Prosty, darmowy i ogarnialny programik do edycji grafiki

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Prosty, darmowy i ogarnialny programik do edycji grafiki

Post autor: przem »

link nie dziala
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Prosty, darmowy i ogarnialny programik do edycji grafiki

Post autor: dzidek1983 »

Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Prosty, darmowy i ogarnialny programik do edycji grafiki

Post autor: przem »

widze minifiga tutaj na forum, dostepu do flickra nie mam, bo fotka prywatna.

exif to metadane dodane do pliku przez aparat, standardowo jest tam marka i model aparatu, trochę parametrów z jakimi było zrobione zdjęcie (to mnie właśnie interesuje) i inne jakieś tam mniej znaczące dane. Jeśli nie usunąłeś exifa podczas edycji to flickr go pokaże.

z tego co tutaj widzę to:
- masz złe tło, takie łączenia przeszkadzają, użyj kartonu większego tak jak ja pokazałem na zdjęciach.
- masz jedno źródło światła - prawa strona zdjęcia jest ciemniejsza - albo użyj kolejnej kartki papieru lub kawałka folii aluminiowej z prawej strony jako lustro, albo dodaj drugie światło.
- jest drobny problem z balansem bieli (białe ucieka w żółte) - możesz próbować zmienić ustawienie w aparacie na bardziej pasujące - ale jakie konkretnie to bez exifa nie powiem

więcej nie powiem bo nie widzę exifa
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Prosty, darmowy i ogarnialny programik do edycji grafiki

Post autor: dzidek1983 »

https://www.flickr.com/photos/135194209 ... ateposted/" target="_blank

powinno być publiczne
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Prosty, darmowy i ogarnialny programik do edycji grafiki

Post autor: przem »

widać.

powtarzając z powyższego postu:
  • użyj większego kawałka tła które leży pod minifigiem i łagodnym łukiem zagina się do góry tworząc jednocześnie poziomie i pionowe tło, tak jak tutaj:
    Obrazek
  • jeśli przeszkadza ci cień po prawej stronie minifiga, dołóż albo dodatkową lampkę albo jakiś rodzaj reflektora odbijającego światło (kawałek białej tektury albo kawałek folii aluminiowej albo blenda jeśli masz w budżecie wolne kilkadziesiąt złotych)
  • ujednolić źródła światła - jeśli światło słoneczne miesza się z zimnym światłem to albo zmień światło sztuczne na ciepłe albo zasłoń okna (tutaj akurat tego nie widzę, całe zdjęcie za bardzo wpada w żółty kolor jest to kwestia ustawień balansu bieli w aparacie)
  • w telefonie ustaw aparat na następujące parametry:
    • użyj aplikacji "lumia camera"
    • lampa błyskowa - wyłącz
    • zdjęcie wzbogacone - wyłącz
    • obok ikonki "zdjęcia wzbogaconego" jest ikona znaku większości - kliknij
    • ISO ustaw na 64 (albo 100)
    • balans bieli ustaw na "żarówkę" jeśli masz światło białe ciepłe, albo na "pochmurne" jeśli masz światło białe zimne
    • w zależności od wyniku zdjęcia (za ciemne / za jasne) ustaw kompensacje ekspozycji na + albo na - (tyle ile trzeba, max +/- 1) - ewentualnie użyj opcji "bracketing" z ustawień - zrobi od razu 3 zdjęcia o różnej jasności.
    • przy tych wszystkich ustawieniach wydłuży ci się czas naświetlania, zapewne nie utrzymasz aparatu bez ruchu w ręce, dlatego użyj jakichś książek/pudełek/kartonu/taśmy klejącej do zrobienia czegoś w postaci statywu pod telefon, lub kup jakiś statyw pod telefon jeśli masz w budżecie wolne kolejne kilkadziesiąt złotych
    • korzystając z statywu nie zapomnij włączyć samowyzwalacza - znajdziesz go w ustawieniach
  • upewnij się że "szkiełko" od aparatu jest czyste
kolorystykę zdjęcia (takie prawie balans bieli) możesz poprawić w paint.net wtyczką BBWhiteBalance - po instalacji dodatku wybierasz pipetką kolor który ma być biały, z menu "efekty->fotografia" wybierasz "white balance" i już. jak poprawić kolorystykę w gimpie napisałem w wątku o zdjęciach. przy jpg i tego typu narzędziach nie licz na cudy, więc im lepiej zrobisz zdjęcie tym lepszy efekt tutaj.

