wsteczny w silnikach NXT

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
Krall
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2015 20:41
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: trzciana k. Rzeszowa

wsteczny w silnikach NXT

Post autor: Krall »

Cześć!
Niedawno zabrałem się za programowanie swojego robota wykorzystującego elektronikę z zestawu 31313 i zauważyłem że duże silniki NXT bardzo tracą na mocy gdy ustawię je na "wsteczny" lub jest uruchomiony więcej niż jeden z nich. Straty mocy są drastyczne co sprawia że nie jestem wstanie na nie przymknąć oka.
Chciałbym dodac że problem występuje jedynie w przypadku uruchamiania własnego programu, przy sterowaniu za pomocą przycisków(opcja dostępna w menu klocka ev3) problem nie występował. Problem dotyczy jedynie dużych silników, średni działa bez zarzutów.
Może ktoś już z czymś takim też się spotkał i wie co można zrobić.
Z góry dziękuję za pomoc.
~Tej nocy, idziemy budować!
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: wsteczny w silnikach NXT

Post autor: jetboy »

Spadek mocy przy uruchomionych kilku silnikach na raz to niestety norma. Lepsze baterie albo akumulator mogą trochę pomóc, ale przy jednoczesnej pracy wszystkich silników będą spadki mocy.

Co do pracy na wstecznym to się z tym nie spotkałem, ale więcej pracowałem z NxT niż z EV3.
Ale może to jest związane z obciążeniemu? Podnoszenie jest trudniejsze niż opuszczanie. Co budujesz?
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Krall
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2015 20:41
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: trzciana k. Rzeszowa

Re: wsteczny w silnikach NXT

Post autor: Krall »

Pojazd gąsienicowy, spadek mocy ma miejsce niezależnie od obciążenia silników. Najbardziej dziwi mnie fakt że problem występuje jedynie gdy robotem steruje program. Jeżeli wykorzystuje opcje analogowego sterowania silnikami, spadki mocy nie występują, ani przy wstecznym, ani przy uruchamianiu więcej niż jednego silnika na raz.

Używam akumulatorków Enelop, były świeżo ładowane.
~Tej nocy, idziemy budować!
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7484
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: wsteczny w silnikach NXT

Post autor: Benny80 »

Krall pisze:Najbardziej dziwi mnie fakt że problem występuje jedynie gdy robotem steruje program. Jeżeli wykorzystuje opcje analogowego sterowania silnikami, spadki mocy nie występują, ani przy wstecznym, ani przy uruchamianiu więcej niż jednego silnika na raz.
Z elektrycznego punktu widzenia uznałbym to za całkiem prawidłowe. Sterując przyciskiem zwierasz styk i przepuszczasz prąd do silnika, bezstratnie.
Jeżeli robi to program, część prądu pożera komputer sterujący, co może powodować spadki napięć w układzie. Przy czym tutaj sprawdziłbym jeszcze program, czy nie ma tam czegoś, co zbędnie pożera miliampery.
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
Awatar użytkownika
Krall
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2015 20:41
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: trzciana k. Rzeszowa

Re: wsteczny w silnikach NXT

Post autor: Krall »

Ok, udało mi się rozwiązać problem. Chodziło o ustawienie trybu obracania się silników. Jako iż nie jestem doświadczony uznałem że obracanie silnika o 0.1 obrotu w pętli to dobry pomysł co nie było prawdą. Ale już zmieniłem zasadę działania programu i teraz wszystko śmiga.
W każdym razie dziękuję wam za pomoc.
~Tej nocy, idziemy budować!
ODPOWIEDZ