[PORADNIK] Elektronika - Jak zacząć | cz.1 Sprzęt

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
arwo
Posty: 13
Rejestracja: 07 wrz 2017 14:41
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

[PORADNIK] Elektronika - Jak zacząć | cz.1 Sprzęt

Post autor: arwo »

Zdecydowałem się na napisanie krótkiego poradnika jak dodać trochę prądu do zestawów Lego ;)
Dzięki elektronice możemy dowolnie według własnego projektu “tchnąć życie” w różnego rodzaju konstrukcje, od pojazdów aż po budynki, scenerie itp…
Po kilku dniach zabawy z podstawowymi zagadnieniami elektroniki możemy zainstalować oświetlenie, dźwięk czy motorykę (silniki, serwomechanizmy). Sterowanie układu może odbywać się typowo przez wlasnej konstrukcji przewodowy panel (pokrętła, przyciski, joysticki) oraz bezprzewodowo przez bluetooth, czy wykorzystując pasmo 2,4GHz. To wszystko bardzo niskim kosztem, dzięki… naszym przyjaciołom z Azji i serwisowi Aliexpress ;)

Opiszę skrócone know-how, które sam zdobyłem dzięki serwisom, książkom oraz własnemu doświadczeniu po kilku wykonanych projektach w luźnym, humorystycznym tonie ;)
Jedne z nich:
  • alarm z czujnikiem ruchu PIR + czujnik mikrofalowy oraz modemem GSM (powiadomienia sms + telefoniczne)
  • sterowanie mechaniką (serwa) przez sms
  • ruchome ramię sterowane joystickiem oraz żyroskopem
  • różnego rodzaju zabawki rc
  • Lego Technic z własnym bezprzewodowym sterowaniem opartym na padzie PS2
    Tu więcej: viewtopic.php?f=7&t=7725&p=122585
  • wyrzutnia piłek dla psa
  • automatyczny podajnik karmy
  • autonomiczna pułapka na gryzonie wraz z powiadomieniem sms
Jak widzicie można przy tym wszystkim świetnie się bawić, a nawet rozbudowywać funkcjonalność własnego domu w kontekście IoT.
Nie będę przepisywać wiedzy z innych stron. Lepiej będzie jeśli dam linki do wybranych, wartościowych tutoriali niż pisać wszystko od zera.
W pierwszym artykule umieszczę to co ciężko znaleźć na internecie, czyli wyposażenie własnego mini-warsztatu. Kursy z elektroniką są łatwo dostępne. Wybrałem kilka wartościowych do poczytania oraz adresy kanałów YouTube. Dodatkowo też zamieszczę kilka tytułów książek.

Najpierw sprzęt :)
Bez własnego warsztatu ciężko nam będzie cokolwiek zrobić, więc warto zakupić kilka narzędzi pozwalających nam na efektywną pracę. Pierwsza część poradnika będzie opisywać tylko sprzęt, gdzie go kupić (najczęściej Botland lub AVT, najlepszy zasób sprzętu, czasem Allegro) oraz jak szukać na Aliexpress. Grubsze cenowo rzeczy należy kupować w polskich sklepach ze względu na gwarancję. Część narzędzi warto kupować w sezonowych wyprzedażach w Lidlu, reszta drobnicy to Chiny.

