Dixit Budowlany - Nowa forumowa zabawa!

Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Dixit Budowlany - Nowa forumowa zabawa!

Post autor: Allemov »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Stowarzyszenie Zbudujmy.to zaprasza na nową forumową zabawę!

DIXIT BUDOWLANY

Obrazek

Czym w ogóle jest "zwykły" Dixit?
Dixit to popularna (niekolekcjonerska) gra karciana. Gra w skojarzenia. Aby nieco naświetlić jej zasady, posłużmy się cytatem ze strony REBEL.pl:
Każdy gracz w swojej turze staje się bajarzem. Wybiera spośród swoich 6 obrazków jeden i wymyśla do niego skojarzenie. Zdanie może być pojedynczym słowem, dźwiękiem, cytatem - nie ma tu ograniczeń, można nawet coś zaśpiewać! Następnie pozostali gracze wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najlepiej pasuje do hasła bajarza i kładą zakrytą na stole. Bajarz przetasowuje wszystkie te karty, łącznie ze swoją i układa je na stole, odkrywając. Gracze (poza bajarzem) w tajemnicy głosują, która karta jest tą kartą, do której bajarz wymyślał skojarzenie. Kiedy wszyscy dokonają wyboru, rozpoczyna się przyznawanie punktów.

Jeśli nikt nie zgadnie, która karta należała do bajarza, bo jego skojarzenie było zbyt abstrakcyjne, to nie otrzymuje on żadnych punktów, a nagradzani są pozostali gracze. Podobnie jeśli wszystkie głosy wskażą kartę bajarza – to znaczy, że skojarzenie było za proste, albo zbyt dosłowne. W innych kombinacjach przydzielane są punkty i uwaga, jeśli którykolwiek z graczy zagłosuje na zagraną przez Ciebie kartę, bo zagrałeś coś co jego zdaniem lepiej pasowało do skojarzenia to dostajesz bonusowe punkty!
Czym zatem jest Dixit budowlany?
Ano klockową wersją Dixita, w której zamiast wybierać karty, budujemy MOCe. Pomysł został wymyślony przez Goldsuna. :)

Co muszę robić, żeby się z Wami bawić? Dużo to zabierze czasu?
Nie dużo. Wystarczy budować małego MOCa raz na około tydzień i zaglądać na forum do tego tematu raz dziennie.

Jak przebiega zabawa?
Ma kilka etapów. Poniżej wszystko wyczerpująco wyjaśniam. Spokojnie: W praniu to dużo prostsze niż się wydaje na pierwszy rzut oka. ;)

Etap 1. Hasło
Bajarz (zostańmy przy tej terminologii, a co tam) wymyśla hasło. Może być to jedno lub kilka słów, albo całe zdanie. Upublicznia je w poście na forum w tym temacie, podając też swój e-mail.

Etap 2. Budowanie MOCy
Bajarz i reszta uczestników zabawy buduje MOCe związane z tym hasłem. Maksymalna wielkość pracy to płytka 16x16. Praca nie ma być dziełem sztuki - ma tylko przedstawiać hasło.

Etap 3. Wysyłamy fotki
Robimy zdjęcie/a swojej pracy. Wybieramy tylko jedno. Następnie wysyłamy plik e-mailem do Bajarza. Czas na nadsyłanie prac kończy się równe 5 dni od podania hasła przed bajarza.

Etap 4. Publikacja zdjęć prac
Prowadzący publikuje zdjęcia prac. Ma na to max. 48 h (ale najlepiej, żeby to zrobił jak najszybciej). Wszystkie w jednym poście i przed każdym pisze numerek. Przykład:
1.
Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek

(Obrazki oczywiście większe. :P)

Etap 5. Typowanie, co zbudował Bajarz
Każdy uczestnik zabawy, poza Bajarzem, wybiera obrazek który jego zdaniem przedstawia MOC Bajarza. Wysyła do Bajarza prywatną wiadomość na forum z informacją (numerkiem) który wybrał. Ma na to max. 48 h.

Etap 6. Podsumowanie
Bajarz publikuje post podsumowujący rundę. Oto wzór podsumowania (wystarczy skopiować i pozmieniać).
PODSUMOWANIE RUNDY 4

Głosowanie:
Andrzej głosował na 1
Bartek na 4
Celina na 1
Daria na 1
Eryk to ja

Autorzy prac:
Zdjęcie 1 zrobił Bartek
2 - Celina
3 - Andrzej
4 - Eryk
5 - Daria


Punktacja rundy:
Eryk dostaje 3 punkty.
Bartek dostaje 6 punktów.

