalnie wyglądałby nieco inaczej :) I jeszcze dla Thietmaiera za wspomniany patent z podwójnymi oponami :)

A teraz zapraszam do oglądania:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pojazd ma otwierane drzwi i w pełni wyposażone wnętrze z biletomatem i kasownikiem.

Obrazek
_____
There is a traffic jam in Lego City!
Pablo Brickasso instagram, flickr, facebook,
instrukcje na rebrickable

Rok urodzenia: 1973

Re: Solaris Urbino 12 IV Electric

Postprzez SERVATOR » 21 lip 2020 20:23

Jest piękny! WSZYSTKO mi się w nim podoba a najbardziej nadkola. Dopiero niedawno zwróciłem na nie uwagę w nowych Solarisach.

Rok urodzenia: 1989

Postprzez eric trax » 21 lip 2020 21:37

Bardzo fajny a najbardziej podobają mi się detale na dachu!
Na warsztacie:
- Krone BigX 770 - 60%
- Case IH 1455 XL - 60%
- Pottinger Terrasem R3 - 20%

Rok urodzenia: 1982

Postprzez romkoo » 21 lip 2020 22:19

Bardzo ładny i te otwierane drzwi wyglądają super. Robi wrażenie :)

Rok urodzenia: 1976

Postprzez barneius » 22 lip 2020 10:20

A mi najbardziej podoba się sprytne wykorzystywanie slope'ów dzięki czemu uchwycone zostały najbardziej charakterystyczne kształty i sposób lakierowania poszycia. Bardzo ładny model.
- barneius heavy machinery and vessels industries -

Postprzez pablo_piccasos » 22 lip 2020 21:03

SERVATOR napisał(a):Jest piękny! WSZYSTKO mi się w nim podoba a najbardziej nadkola. Dopiero niedawno zwróciłem na nie uwagę w nowych Solarisach.

eric trax napisał(a):Bardzo fajny a najbardziej podobają mi się detale na dachu!

romkoo napisał(a):Bardzo ładny i te otwierane drzwi wyglądają super. Robi wrażenie :)

barneius napisał(a):A mi najbardziej podoba się sprytne wykorzystywanie slope'ów dzięki czemu uchwycone zostały najbardziej charakterystyczne kształty i sposób lakierowania poszycia. Bardzo ładny model.

Dzięki za komentarze! Miło mi, że model się podoba. Warto było spędzić nad nim trochę czasu :)
_____

Rok urodzenia: 1996

Postprzez Thietmaier » 31 lip 2020 08:29

Chwaliłem na instagramie, pochwalę tutaj - jest świetny. Masz rękę do pojazdów komunikacji miejskiej.
Jedyne co mi trochę nie pasuje, to tylne światło, zrobione z kafelka 1x1. Solarisy mają bardzo charakterystyczne tylne światła i pokusiłbym się o zrobienie ich z tych klocków:https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=48729b#T=C(są w kolorze lbg/czerwonym/pomarańczowym) tak jak zrobił to sp_lineup w jednym ze swoich autek, które pokazywał tutaj:
Obrazek
Wydaje mi się, że miejsce na zaczepienie powinno być. Patent ten fajnie wygląda, sam skorzystałem z niego w jednym modelu nad którym pracuje.

I jeszcze poproszę o wersję w krakowskim malowaniu :D No i jeszcze przegubowy ;)

Moderator forum Zbudujmy.to
Rok urodzenia: 1991

Postprzez Sirius » 31 lip 2020 08:55

Pierwsza rzecz na jaką zwróciłem uwagi na zdjęciach to fajny patent na słupki zakończone kulką ;) Potem zobaczyłem tę ładowarkę do autobusów i zrozumiałem, co to za dziwna konstrukcja stoi w Projekcie Andersa. Chyba jeszcze nie widziałem takich ładowarek i myślałem, że na makiecie to jakiś fragment przystanku. Sam autobus też super wygląda. Dobrze. że zrezygnowałeś z tych odstających nadkoli i postawiłeś na zachowanie lepszego kształtu i płynności.

Postprzez pablo_piccasos » 02 sie 2020 13:21

Thietmaier napisał(a):Chwaliłem na instagramie, pochwalę tutaj - jest świetny. Masz rękę do pojazdów komunikacji miejskiej.
Jedyne co mi trochę nie pasuje, to tylne światło, zrobione z kafelka 1x1. Solarisy mają bardzo charakterystyczne tylne światła i pokusiłbym się o zrobienie ich z tych klocków:https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=48729b#T=C(są w kolorze lbg/czerwonym/pomarańczowym) tak jak zrobił to sp_lineup w jednym ze swoich autek, które pokazywał tutaj:
Obrazek
Wydaje mi się, że miejsce na zaczepienie powinno być. Patent ten fajnie wygląda, sam skorzystałem z niego w jednym modelu nad którym pracuje.

I jeszcze poproszę o wersję w krakowskim malowaniu :D No i jeszcze przegubowy ;)

Wielkie dzięki za pomysł. TBH nie miałem za bardzo pomysłu na te tylne światła. Zrobiłem je tak z braku laku. Byłem z nich w miarę zadowolony, więc tak zostało. Ale chętnie wypróbuję ten patent z clawhandami. Tylko chyba niestety będzie trzeba nieco przerobić cały tył, żeby zmieść tam jakiegoś bara, na którym będzie się to trzymać.
Co do przegubowca, to juz nad nim pracuję. Może uda mi się go skończyć w tym miesiącu ;)

Sirius napisał(a):Pierwsza rzecz na jaką zwróciłem uwagi na zdjęciach to fajny patent na słupki zakończone kulką ;) Potem zobaczyłem tę ładowarkę do autobusów i zrozumiałem, co to za dziwna konstrukcja stoi w Projekcie Andersa. Chyba jeszcze nie widziałem takich ładowarek i myślałem, że na makiecie to jakiś fragment przystanku. Sam autobus też super wygląda. Dobrze. że zrezygnowałeś z tych odstających nadkoli i postawiłeś na zachowanie lepszego kształtu i płynności.

Dzięki. Ładowarki to dosyć świeża sprawa. Na tę chwilę poza zajezdniami stoją chyba tylko dwie. Pierwsza taka pojawiła się na Spartańskiej w lutym 2017.
Obrazek
Źródło: https://www.transport-publiczny.pl/mobi ... 55799.html

Ta na której lekko się wzorowałem stanęła na krańcu Kowiktorska pod koniec 2018 roku.
Obrazek
Źródło: http://www.omni-bus.eu/joomla/index.php ... &Itemid=48
_____

Powrót do Nasza twórczość