Zasady kupowania na AliExpress (Chiny):
  • Wbijasz https://www.aliexpress.com/" target="_blank.
  • Ustawiasz w prawym górnym rogu język na angielski. Zawsze szukaj elementów w języku angielskim. Translator jest automatyczny i źle tłumaczy na polski.
  • Rejestrujesz konto.
  • Płatności można wykonywać przez Przelewy24, wykonując typowy przelew z własnego banku PL, super ułatwienie. Można też kartą kredytową lub PayPal.
  • Wpisujesz frazę w j. angielskim.
  • Klikasz sortowanie po cenie oraz opcję darmowej wysyłki Free Shipping.
  • Szukasz najlepszej dla siebie oferty :)
  • Wszystko kupujesz w pakietach. Najlepiej się opłaca kupić od razu kilka sztuk, tzw. 5pcs, 10pcs, 20pcs, 100pcs.
    Wpisujesz: led red 5mm 100pcs, albo tact micro switch 20pcs
  • Należy zwracać uwagę, aby nie kupować ofert z płatną przesyłką. Oczywiście przy darmowej wysyłce nie mamy numeru listu przewozowego do trackingu. Darmowa wysyłka jest wliczona w cenę produktu ;)
  • Powyżej 5 dolarów wszystkie wysyłki muszą być rejestrowane, czyli mają numer śledzenia wysyłki. To wiąże się z dodatkowymi opłatami za przesyłkę. Dlatego lepiej kupować kilka sztuk w pojedynczych transakcjach niż jedna z kilkoma sztukami, wówczas nie przekraczamy 5 USD i mamy dalej darmową wysyłkę (ale bez tracking number).
  • Towar najczęściej idzie od 2 tyg do miesiąca. Jeśli nie dochodzi to sprzedawca często zwraca kasę lub wysyła ponownie. Nie miałem z tym problemu do tej pory, a zrobiłem ponad 100 zamówień przez AliExpress.
  • Przy wyborze Przelewy24, czyli przez swoje polskie :) konto bankowe waluta jest konwertowana z USD na PLN. Dzięki temu płacisz w złotówkach, nie dolarach. Nie zauważyłem, aby doliczali coś przy przeliczaniu walut.
  • Cła nie doliczają przy tak małych kwotach.
Lista narzędzi:
  • Stacja lutownicza. Polecam Zhaoxin 936DH - 75W
    Odradzam transformatorowe lutownice. Ciężkie, mało poręczne, drut ciągle się przepala, mała dokładność. Ciężko oczyścić końcówkę w trakcie lutowania.
    W stacji lutowniczej ustawiasz stałą temperaturę, możesz wymienić grot o innym rozmiarze. Może stać ciągle włączona w trakcie pracy, łatwiej czyścić grot z lutowia.
    Cena: 155zł
    https://botland.com.pl/stacje-lutownicz ... h-75w.html" target="_blank
  • Cyna, grubość poniżej 0.5mm, najlepiej na bazie ołowiu z topnikiem. Cyna bez ołowiu gorzej się lutuje (pieprzenie o ekologii to proszę sobie w kieszeń wsadzić)
    Cena: 20zł
  • Odsysacz.
    Cel: Usuwanie nadmiaru cyny, odlutowywanie elementów z układu.
    Cena: 8zł
    Któryś z nich:
    https://botland.com.pl/168-odsysacze-i-plecionki" target="_blank
  • Plecionka.
    Cel: Usuwanie nadmiaru cyny, odlutowywanie elementów z układu.
    Cena: 3zł
  • Zestaw kombinerek Topex “Komplet szczypiec precyzyjnych”
    Najczęściej przydają się szczypce zakrzywione oraz przecinak.
    Cena: 40zł
    https://www.ceneo.pl/1312456" target="_blank
  • Pęseta.
    Cel: Ułatwia przytrzymywanie elementów przy lutowaniu itd… Ważne, aby nie kupować tanich pęset bo się wyginają. Najlepiej mieć z płaską i szpiczastą końcówką.
    Cena: 7zł
    https://botland.com.pl/szczypce-i-peset ... -bk11.html" target="_blank
  • Multimetr UNI-T UT-33A.
    Cel: Podstawowy instrument elektronika. Dzięki niemu sprawdzisz ciągłość obwodu, jakie jest napięcie, prąd. Sprawdzisz jakie rezystory masz pod ręką i pojemność kondensatorów, działanie tranzystorów. Na początek wystarczy też multimetr za 13zł, ale radzę od razu kupić coś lepszego, ze względu na funkcjonalność. Są także za 200zł, tyle, że nie będziecie zbyt często korzystać z dodatkowych opcji :)
    Link: https://allegro.pl/listing?string=UT33A" target="_blank
    Cena: 55zł
  • Wysuwany/regulowany nożyk do papieru.
    Cel: Ściąganie izolacji, nadmiaru kleju. Docinanie plastiku.
    Cena: 2zł
  • Śrubokręty precyzyjne.
    Płaskie i krzyżaki.
  • Zasilacz laboratoryjny, np. Korad KA3005D 30V 5A
    Nie jest wymagany, ale bardzo ułatwia pracę. Możemy ustawić dowolne napięcie oraz prąd. Ma wbudowane zabezpieczenia. Pamięć przydaje się, można szybko przełączać się pomiędzy ustawieniami, dlatego wybrałem Korada.
    Cena: 320zł
    http://www.hotair.pl/pl/sklep/zasilacze ... lania.html" target="_blank
  • Kable stykowe. 120pcs Dupont Breadboard.
    Cel: Łączenie elementów na płytce stykowej w celu testowania/prototypowania układu przed ostatecznym przeniesieniem go na płytkę PCB. Ważne, aby kupić po 40 sztuk każdego rodzaju i długości, czyli: 10cm oraz 20cm, male-male, male-female, female-female.
    Cena: 10zł
    Link: https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... 120+dupont" target="_blank
  • Płytka stykowa BreadBorad 830 z przystawka zasilającą MB102
