Colossal Castle Contest - podsumowanie 15 lat

Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Colossal Castle Contest - podsumowanie 15 lat

Post autor: Innos »

zgrredek pisze:Brałem udział w tym konkursie raz - w 2008r. To był pierwszy rok mojego afolstwa, więc zachwycało mnie wszystko. Zdobyłem jakieś wyróżnienie, ale nawet nie pamiętam za co. Zaraz potem stwierdziłem, że "konkursy są do dupy" i więcej nie startowałem.
Już tak się nie tłumacz z tych "błędów młodości". :)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
crises
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4220
Rejestracja: 14 maja 2013 19:29
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Colossal Castle Contest - podsumowanie 15 lat

Post autor: crises »

Pierwsza edycja The Colossal Castle Contest (w skrócie CCC) http://www.classic-castle.com/events/events.html#ccc" target="_blank sięga piętnastu lat wstecz, czyli przełomu lat 2003/04. Dlaczego przełomu? Kategorie konkursu ogłaszane są na początku listopada, a wyniki w roku następnym w styczniu, a ostatnio coraz częściej – w lutym. Konkurs organizowany jest przez osoby związane ze stroną Classic Castle, mekką wszystkich fanów legowych zamków i szeroko pojętego średniowiecza i od początku swojego istnienia cieszy się dużą popularnością. Wygrana lub chociaż wyróżnienie („honorable mention”) są zawsze powodem do dumy.

Udział polskich budowniczych w tym konkursie na przestrzeni kolejnych edycji jest znaczący i każdego roku na listach zwycięzców można znaleźć kogoś z naszej społeczności. Zebrałem wszystkie polskie akcenty i pokrótce je Wam przedstawię. Żeby utrzymać opracowanie w rozsądnych granicach, skupiłem się wyłącznie na pracach zwycięskich oraz wyróżnionych. Wszystkich zgłoszeń było dużo więcej. Z racji tego, że wielu twórców ukrywa się pod pseudonimami, mogłem kogoś nie rozpoznać i przeoczyć. Jeśli tak się stało, to proszę o kontakt.

Już w pierwszym konkursie znajdziemy polskie nazwisko. W kategorii „CCC Wall Buildings” wyróżnienie zdobył Andrzej Szlaga aka Shaggy, pracą zatytułowaną „Gravedigger and Cemetery”. Shaggy to jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny fanów LEGO. Bardzo ciekawy, chociaż archiwalny, wywiad z nim można przeczytać na http://klocki.blox.pl/2007/12/Ambasador ... zenie.html" target="_blank.
Obrazek


Kolejny rok (2004/05) i kolejna odsłona CCC. W drugim konkursie też mamy swojego przedstawiciela. Tym razem zwycięstwo w swojej kategorii, zatytułowanej „Medieval Life” odniósł Piglet budowlą „Home of a Knight”. Piglet jest Wam pewnie lepiej znany pod swoim drugim pseudonimem – Ciamek. Również z nim możecie przeczytać wywiad na archiwalnym blogu Hippotama: http://klocki.blox.pl/2007/06/Plastikow ... ities.html" target="_blank. Jednak to nie koniec sukcesów polskich AFOLi w tej części konkursu. W kategorii „Miscellaneous” zwyciężył Shaggy budowlą „Mountain Pass”, a w kategorii „CCC Tudor Shops” wyróżnienia otrzymali Krzysztof Gras Jankowski, mi osobiście znany lepiej z budowli kolejowych, za „Small Brevery Shop” oraz Piotr Lomero Rybak i jego „House of Merchant”.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W CCC III (2005/06) po raz kolejny dali o sobie znać Lomero (dwukrotnie) i Ciamek. Pierwszy z nich został podwójnie wyróżniony w kategorii „Vehicles - Carts and Boats” za „Trade Cog” oraz w „Viking Category” za pracę „Vikings attack”. W kategorii „wikińskiej” wyróżnienie dostał również Ciamek za „Village Pillage”.
Obrazek Obrazek Obrazek

Chwila oddechu. Obejrzyjcie sobie podlinkowane prace. Zwróćcie uwagę na stosowane wtedy techniki i porównajcie z dzisiejszymi MOCami. Świetnie widać jak na przestrzeni kolejnych lat ewoluował sposób budowania i jak nowe części wpływały na wygląd konstrukcji.