separację od tła zrobisz przy użyciu "magicznej różdżki" i zabawie z suwakiem "tolerancja" - efekt widać na bieżąco.

i to na tyle po tym jednym zdjęciu - z ogólnych uwag - wg mnie jest trochę za ciemne.
powyższe uwagi pozwolą ci uzyskać zdjęcie z "trochę" lepszą jakością (największy wpływ na jakość będzie tu miało niskie ISO, dłuższy czas naświetlania i stabilna pozycja aparatu).
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Prosty, darmowy i ogarnialny programik do edycji grafiki

Post autor: dzidek1983 »

A zakładając taki bristol jak na zdjęciu z mechem i biorąc pod uwagę światło dzienne + normalne żarówki z lampek po obu stronach obiektu, to jakie moce takich żarówek polecasz docelowo? 60W z każdej strony? Wiem że to zależny pewnie od kilku czynników ale tak najogólniej.

Dziękuję za post powyżej. Zwłaszcza ustawienia aparatu w telefonie są super poradą. Robię MOC an konkurs o Sienkiewiczu i zdjęcia tam zrobię za pomocą twoich porad to zobaczymy jak wyjdzie :)
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Prosty, darmowy i ogarnialny programik do edycji grafiki

Post autor: przem »

problem polega na tym żeby nie mieszać kolorów światła.
jeśli kolory są takie same, to żarówka może być słabsza bo oba źródła się zsumują.
jeśli różne, to okno trzeba zasłonić, robi się ciemniej więc i żarówki powinny być mocniejsze (albo użyj więcej żarówek).

ew. mając mniej światła - wydłuży się czas naświetlania, ale cudów nie ma - w półmroku to i tak nic nie wyjdzie.

ja używam dwóch świetlówek o mocy ~100W każda ale ponieważ świece przez parasolkę, sporo światła ucieka w drugą stronę, więc potrzebuję więcej.
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3905
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Prosty, darmowy i ogarnialny programik do edycji grafiki

Post autor: pit »

A chyba najlepszym "budżetowym" rozwiązaniem na brak dobrego światła jest statyw. Wtedy naświetlasz sobie jak długo chcesz, to znaczy na ile Ci aparat pozwoli.
Możesz nawet w tym czasie przemieszczać źródło światła. :)
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Prosty, darmowy i ogarnialny programik do edycji grafiki

Post autor: przem »

dzidek - tutaj masz kilka zdjęć poglądowych coby było wiadomo o czym pisałem wcześniej.
wybrałem przypadek możliwie najtrudniejszy - czyli żółty, słaby halogen, czarny minifig + biały minifig na białym tle -> na jednym zdjęciu.
gorzej być nie może :)


1. fotka prosto z telefonu (akurat mam pod ręką Lumię 640 więc masz szanse zobaczyć co można z tego telefonu wycisnąć przy ustawieniach podanych w poprzednim poscie)
Obrazek

2. korekcja balansu bieli (paint.net z wtyczką którą podlinkowałem wyżej)
Obrazek

3. kadrowanie niepotrzebnych śmieci
Obrazek

4. takie tam kosmetyczne poprawki na krzywych
Obrazek

5. szparowanie przy użyciu magicznej różdżki (przy czarnym minifigu trwało to może z minutę, przy białym bawiłem się maks. 3 minuty)
Obrazek

wszystko w darmowym sofcie.

"studio" wyglądało tak:
Obrazek

karton 3 pln.
statyw z uchytem na telefon kosztował mnie jakieś 40 pln. ale można taniej jak sobie coś z tektury posklejasz.
resztę każdy ma w domu (1 lampka biurkowa z żarówką halogenową 28W. jakieś pudełka, przedłużacz)

wsio.

partyzantka... ale za grosze....
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11464
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Prosty, darmowy i ogarnialny programik do edycji grafiki

Post autor: goldsun »

Pozwoliłem sobie przenieść wątek do "Zapytaj nas" bo dyskusja jest IMHO zbyt sensowna, żeby ją tracić w piaskownicy. :-)
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
ODPOWIEDZ