Sorter Puzzli

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Rafalo
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2019 06:14
Rok urodzenia: 1979

Sorter Puzzli

Post autor: Rafalo »

Witam wszystkich
Ponieważ jestem zielony w temacie, postanowiłem zwrócić się do Was jako wyjadaczy w kwestiach Lego:)

Zastanawiam się nad zakupem klocków z serii Mindstorms EV3 Mindstorms Educations + zestaw rozszerzony.
Wydając ponad 2K na zestawy chciałbym aby robot robił użyteczne rzeczy, a nie był tylko zabawką która "tylko" jeżdzi do przodu i do tyłu....
Dlatego stwierdziłem, że połączę zabawę z drugą moją pasją jaką są puzzle i pomyślałem o zbudowaniu maszyny/robota do sortowania puzzli
W wielkim skrócie
Na wejściu wsypuje puzzle z woreczka do maszyny, a na wyjściu puzzle wychodzą posegregowane pod kątem koloru i kształtu.
Oczywiście można rozbić ten proces i najpierw następuje segregacja na kolor, a później ponownie wrzucam do maszyny np same puzzle jednego koloru które potem są układane w rzędach/ wysypywane do oddzielnych pojemników...
Pytanie pierwsze i zasadnicze czy coś takiego jesteśmy w stanie uzyskać?
Z tego co czytam okazuje się, że czujnik koloru w tych zestawach jest ograniczony do 7 kolorów, a poza tym jest bardzo chimeryczny i ciężko skalibrować go pod dany kolor....
Czy są jakieś inne modele klocków, które spełnią moje oczekiwania? Niekoniecznie Lego....
Jestem ciekawy do jakich innych użytecznych rzeczy programujecie swoje roboty, które pomagają Wam w życiu codziennym, ułatwiają czynności etc?

Z góry dziękuje za wszelkie wskazówki i uwagi

Pozdrawiam

Rafał
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Sorter Puzzli

Post autor: jetboy »

Da się zrobić, ale musiał byś użyć telefonu do rozpoznawania kolorów i kształtów, co samo w dobie jest zadaniem nietrywialnym*, i sterować z niego maszyną z klocków. Puzle są delikatne, nie wiem czy by Ci ich taki robot nie poniszczył.

*rozpoznawanie obrazu to dziedzina trudna nawet dla zaawansowanych programistów.

Ja używałem maszyny z klocków do nabijania kroków na nintendo ds. Koledzy zbudowali mikser i zrobili naleśniki, ale to sztuka dla sztuki bo taniej kupić mikser; albo zrobili sobie bota co nabijał fragi w jakiejś grze fps.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7077
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Sorter Puzzli

Post autor: Jaskier »

jetboy pisze:*rozpoznawanie obrazu to dziedzina trudna nawet dla zaawansowanych programistów.
maszin lernin
ODPOWIEDZ