Wracamy do konkursu. CCC IV (2006/07) przyniósł kolejne nagrody dla Lomero. Pierwsze miejsce zdobył „Sampan” w kategorii „Vehicles”, natomiast wyróżnienie dostało „Pharmacy” w „Medieval Life”. Dodatkowo w kategorii „Miscellaneous”, za pracę „Lakeside Castle” wyróżnienie zdobył Ciamek.
Obrazek Obrazek Obrazek

Konkurs numer 5 (2007/08) to prawdziwa ofensywa budowli, które wyszły spod palców polskich budowniczych. W kategorii „Medieval Legend” dwa wyróżnienia zdobył Piotr (pitrek02) pracami „Dragon of Wawel Hill” oraz „Last Adventure”. W kategorii „Fortifications” po raz kolejny zameldował się z wyróżnieniem Ciamek z „Fortifying the monastery”. Kategorię „Trade and Industry” wygrał Lolas innowacyjnym koszmarem młynarza „Miller's Nightmare”, a wyróżnienia otrzymali Lomero i jego „Harbour” oraz Ciamek za „Bakery”. To nie koniec sukcesów w tej odsłonie CCC. W kategorii „Medieval Journey” zwyciężył Hippotam i jego świetna scenka z okrętem „Last Journey”, wyróżnienie dostała Iskra za „Unlucky Queen” w kategorii Castle Spaces. Wisienkami na torcie było zwycięstwo V1 (Karwik) w kategorii „Miscellaneous”, który zbudował monumentalną wieżę „The Tower of Brothers” oraz wyróżnienie dla Ciamka za „Arabian Street”. To był tłusty rok dla polskiego światka LEGO i jak możecie zauważyć, pojawiło się wiele świeżych pomysłów i innowacyjnych technik. Taki wysyp prac był wynikiem pewnego osobliwego zakładu polsko-portugalskiego, o którym więcej dowiecie się tu: http://www.classic-castle.com/forum/vie ... =3&t=12801" target="_blank
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Edycja VI (2008/09), to kolejne zwycięstwa i wyróżnienia. Pojawiły się też „nowe twarze”, które do dziś są aktywne w świecie AFOli: zgrredek, Kris Kelvin i piszący te słowa crises. Wygrywali też Ci, którzy dali się poznać w poprzednich latach. Kategorię „Castle Vignette” wygrał Hippotam jedną z pierwszych, o ile nie pierwszą, rozbudowaną w pionie miniaturką „Double Trouble”. Kategorię „Act of Chivalry” wygrał crises scenką zamachu na króla „Life for a King”. W tej samej kategorii wyróżniono też Piotra (pitrek02) za „Fight Over the Coast”. Zgrredka wyróżniono natomiast w kategorii „Haunted Castle” za pracę „keep out”, a Krisa Kelvina w „Secret Hideout” za „The Rock”. W kategorii na modyfikację figurek „Custom Castle Figure” wyróżnienie zdobyli crises za „The Golden Knight” i Kukus za „nun”. Po raz kolejny wyróżniony został Piglet, za zgłoszone w kategorii „Haunted Castle” „Tomb Raiders”, w „Miscellaneous” – „Sewer Hideout”, a w „Castle” – Lakeside Castle II.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zwycięska passa trwała i w kolejnym roku w CCC VII (2009-10). Po raz kolejny swój udział mocno zaakcentował Ciamek. Jego „Black Falcon's Outpost” został wyróżniony w kategorii „Alternate Universe - Alternate 6077”, “Village Warehouse Escape” w “Outlaw Escape”, “Arabian Street 2: The Caravanserai”, w “Eastern Medieval Life”, “Village Church Life”, w “Religious Life”, “Hunlet, the Angry” w “Custom Castle Figure”, a “Northern Lighthouse” w „Medieval Mariner”. W tej ostatniej kategorii zwycięską pracą został wybrany „Port wharf” Liwnika. Kolejne wyróżnienia zdobyli crises w kategorii „Outlaw Escape” scenką „Dressed to run” oraz w „Training a Knight” za „From zero to hero”. W tej samej kategorii wyróżnienie zdobył także Piotr za „Training Of The Dragon Hunter”. Natomiast Kris Kelvin z monumentalnym „Brick Castle” wygrał kategorię, a jakże, „Brick Castle”.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak możecie zobaczyć chociażby po linkach po raz pierwszy część zdjęć prac zostało umieszczonych na Flickr. Zmiany objęły nie tylko techniki budowania, ale i sposoby publikacji.