Ranking całościowy zabawy forumowej:
Bartek 12
Daria 8
Eryk 8
Celina 2
Andrzej 2

Następnym bajarzem jest Andrzej.
Etap 7. Nowa kolejka
Nowym bajarzem zostaje osoba która brała udział w zakończonej właśnie kolejce i ma akuratnie najmniej punktów (w rankingu całościowym). Jeśli jest kilka takich osób, poprzedni bajarz decyduje która. Tak czy siak musi napisać w podsumowaniu kto jest następnym bajarzem.

Nowy bajarz ma 48 h na wymyślenie hasła. Jeśli tego nie zrobi, po tym czasie dowolna osoba z forum może wymyślić swoje i automatycznie przejąć funkcję bajarza.

----

Dlaczego to takie skomplikowane?
Niestety przełożenie mechaniki gry w której ludzie siedzą sobie razem przy stole, na grę forumową nie jest takie proste. Niemniej siedziałem nad tym postem dobre trzy godziny, żeby nie było niejasności i nadmiaru informacji.

Ale jak się przyznaje te punkty?
Tak jak w normalnym Dixicie. :]

Czyli jak?
W jednej turze jako Bajarz możemy dostać 3 albo 0 punktów. Jako zwykły gracz maksymalnie 6.

Jeśli co najmniej jedna osoba zgadnie (wskaże zdjęcie Bajarza) i co najmniej jedna się pomyli, Bajarz otrzymuje 3 punkty.
Wówczas osoby które wskazały zdjęcie Bajarza również dostają 3 punkty.
Następnie dodatkowe punkty dostają Ci, których zdjęcia wskazano omyłkowo:
Jeden dodatkowy punkt  za każdą osobę którą udało Ci się zmylić, ale nie więcej niż 3.

Tę sytuację widać we wzorze podsumowania który napisałem parę akapitów wyżej. Bajarz Eryk dostał 3 punkty bo co najmniej jedna osoba wskazała jego pracę, ale nie wszyscy. Bartek natomiast dostał 3 punkty za odgadnięcie, oraz kolejne 3 za to, że 3 osoby wskazały jego pracę zamiast pracy Eryka. Co by się jednak stało gdyby Bartek też się pomylił? Wtedy miałaby miejsce inna zasada:

Jeśli nikt nie zgadnie prawidłowo, albo wszyscy zgadną prawidłowo - Bajarz nie dostaje punktów.
Dostają je natomiast wszyscy pozostali - równo po 2.
Wtedy nie przyznaje się też żadnych dodatkowych punktów.

Jeśli gram, to muszę brać udział w każdej rundzie?
Nie, nie musisz. No, chyba że akurat teraz jesteś bajarzem i podałeś właśnie hasło. Wtedy musisz.

Jakie hasła (i prace) są najlepsze?
Takie, które ktoś odgadnie. Ale nie wszyscy. :)

Jakie MOCe budować?
Takie, żeby zmylić odgadujących, żeby myśleli, że zbudował to aktualny Bajarz.

Jakie zdjęcia robić?
Jeśli jesteś Sarielem, to nie rób zdjęcia z chomikiem. Jeśli jesteś super fotografem - zrób celowo gorsze zdjęcie. Słowem: staraj się, żeby nikt nie poznał się, że Twoje zdjęcie jest Twoje.

Czy będą nagrody za zdobycie największej ilości punktów?
Tutaj ma głównie chodzić o dobrą zabawę, a nie o nagrody. Niemniej, może będą. Jeszcze nie ustaliliśmy. :)

Nadal czegoś nie wiem!
Zapytaj. Ja lub pomysłodawca tej forumowej zabawy - Goldsun chętnie odpowiemy. :)

To już wszystko. Życzymy miłej zabawy! :)

PS. Pierwsza osoba, która poda teraz hasło i e-mail poniżej, zostaje pierwszym bajarzem!
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2538
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dixit Budowlany - Nowa forumowa zabawa!

Post autor: Toltomeja »

Zostanę więc bajarzem!