    Cel: Będziemy mogli prototypować cały układ zanim przystąpimy do lutowania ostatecznej wersji układu. Można wkładać i wyjmować elementy, podpinać zasilanie na całą szynę oraz jej fragmenty. Pamiętaj, że płytka zasilająca ma wydajność max 600mA i ustawienie tylko 3.3V lub 5V. Nie ma 6V czy 9V. Takie napięcia musisz sam wykombinować z baterii lub zasilacza.
    Po co 6V, 9V?
    6V dla max prędkości serwa (działają w zakresie 4,8V-6V).
    9V dla max prędkości silników Lego Technic.
    600mA dla małych układów wystarczy, więcej musisz wziąć z ładowarki telefonicznej, zasilacza, baterii.
    Cena kompletu: 13zł
    Foto:
    https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1mZfxSFXX ... XFXXX0/Fre" target="_blank…ower-Module-MB-102-830-Points-Solderless-Prototype-Bread.jpg
  • Płytki PCB 5x7cm
    Cel: Płytka, która będzie służyć nam za podstawkę do lutowania. Na niej połączymy wszystkie elementy ostatecznej “produkcyjnej” wersji układu. Najlepiej kupić od razu 10 sztuk.
    Cena: 4,50zł
    Foto: https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1ydJISFXX ... font-b.jpg" target="_blank
  • Klej na ciepło, pistolet.
    Cel: Łatwy w usuwaniu i świetnie klei bez uszkadzania elementów plastikowych.
    Cena: 40zł
  • Tryki do mocowania elementów, lecz sądzę, że klej na ciepło będzie lepszy.
  • Taśma izolacyjna dla przewodów i miejsc lutowania.
  • Multiszlifierka.
    Cel: Narzędzie do dosłownie wszystkiego :) Małe, poręczne, wymienne końcówki. Można wiercić dziury i szlifować elementy. Metal, plastik, drewo, szkło. Można regulować obroty. Ważne narzędzie modelarskie.
    Cena: 150zł
    https://allegro.pl/kategoria/narzedzia- ... SZLIFIERKA" target="_blank 425e
Lista elementów elektronicznych:
  • Diody 5mm oraz 3mm.
    5mm idealnie wchodzą w otwory Lego Technic. Polecam od razu kupić różne kolory: czerwony, zielony, żółty, pomarańczowy, niebieski, biały. Przydadzą się także RGB.
    Cena za 100 sztuk: 4zł
  • Przewód typu linka (wiele mikroskopijnych drucików w jednym przewodzie). Ważne, aby nie były to pojedyncze druty! Kable do sieci LAN świetnie się do tego nadają, ale trzeba zwrócić uwagę jakiego rodzaju żyły są w środku. Można trafić na linke LGY i to jest ok, ale są też przewody typu drut, mają one jeden sztywny miedziany drut. Są podatne na złamania, nie są elastyczne przy ruchach. Maksymalna grubość takiego kabla przy konstrukcjach max 0.25mm. Wytrzymają one niewielki prąd max 3A, który w zupełności wystarcza przy małych układach. Najczęściej jest to nie więcej niż 1,5A przy dwóch małych silnikach typu Lego M oraz kilku diodach. Silniki zjadają najwięcej prądu. Przewody najlepiej kupować będąc fizycznie w sklepie organoleptycznie. Inaczej można kupić kabel zbyt gruby, jeśli wcześniej się go nie obejrzy i sprawdzi co oznacza grubość 0.5mm, 0.35mm. 0.2mm :)
  • Baterie.
    Na początek mogą być akumulatorki NiMh. Docelowo zalecam LiPo lub Li-Ion, mają większą wydajność prądową, mniejsze rozmiary, małą wagę, duże napięcia. Są trudniejsze w obsłudze i należy koniecznie przed ich zakupem poczytać jak je użytkować (napięcie na celę nie może zejść poniżej 3V/3.2V). Na forum forbota jest opis.
  • Koszyk na baterie AA oraz 9V.
  • Włączniki przesuwne, kołyskowe. Włączanie/wyłączanie zasilania układu.
  • Microswitche. Różne rodzaje, można kupić 50szt za 4zł.
  • Krańcówki.
  • Złącza do baterii LiPo.
  • Buzzer lub głośnik 0.5W. Dźwięki, sygnalizacja, status urządzenia.
  • Serwo SG-90 Towerpro. Tanie, małe rozmiary. Uniwersalne zastosowanie.
  • Silniki Power Functions. Świetnie dopasowane do wymiarów innych elementów. Maja już w sobie przekładnie zwiększające moc/sile ciągu. Można kupić zwykły silnik za 4zł bez przekładni, ale on nie będzie miał wystarczającej siły.
  • Tranzystory. Dzięki nim możemy włączać/wyłączać prąd na układ sygnałem z mikrokontrolera. O tym więcej później.
  • Rezystory cały pakiet. Bierzesz cyfrę i ją mnożysz, czyli 10, 100, 1k, 10k, 100k, 1M. Następnie 20, 200, itd… W ten sposób kompletujesz zakupy rezystorów. Kup też 47x, 22x (220, 2.2k), 11x, 33x (330, 3.3k)
No… to po zakupieniu tego całego straganu będziesz mógł rozpocząć przygodę :)
Druga część będzie zawierała garść porad jak tworzyć proste układy, lutowanie, projektowanie.
W trzeciej części opiszę temat Arduino (mikrokontroler ATmega 328), dzięki czemu rozszerzycie możliwości układów o czujniki, sterowanie, autonomię i co tylko sobie wymarzycie ;)
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2017 15:36 przez arwo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5725
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Elektronika - Jak zacząć | cz.1 Sprzęt