Docieramy do półmetka zestawienia. Przed nami ósma edycja konkursu (2010/11). Pierwsza, w której na liście laureatów zabrakło Ciamka, ale nie zabrakło też świeżej krwi. Zaczynając jednak od starych bywalców. Crises wyróżniony został w kategoriach „Medieval Maintenance” za „The pig problem”, w „ Preparing for War” za “Knight'o'matic”, a także w “Fantasy Castle Figure” za „The Treasure Keeper”. Pojawił się też Liwnik z wyróżnioną “Medieval Barn” w kategorii „The Pastoral Life” i Kris Kelvin – zwycięstwo w kategorii „Realistic Castle Figure” figurką „Dietrich von Altenburg”. Natomiast po raz pierwszy w konkursie pokazali się Scrat, wyróżniony w kategorii „Fairy Tale” za „The Little Match Girl” oraz axel76 w kategorii „Rob the rich to...” doceniony za „Robbery of the tax money”.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ósma edycja była swojego rodzaju przesileniem. Następne konkursy to przede wszystkim zmiana warty. Pojawili się nowi budowniczowie, a starzy wyjadacze usunęli się w cień. Kolejne odsłony miały swoich bohaterów, których na pewno dobrze znacie. O nich w drugiej części zestawienia.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2018 20:50 przez crises, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Colossal Castle Contest - podsumowanie 15 lat

Post autor: Sirius »

Widzę, że nikt jeszcze nie skomentował, ale pewnie większość, podobnie jak ja, zostawiła sobie lekturę na wieczór żeby spokojnie poczytać.

Zrobiłeś kawał świetnej roboty. Super, że chciało Ci się pogrzebać w archiwach. Do początkowych edycji wcześniej sam nie zaglądałem i część tego, co tu zobaczyłem i wyczytałem to dla mnie nowość. Zgrabnie wyszły Ci też opisy, tak że czyta się na prawdę przyjemnie. Czekam na ciąg dalszy!
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Colossal Castle Contest - podsumowanie 15 lat

Post autor: Jellyeater »

Szkoda psuć komentarzami taki temat. Ale AFOL bardzo rozwinęli swoje hobby. Te pierwsze prace, to prawie jakby je dzieci budowały. :-P
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Colossal Castle Contest - podsumowanie 15 lat

Post autor: Sirius »

W temacie i tak jest już trochę dyskusji, więc myślę, że jak pojawi się całość to warto przenieść ten artykuł do pierwszego posta.
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7067
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Colossal Castle Contest - podsumowanie 15 lat

Post autor: Jaskier »

Kurde, tyle już lat minęło.

Pamiętam, że jak przeszło siedem lat temu zaczynałem się wkręcać na poważnie w LEGO, to przeglądałem zdjęcia z pierwszych edycji CCC, zachwycając się konstrukcjami, między innymi, autorów wymienionych w artykule.

Kawał świetnej roboty, crises. ;)
Awatar użytkownika
crises
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4220
Rejestracja: 14 maja 2013 19:29
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Colossal Castle Contest - podsumowanie 15 lat

Post autor: crises »

Edycja IX (2011/12) i pierwsza nowa osoba, czyli Lolino LL, który otrzymał wyróżnienia w kategorii „Hidden Treasure” za pracę „Secret of the Holy Grail” oraz w „Bandit's Raid” za „Guardian's lucky day?”. Drugim debiutantem w CCC jest w tej części konkursu Toltomeja, który za budowlę „Seaside Castle” otrzymał wyróżnienie w kategorii „Miscellaneous”.

Obrazek Obrazek Obrazek

Jubileuszowe CCC numer X (2012/13) to nabieranie rozpędu przez ubiegłorocznych debiutantów i jeden mocy akcent nowej osoby. LL otrzymał wyróżnienia w kategorii „Daring Escape” za „Robin Hood's escape” oraz w „Trade and Tolls” za „Passing Sherwood”. Zwycięstwo w tej ostatniej kategorii też przypadło Polakowi – FanLego (na naszym forum – Ananas) zdobył pierwsze miejsce za „Gate”. Zwycięstwo odniósł też Toltomeja fragmentem katedy „Cathedral” w kategorii „Medieval Architectural Detail”. W tej samej kategorii kolejne wyróżnienie otrzymał LL za „Meeting”. Jednak LL nie poprzestał tylko na wyróżnieniach. Jego urocza scenka z przepięknym wodospadem „Visit” zwyciężyła w „Miscellaneous”.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wkraczamy w drugą dziesiątkę. W CCC XI (2013/14) FanLego, Toltomeja i LL dali koncert. FanLego wygrał kategorię „A Child's Life” scenką „Dance lesson” oraz zdobył wyróżnienie w „Miscellaneous” za „Lindon Castle”. W „Miscellaneous” wyróżnienie zdobył też LL za „Longshanks' death” oraz w kategorii „Castle” za „Edinburgh Castle”. LL otrzymał w tym konkursie nie tylko wyróżnienia, ale zdobył też główną wygraną w kategorii „Secret Hideout” pracą „Hideout”. I na koniec Toltomeja. Wygrana w kategorii „Arthurian Scene” scenką „Lady of the Lake” oraz wyróżnienia w „Trial and Error” za „Surprise” i w „Court Entertainment” za “Keep the balance!”.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W CCC XII (2014/15) spotykamy starych dobrych znajomych. FanLego wygrał kategorię „Medieval Husbandry” zimową sceną „Cottage House”, a wyróżnienie otrzymał Toltomeja za „The Vineyard of Uvini”. Toltomeja otrzymał również wyróżnienie w kategorii „Miscellaneous – small creation” za „The Tower of the Storms”. Natomiast kategorię „Castle Building” wygrał LL świetnym kowalem „Blacksmith”. Kolejne edycje konkursu miały okazać się o wiele mniej obfitujące w sukcesy…