Hasło: lęk wysokości

Proszę wysyłać zdjęcia bezpośrednio do mnie dowolną drogą (PW, email (toltomeja zwierzątko gmail.com), polecony (jak ktoś zna adres)).
Przypominam, że nawet bardzo małe prace się nadadzą. Kto wie, może moja też jest niewielka...

Jako że w tym temacie piszę dopiero teraz, proponuję żeby terminem był przyszły wtorek 19.12, godzina 23:59.
Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Re: Dixit Budowlany - Nowa forumowa zabawa!

Post autor: Allemov »

Toltomeja pisze:Jako że w tym temacie piszę dopiero teraz, proponuję żeby terminem był przyszły wtorek 19.12, godzina 23:59.
19.12 to poniedziałek.

Zatem terminem niech będzie wtorek 20.12.
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2538
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dixit Budowlany - Nowa forumowa zabawa!

Post autor: Toltomeja »

Już od dawna wiemy, że w Krakowie czas płynie inaczej. :p
Wtorek czy nie wtorek, nie dostałem ani jednego zgłoszenia. Jako smutny bajarz idę popłakać w kąciku.
Awatar użytkownika
sikorka
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 520
Rejestracja: 10 sty 2014 22:40
Rok urodzenia: 1971
Kontakt:

Re: Dixit Budowlany - Nowa forumowa zabawa!

Post autor: sikorka »

Toltomeja pisze:Już od dawna wiemy, że w Krakowie czas płynie inaczej. :p
Wtorek czy nie wtorek, nie dostałem ani jednego zgłoszenia. Jako smutny bajarz idę popłakać w kąciku.
Ja wiem, że jako mężczyźni macie mniej zajęć przed świętami, ale dajcie sobie troszkę więcej czasu.
Może termin napływu prac ustalcie na 29 grudnia?
Myślę, że więcej czasu na wymyślanie będzie pomiędzy świętami a nowym rokiem ;p
sikorka
sekcja: matki, żony, kochanki
na wiosnę mięciusio, włochato i zielono
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Dixit Budowlany - Nowa forumowa zabawa!

Post autor: Jaskier »

Ja bym optował za przedłużeniem terminu.
Nie piekę ciast i nie lepię pierogów, ale pracuję jeszcze jutro i dopiero wieczorem będę w domu.
Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Re: Dixit Budowlany - Nowa forumowa zabawa!

Post autor: Allemov »

No to przedłużamy termin. Do 30.12.2017 23:59. :)

Mam nadzieję, że zabawa się jednak rozkręci. Choć mówiąc szczerze, widząc ogólne tendencje na forum, spodziewałem się że to się może tak skończyć. :P
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
Awatar użytkownika
sikorka
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 520
Rejestracja: 10 sty 2014 22:40
Rok urodzenia: 1971
Kontakt:

Re: Dixit Budowlany - Nowa forumowa zabawa!

Post autor: sikorka »

Allemov pisze:No to przedłużamy termin. Do 30.12.2017 23:59. :)

Mam nadzieję, że zabawa się jednak rozkręci. Choć mówiąc szczerze, widząc ogólne tendencje na forum, spodziewałem się że to się może tak skończyć. :P
Weź coś zbuduj a nie marudź ;p
sikorka
sekcja: matki, żony, kochanki
na wiosnę mięciusio, włochato i zielono
Awatar użytkownika
zgrredek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5512
Rejestracja: 09 lip 2013 20:10
Rok urodzenia: 1964
Lokalizacja: Ankh-Morpork
Kontakt:

Re: Dixit Budowlany - Nowa forumowa zabawa!

Post autor: zgrredek »

A zamiast przesuwać kolejne terminy nie lepiej umówić się, że czekamy na 4-5 prac, a potem jeszcze dwa dni, gdyby ktoś chciał w ostatniej chwili dołączyć?
Awatar użytkownika
sikorka
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 520
Rejestracja: 10 sty 2014 22:40
Rok urodzenia: 1971
Kontakt:

Re: Dixit Budowlany - Nowa forumowa zabawa!

Post autor: sikorka »

zgrredek pisze:A zamiast przesuwać kolejne terminy nie lepiej umówić się, że czekamy na 4-5 prac, a potem jeszcze dwa dni, gdyby ktoś chciał w ostatniej chwili dołączyć?
+1 dobra propozycja :)
sikorka
sekcja: matki, żony, kochanki
na wiosnę mięciusio, włochato i zielono
ODPOWIEDZ