Jak Lolas to zrobił?

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
hippotam
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4484
Rejestracja: 14 maja 2013 19:43
Rok urodzenia: 1974
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Jak Lolas to zrobił?

Post autor: hippotam »

Na skrzynkę przyszło pytanie od Cyryla:
Witam,

mam pytanie, obawiam się że takich pytań są miliony i miliony odpowiedzi, ale ja nie trafiłem na żadną z nich. Bardzo podoba mi się projekt "Wieża Nieumarłych" Lolas-a, ale zastanawia mnie jak mógł zrealizować swój projekt? I jak wszyscy inni mogli to zrobić? Skąd bierzecie klocki, zwłaszcza te "specjalistyczne" w takich kolorach w jakich są Wam potrzebne - bo pewnie nie ze zwykłych zestawów lego? Obawiam się, że pytanie może wydać się śmieszne - dlatego jeśli takie jest to proszę się ze mnie nie śmiać za bardzo.

Bardzo proszę o odpowiedź,

Cyryl
Jak zwykle, przekierowałem pytającego na forum. Kto odpowie?
Awatar użytkownika
crises
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4220
Rejestracja: 14 maja 2013 19:29
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak Lolas to zrobił?

Post autor: crises »

Niezależnie kto i jakich sposobów będzie szukał, to prędzej czy później skończy tutaj: http://www.bricklink.com/" target="_blank W portalu skupiającym sklepy oferujące części w ilościach hurtowych.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Jak Lolas to zrobił?

Post autor: jetboy »

Nadal niektóre zestawy są dobrymi dawcami klocków, zwłaszcza jeśli uda się je kupić w okazyjnych cenach - śledzimy sklepy i różne promocje i dzielimy się informacjami o nich. Na stronie Shop.lego.com można też kupować klocki na sztuki, ale to rozwiązanie często do najtańszych nie należy. Istnieją też programy organizowane przez Lego umożliwiające zorganizowanym grupom fanów zakupy klocków po okazyjnych cenach, ale tak jak napisał Crises, bricklink to jest podstawowe źródło klocków.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3122
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: Jak Lolas to zrobił?

Post autor: rASch »

Z tego co kojarzę to wieża nieumarłych powstała bardzo dawno temu i programów pomocowych to nie było więc jedynie Bricklink lub allegro, tak tak , allegro w tamtych czasach było pełno okazji ;)
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Jak Lolas to zrobił?

Post autor: jetboy »

rASch pisze:Z tego co kojarzę to wieża nieumarłych powstała bardzo dawno temu i programów pomocowych to nie było więc jedynie Bricklink lub allegro, tak tak , allegro w tamtych czasach było pełno okazji ;)
Wygląda na to, że powstała 9-10 lat temu. Programy pomocowe już wtedy istniały, chociaż nie wiem czy ktoś z nich w Polsce korzystał.

Ponieważ jednak pytanie jest zadane teraz, to wydaje mi się że bardziej interesujące jest to jak to teraz wygląda.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Lolas
Posty: 381
Rejestracja: 07 lis 2013 12:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak Lolas to zrobił?

Post autor: Lolas »

Nie zauważyłem wcześniej tego wątku :-)
Wieża powstała w 2007 roku i był to mój pierwszy MOC. Wbrew pozorom nie ma tam tak dużo klocków. Wtedy większość klocków kupowałem na Allegro. Miałem jednego "dostawcę", który odkładał dla mnie jasnoszare klocki, które w ciemno kupowałem od niego "na wagę". Gdy brakowało mi konkretnych elementów, zamawiałem ja na Bricklinku. Teraz jest znacznie łatwiej coś kupić w kraju, bo powstało kilka dużych sklepów na BL.

Jako ciekawostka: w tamtym czasie kupiłem około 40szt takiego elementu:
Obrazek
http://www.bricklink.com/catalogPG.asp? ... colorID=86" target="_blank
Mam kilka sztuk w starym odcieniu, ale większość to LBG kupowana z innymi częściami na wagę. Jestem w trakcie budowy sporego zamku i ostatnio chciałem zamówić dodatkowe kilkadziesiąt sztuk i jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że klocki te są praktycznie niedostępne. Dziś ta garść klocków warta jest wg cen transakcyjnych BL okolo 1000zł.

Wracając do źródeł zaopatrzenia, próbowałem też pozyskiwać klocki z okazyjnie kupowanych zestawów, a niepotrzebne elementy sprzedawać na BL. Jeśli ktoś chce się zajmować budowaniem a nie handlem to jednak nie polecam tej opcji - z perspektywy czasu widzę że jest to pozbawione sensu bo ilość czasu jaki trzeba poświęcić na obsługę sklepiku nie rekompensuje zysków w postaci zdobytych klocków.

Jeśli chodzi o pomoc z zewnątrz to kilkakrotnie korzystałem z BOP (możliwość tańszego kupienia klocków bezpośrednio z LEGO) i dzięki temu programowi mam spore ilości klocków, których nie dałbym rady kupić na wolnym rynku. W tym miesiącu po raz pierwszy skorzystałem też z możliwości wypożyczenia klocków klubowych (pożyczyłem w Lugpolu 1000szt bricków 2x4).
Nic nie zmieni jednak faktu, że lego to cholernie drogi materiał budowalny i kosztowne hobby ;-)
Rzr
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2014 09:38
Rok urodzenia: 1987

Re: Jak Lolas to zrobił?

Post autor: Rzr »

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
ODPOWIEDZ