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


CCC XIII (2015/16) było po raz kolejny wyjątkowe, ale nie tak jak wyjątkowa edycja V. Tym razem honoru polskich budowniczych bronił jedynie Toltomeja. Odniósł on zwycięstwo w kategorii „Bring Out Your Dead” za niesamowicie oryginalne „The Hanging Coffins of the Bo” oraz dostał wyróżnienie w „Forbidden Fortress” za „Dracula Castle”.

Obrazek Obrazek

Kolejny rok posuchy i dzielnej walki jaką toczyli FanLego i Toltomeja. CCC XIV (2016/17) to tylko dwa sukcesy. Pierwszy z nich, wygrana FanLego w kategorii „Miscellaneous – Small Creation” z „Gothic chapel”. Drugi sukces to wyróżnienie, które zdobył Toltomeja za „The Barber” w kategorii „Traveling Salesman”.

Obrazek Obrazek

Dotarliśmy do najnowszej części konkursu. Mały jubileusz, CCC numer XV (2017/18), to oprócz dzielnej postawy dwóch konkursowych bywalców: Toltomeja i FanLego, powrót do stawki po długiej nieobecności w konkursie, crisesa. Toltomeja został wyróżniony w kategorii „Historic Shipyard” suchym dokiem „The Dry Dock” oraz w kategorii „Village Life” sielską wioską „Faun Valley - The Village”. Wygraną może pochwalić się LegoFan, który uroczą scenką „Sleeping Spring” zwyciężył w kategorii „Miscellaneous - Small Creation” oraz crises, który powrót do CCC uczcił wygraną w kategorii „Medieval Circus” budowlą „The Fancy Hats Travelling Circus”.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak przedstawia się 15 letnia historia polskich sukcesów w Colossal Castle Contest. Porównując prace z pierwszej i ostatniej edycji widać jak bardzo zmieniły się techniki budowania i pomysły. Wiele budowli to prawdziwe perełki, a każdy z naszych budowniczych wzniósł się na wyżyny swoich umiejętności, prezentując ciekawe i nieszablonowe MOCe. CCC charakteryzuje się specyficznym podejściem do realiów historycznych i architektonicznych, a trafienie w gust jury nie jest sprawą prostą. Dlatego też, każda zwycięska i wyróżniona praca ma w sobie coś unikalnego, co pozwoliło jej zwrócić na siebie uwagę. Wydaje się, że przez ostatnie lata konkurs powoli traci swój rozmach. Czasem trafiają się lepsze kategorie, czasem mniej ciekawe, ale nadal Colossal Castle Contest pozostaje najważniejszym konkursem dla fanów zamków z LEGO na świecie. Do zobaczenia w kolejnych edycjach.
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Colossal Castle Contest - podsumowanie 15 lat

Post autor: tybort »

Świetna robota crises!
Stanowczo to zestawienie powinno trafić też na stronę główną, niech coś się tam pojawia.

Nigdy wcześniej nie słyszałem o zakładzie z Portugalczykami - super sprawa :) Szkoda, że dzisiaj trudniej jest nam się w coś takiego zabawić (i kto to mówi :( )
Awatar użytkownika
crises
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4220
Rejestracja: 14 maja 2013 19:29
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Colossal Castle Contest - podsumowanie 15 lat

Post autor: crises »

Ten tekst można jeszcze trochę podrasować. Na pewno są jakieś wywiady z niektórymi osobami z listy. Może dodam linki do galerii albo tych naszych stron autorskich na ZT. Chcę jeszcze dodać część trzecią, w której będą liczbowe podsumowania i może jakieś wykresy. Potem się to zbierze razem i na główną, czy gdzie tam będzie pasowało.
Awatar użytkownika
crises
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4220
Rejestracja: 14 maja 2013 19:29
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Colossal Castle Contest - podsumowanie 15 lat

Post autor: crises »

Naniosłem kilka poprawek w tekście, a poniżej wykresy dla wygranych i wyróżnień.
Załączniki
wyr_CCC.png
wyr_CCC.png (4.82 KiB) Przejrzano 2069 razy
wyg_CCC.png
wyg_CCC.png (4.88 KiB) Przejrzano 2069 razy
wyg_wyr_CCC.png
wyg_wyr_CCC.png (5.67 KiB) Przejrzano 2069 razy
ODPOWIEDZ