Lego Train - napęd PF i 9V w jednym składzie

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
Noah
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2016 09:55
Rok urodzenia: 1987

Lego Train - napęd PF i 9V w jednym składzie

Post autor: Noah »

Cześć, witam!

Buduję torowisko Lego w którym jedna z pętli będzie oparta na starych torach 9V (pozostałe są w obecnym systemie RC).

Chciałbym w zestawie 60051 (na Metrolinera, spełnienie moich dziecięcych marzeń prędko nie liczę) prócz standardowego napędu PF, zainstalować w drugim krańcowym członie napęd 9V.

Przerabiał ktoś może takie połączenie? Zastanawiam się, czy podczas używania silnika PF napęd 9V (nieużywany, będący w tej sytuacji wózkiem tocznym) nie będzie powodował zbyt dużych oporów i czy nie wpłynie to negatywnie na jego żywotność? Oraz vice versa, czy podczas używania tylko napędu 9V, nieużywany napęd PF nie będzie przeszkadzał?

Z góry dziękuję za rady!
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: Lego Train - napęd PF i 9V w jednym składzie

Post autor: rASch »

Każdy z napędów będzie generował opory kiedy nie będzie pracował. Nie ma czegoś takiego jak jazda na luzie.
Za każdym razem praca jednego silnika będzie szkodliwa dla obydwu.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Lego Train - napęd PF i 9V w jednym składzie

Post autor: jetboy »

Noah pisze:Przerabiał ktoś może takie połączenie?
Ja nie.
Zastanawiam się, czy podczas używania silnika PF napęd 9V (nieużywany, będący w tej sytuacji wózkiem tocznym) nie będzie powodował zbyt dużych oporów i czy nie wpłynie
to negatywnie na jego żywotność?
Wpłynie
Oraz vice versa, czy podczas używania tylko napędu 9V, nieużywany napęd PF nie będzie przeszkadzał?
Będzie.

Nie lepiej puścić pociąg 9v po szynach 9v, a reszte po PF?
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Ciehoo
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2208
Rejestracja: 12 sie 2013 18:56
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Będzin
Kontakt:

Re: Lego Train - napęd PF i 9V w jednym składzie

Post autor: Ciehoo »

Kolega chciał wprowadzić nowoczesność i zrobić sobie pojazd wielosystemowy;) No niestety tutaj tak to nie działa:(
---------------------
Mój BRICKSHELF
Awatar użytkownika
Noah
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2016 09:55
Rok urodzenia: 1987

Re: Lego Train - napęd PF i 9V w jednym składzie

Post autor: Noah »

Jakiś czas temu zbudowałem swojego dwu-systemowego Metrolinera. :)

Obrazek

W środku zamiast przedziału bagażowego i barowego znajduje się odpowiednio odbiornik IR oraz batterybox.

Obrazek

Całość napędzana jest wózkiem silnikowym z starego systemu 9V. Podłączony jest on dodatkowo do batteryboxa za pomocą kabla nr. 8886.
Dzięki temu, przy wyłączonym boxie i metalowych torach 9V skład pobiera z nich prąd i się porusza jak pierwowzór.
W przypadku braku prądu w torach, bądź nowych plastikowych torach PF, wystarczy włączyć box i składem można już sterować za pomocą pilota.

Obrazek

Zastanawiam się tylko, co by się stało gdybym podczas jazdy pod napięciem po torach 9V włączył boxa i próbował sterować składem?

Aktualnie planuje w podobny sposób "ożywić" żółtą lokomotywę z zestawu 4564, gdzie mam zepsuty napęd 9V.
Silnik już wybebeszyłem z wózka tak iż pozostały same metalowe ośki. Wózek ten połączę wspomnianym już wcześniej kablem 8886 z wózkiem napędowym PF który znajdzie się w miejscu wózka tocznego. Chyba że po prostu przełorze silnik z napędu PF do starego 9V. ;)
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7485
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: Lego Train - napęd PF i 9V w jednym składzie

Post autor: Benny80 »

Noah pisze:Zastanawiam się tylko, co by się stało gdybym podczas jazdy pod napięciem po torach 9V włączył boxa i próbował sterować składem?
Nic. W jedną stronę zadziała (zgodna polaryzacja), a w drugą pociąg stanie i silnik będzie buczał na zwarciu.
Noah pisze:Chyba że po prostu przełorze silnik z napędu PF do starego 9V. ;)
Nie są chyba do końca takie same, ale daj znać jak Ci poszło i co ew. trzeba przerobić.
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
Awatar użytkownika
Noah
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2016 09:55
Rok urodzenia: 1987

Re: Lego Train - napęd PF i 9V w jednym składzie

Post autor: Noah »

Silnik wymieniony. W zasadzie są takie same. Tu jest bardzo ładny tutorial z zdjęciami..
Chyba najlepszy sposób na reanimowanie zepsutych pociągowych silników. :)
Awatar użytkownika
Keeevin

Re: Lego Train - napęd PF i 9V w jednym składzie

Post autor: Keeevin »

Siema tak tylko napisze że w 2023 ktoś dalej składa trasy i kompletuje zestaw 9v który kiedyś dostałem potem oddałem a niedawno udało mi się odzyskać zestaw niestety bez pudełka ale wszystkie szyny 9v sa i lokomotywa i podstawy wagonów kilka okienek obecnie w sklepie lego mam 400 klockow w koszu + z 40 klocków używanych z allegro jeden klocek jest strasznie ciężko dostępny 2x2 brick z wyświetlaczem octan xD najbliżej Niemcy 😆 ogólnie śmieszna sytuacja bo chcem zaszczepić syna poki co to ja już tydzień bawię się w szukanie klocków 😆.
Pozdrawoam starych klockarzy i zachęcam nowych do zabawy 😁.
Ps uważam że taki zestaw 9v to idealna zabawka bez problemu ciągle wyładowanych bateri które dzisiejsze zabawki dosłownie pożerają. Co dla mnie osobiście jest masakra.
ODPOWIEDZ