Post autor: glaz_pimpur »

Parę rzeczy trzeba będzie dokupić. Czekam przede wszystkim na część o oświetleniu modeli od wewnątrz.
Duplo Users Poland Assosiation
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Elektronika - Jak zacząć | cz.1 Sprzęt

Post autor: jetboy »

Sporo tego jest. To jak mniemam jest lista do wygodnej pracy. Czy da się ją skrócić do niezbędnego minimum? Kupowanie tego wszystkiego kiedy jeszcze nie wiemy czy na pewno to jest zabawa dla nas to niemały wydatek.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Ciehoo
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2208
Rejestracja: 12 sie 2013 18:56
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Będzin
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Elektronika - Jak zacząć | cz.1 Sprzęt

Post autor: Ciehoo »

Ja przeczytam chętnie o oświetleniu modeli. Od wewnątrz i zewnątrz. Modele budynków oraz pojazdów.
---------------------
Mój BRICKSHELF
Awatar użytkownika
arwo
Posty: 13
Rejestracja: 07 wrz 2017 14:41
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Elektronika - Jak zacząć | cz.1 Sprzęt

Post autor: arwo »

@jetboy
Da się kupić tylko stację lutowniczą i cynę. Podobnie jak zakup kurtki na zimę, bez czapki, szalika i rękawiczek :) Można samą kurtkę, ale słabo to będzie współgrać z naszym ciałem i temperaturą na zewnątrz ;)

Kupcie na początek to co uważacie za potrzebne dla Was z tej listy, a potem dokupujcie.
Elektronika jest tańsza niż zakup kilku konkretnych zestawów Lego, więc dacie radę :)
Może po przeczytaniu kolejnego odcinka rozjaśni się co trzeba mieć.

@Ciehoo oraz @Glaz_pimpur oraz inni
Nie będę opisywał jak krok po kroku "dziurkę" w klockach zrobić :) lub kabelek przeciągnąć i go dobrze ukryć, czy też jak przykleić diodę po dachem konstrukcji :) To jest w pełni zależne od Waszych konstrukcji i wyobraźni.

