Krótkie LEGOwe pytania - wątek ogólny

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
Lejdi

Re: Krótkie LEGOwe pytania - wątek ogólny

Post autor: Lejdi »

Witam wszystkich

Chcę pomału wprowadzić syna w świat lego technic. Na dzień dzisiejszy działamy na lego classic, creator ale zależy mi żeby chłopak poznał jak działają różne konstrukcje, by czegoś się nauczył co może mu się przydać na przyszłość. Jakie zestawy możecie polecić na początek i na późniejszy czas?
Kupując zestaw na zaś zależało by mi, żeby były wartościowe części z których coś można tworzyć. Nie chcę kupować samochodzika jak do tej pory, który tylko będzie można postawić na półkę, bo nawet skrętnych kół nie ma.
Co możecie polecić? Co do ceny, gra ona drugorzędną rolę, więc mogą być też te droższe zestawy.
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5725
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: Krótkie LEGOwe pytania - wątek ogólny

Post autor: glaz_pimpur »

Duplo Users Poland Assosiation
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: Krótkie LEGOwe pytania - wątek ogólny

Post autor: Fuku »

Polecam 42099, jako technicowy laik kupiłem sobie ten set, okazał się dość prosty i zrobiłem z niego własną, jeżdżącą terenówkę, także stanowi dobrą podstawę
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7484
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: Krótkie LEGOwe pytania - wątek ogólny

Post autor: Benny80 »

Może nie koniecznie na początek, ale o ile nie zależy Ci na nowym zestawie, to zdecydowanie polecam 42009 - można znaleźć używki w rozsądnych cenach. A zestaw to ponad 2,5tyś elementów i mnóstwo mechanizmów do ogarnięcia i zabawy modelem ;)
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
Awatar użytkownika
Lejdi

Re: Krótkie LEGOwe pytania - wątek ogólny

Post autor: Lejdi »

Dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Krótkie LEGOwe pytania - wątek ogólny

Post autor: SERVATOR »

Czy wymienianie się ze znajomymi plikami z legalnie kupionymi instrukcjami do MOCów jest legalne?
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Krótkie LEGOwe pytania - wątek ogólny

Post autor: Thietmaier »

Tak - dozwolony użytek osobisty utworów - art. 23 prawa autorskiego. Warunkiem jest brak odpłatności, brak kopiowania tego w dużych ilościach oraz w przypadku „znajomych” czyli stosunku towarzyskiego musisz te osobę faktycznie znać i utrzymywać prawdziwe relacje towarzyskie - bycie znajomymi na Facebooku nie spełnia tego warunku, tak samo kolega z pracy, którego widujesz tylko w niej i nic więcej.
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Krótkie LEGOwe pytania - wątek ogólny

Post autor: jetboy »

Thietmaier pisze:Tak - dozwolony użytek osobisty utworów - art. 23 prawa autorskiego. Warunkiem jest brak odpłatności, brak kopiowania tego w dużych ilościach oraz w przypadku „znajomych” czyli stosunku towarzyskiego musisz te osobę faktycznie znać i utrzymywać prawdziwe relacje towarzyskie - bycie znajomymi na Facebooku nie spełnia tego warunku, tak samo kolega z pracy, którego widujesz tylko w niej i nic więcej.
Co to są "prawdziwe relacje towarzyskie" ?
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Krótkie LEGOwe pytania - wątek ogólny

Post autor: SERVATOR »

Właśnie. Czy jest jakaś precyzyjniejsza definicja znajomości, która spełnia wymagania w których takie pożyczanie jest legalne?
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Krótkie LEGOwe pytania - wątek ogólny

Post autor: Thietmaier »

Servator:
Nie ma takiej definicji. Pojęcie "stosunek towarzyski" jest jedynie interpretowane w orzeczeniach sądowych i podałem dwie sytuacje, w których nie zostało to uznane za stosunek towarzyski (kolega z pracy i znajomy na facebooku). Jednakże jeśli z tym kolegą z pracy wychodzisz na piwo, rozmawiacie ze sobą po pracy na wspólne dla Was tematy - utrzymujesz pewne powtarzalne, bezpośrednie kontakty z Tą osobą dotyczące Waszej sfery prywatnej - to już można to uznać za "stosunek towarzyski".

Na przykład ja i Ty nie jesteśmy w stosunku towarzyskim. Znam Cię jedynie z internetu i nigdy nawet się nie spotkaliśmy.

Trochę to rozwiało wątpliwości?
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
ODPOWIEDZ