Tacki konstrukcyjne w zestawach Lego

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
Łukasz

Tacki konstrukcyjne w zestawach Lego

Post autor: Łukasz »

Witajcie,

Mam krótkie pytanie. Gdy lata temu sam byłem dzieckiem i dostawałem zestawy Lego to wszystkie one miały tzw. tacki/płytki konstrukcyjne. Chodzi mi o policję, straż pożarną, lotnisko, szpital itp. w latach dziewięćdziesiątych.

Teraz szukam zestawu dla malutkiego synka. Stacja paliw, komenda, czy straż pożarna są jakby w próżni. Bez płytki, którą można by potem połączyć z drogami i stworzyć wspólne miasto.

Kiedyś te płytki miały jednakowe rozmiary i zestawy z Lego City bardzo fajnie się łączył. A jak teraz stworzyć miasto z tych oderwanych od siebie elementów? Po co oni to zmienili?

Pozdrawiam z Rzeszowa!
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Tacki konstrukcyjne w zestawach Lego

Post autor: Sirius »

Obecnie na płytach bazowych (baseplate) budowane są generalnie tylko modulary (np. 10251 Brick Bank, 10255 Assembly Square). Budynki z City czy Creatora budowane są na płytkach (plate), które mieszczą sam budynek, czasem kawałek jego otoczenia. Takie rozwiązanie to kwestia finansów. Baseplate'y są wytwarzane w innej, droższej technologii, chyba przez jakiegoś podwykonawcę Lego, i umieszczanie ich w mniejszych zestawach się po prostu nie opłaca.

W zestawach są rzadziej dostępne, ale można je kupować osobno. Także takie z nadrukiem dróg.
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Tacki konstrukcyjne w zestawach Lego

Post autor: Jellyeater »

Zapomnij o tym LEGO co było i które znałeś. Już go nie ma.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Tacki konstrukcyjne w zestawach Lego

Post autor: Innos »

Łukasz pisze:Po co oni to zmienili?
A po co zmieniają samochody, przecież kanciaste były takie fajne? I telewizory, komu kineskop przeszkadzał? Itd. ;)
Po prostu zestawy ewoluują, ich filozofia nieco się zmienia. Jak chcesz zbudować miasto to i tak na jednym zestawie się nie skończy więc oprócz kilku regularnych zestawów musisz kupić osobno plyty bazowe (które są łatwo dostępne) lub matę do zabawy (np. coś takiego: https://sh-s7-live-s.legocdn.com/is/ima ... rintRes=72" target="_blank ). To także daje więcej możliwości projektantom, bo dzięki temu projektując np. kolejne remizy nie są ograniczrni planem kwadratu. Zresztą duże płytki (np. 16x16) zwiększają możliwości budowania, bo są bardziej uniwersalne niż płyty bazowe.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
Łukasz

Re: Tacki konstrukcyjne w zestawach Lego

Post autor: Łukasz »

Co to za zestaw? Mógłbyś podać kod, bo nie znalazłem nigdzie?

https://sh-s7-live-s.legocdn.com/is/ima ... rintRes=72" target="_blank
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Tacki konstrukcyjne w zestawach Lego

Post autor: SERVATOR »

Tu masz szeroki wybór mat do zabawy: https://www.bricklink.com/v2/search.page?q=playmat#T=A" target="_blank
A ta z linku Innosa to TA.
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Tacki konstrukcyjne w zestawach Lego

Post autor: Innos »

Nowicjusz na BL to może mieć trochę trudno, duży wybór, a większość ofert i tak zagramaniczna, nie idzie się połapać. ;)
Ta mata, którą linkowałem, jak Servator napisał, ma numer 850929 i jest dostępna w oficjalnym sklepie shop.lego.com oraz w sklepach stacjonarnych (oficjalnych poza Polską, ale i w Polsce w nieoficjalnych sklepach się trafiają). Katalogowa cena 59,99zł.
Jest jeszcze taki zestaw 853656:
Obrazek
z 5 planszami i klockami w pakiecie (ale bez dziecka :P), w katalogowej cenie 99,99zł. Te plansze są mniej więcej w rozmiarach standardowych płyt bazowych i ulic, więc pewnie by pasowały np. do starych zestawowych budynków na BP.
Jest jeszcze zestaw mat 853671, analogiczny do tego City, ale dedykowany serii Friends - choć w gruncie rzeczy niewiele mniej uniwersalny pomijając logo serii i staw w kształcie serca.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Marzyciel
Posty: 118
Rejestracja: 05 sie 2017 20:43
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wolsztyn

Re: Tacki konstrukcyjne w zestawach Lego

Post autor: Marzyciel »

Czy produkują jeszcze takie płytki konstrukcyjne z nadrukiem drogi jak ta ? : http://lego.brickinstructions.com/lego_ ... iday_Villa
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Tacki konstrukcyjne w zestawach Lego

Post autor: Sirius »

Nie.
Znając zestaw możesz sam to łatwo sprawdzić na bricklink.com. Wyszukujesz zestaw po numerze lub nazwie, wybierasz "Item Consists Of" i po kliknięciu w numer części otwiera się nowe okno, gdzie masz podane informacje o danym elemencie, w tym także okres produkcji.
Marzyciel
Posty: 118
Rejestracja: 05 sie 2017 20:43
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wolsztyn

Re: Tacki konstrukcyjne w zestawach Lego

Post autor: Marzyciel »

Szkoda. Mogli by coś podobnego produkować nadal. Chodzi pewnie o to, że chcą aby ludzie kupowali osobną płytkę do trawy i osobną z drogą zamiast jednej uniwersalnej.
ODPOWIEDZ