To co opiszę, to jaką wiedzę trzeba przyswoić, aby zrozumieć zasadę działania elementów elektronicznych i je ze sobą łączyć. Z jakich poradników korzystać, aby nie tracić czasu na szukanie po internecie całego know-how. Ja straciłem X godzin przekopując internet, tutaj podaję gotowca "co i jak", aby było łatwiej zacząć. Nie zauważyłem, aby ktoś na tym forum ten temat poruszał, więc pomyślałem, że się podzielę.
Nawet tak proste czynności jak "gdzie kupować" były dla mnie problemem, bo nie widziałem, że dzięki AliExpress, wydając kilka stów tam, mogę zaoszczędzić kilka tysięcy złotych bez polskich pośredników :) Kumpel przypadkiem mi powiedział...
Nie wiedziałem, że istnieje taki serwis jak Forbot, na którym jest potężna dawka wiedzy. Nie znałem merytorycznie dobrych kanałów na YouTube naszych rodaków, którzy w j. Polskim wszystko tłumaczą. Masę czasu mi zajęło, zanim znalazłem to wszystko w sieci.
Wy nie musicie już tego robić, będzie Wam łatwiej :)
Cheers!
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Elektronika - Jak zacząć | cz.1 Sprzęt

Post autor: rASch »

Na oświetlenie legowe nie ma co liczyć więc każda podpowiedź jest bardzo cenna. Ty, bardziej dla taiego laika jak ja.
Mnie najbardziej interesuje czy da się przeprowadzić jakieś zasilanie do diody przez legowego flexa?? Najlepiej by to był w miarę sztywny kabelek który udało by się zagiąć .
https://www.bricklink.com/catalogList.a ... String=528 - flexy
Awatar użytkownika
arwo
Posty: 13
Rejestracja: 07 wrz 2017 14:41
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Elektronika - Jak zacząć | cz.1 Sprzęt

Post autor: arwo »

rASch pisze:Na oświetlenie legowe nie ma co liczyć więc każda podpowiedź jest bardzo cenna. Ty, bardziej dla taiego laika jak ja.
Mnie najbardziej interesuje czy da się przeprowadzić jakieś zasilanie do diody przez legowego flexa?? Najlepiej by to był w miarę sztywny kabelek który udało by się zagiąć .
https://www.bricklink.com/catalogList.a ... String=528 - flexy
Mam flexa w Technic i widzę, że niezależnie od ich wewnętrznej średnicy to przejdzie każdy kabel o przekroju 0.5mm i w dół. Nawet jak go przytka to można ściągnąć z niego izolację.
Więc zalecam pójść z tym flexem do Bricomana lub OBI na dział elektryki i zobaczyć przewody wielożyłowe. Znaleźć coś o w/w przekroju, będą oznaczone np. 2x0.5mm, 4x0.75mm lub 7x0.35mm (ilość żył x ich przekrój/grubość).
Jeśli nie będzie rozwiniętej końcówki kabla, aby móc włożyć go do flexa, to idziecie po rozsuwany nożyk do papieru na dziale wiertarek itp. wracacie na kable i rozcinacie go, aby wyjąć ze środka pojedyncze żyły :) Nikt nie skuma, że im kable tniecie :) Zresztą wystarczy 1cm rozciąć, krótka sprawa.

Są przewody typu "drut", one mają dużą sztywność. Opisując dokładniej, nie są zbudowane z wielu mikrowłókien miedzianych, tylko jeden grubszy miedziany drut.
Tylko, że przez tego flexa muszą przejść dwa kable, plus i minus dla zasilania diody, chyba, że dwa flexy.
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Elektronika - Jak zacząć | cz.1 Sprzęt

Post autor: goldsun »

Ja bym zaczął od sprawdzenia czy nie ma kabli, których jedna żyła z izolacją, jest po prostu grubości flexa.
IMHO takie rozwiązanie może być znacznie prostsze w zastosowaniu.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
arwo
Posty: 13
Rejestracja: 07 wrz 2017 14:41
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Elektronika - Jak zacząć | cz.1 Sprzęt

Post autor: arwo »

Tak, to generalnie dobry pomysł, ale one wychodzą drożej. Przy zakupie kilku metrów można to odczuć.
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7485
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: [PORADNIK] Elektronika - Jak zacząć | cz.1 Sprzęt

Post autor: Benny80 »

goldsun pisze:Ja bym zaczął od sprawdzenia czy nie ma kabli, których jedna żyła z izolacją, jest po prostu grubości flexa.
IMHO takie rozwiązanie może być znacznie prostsze w zastosowaniu.
W temacie flexa: viewtopic.php?f=65&t=7774&p=123542#p123542
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
ODPOWIEDZ