Silniczki Power Function - gdzie kupić?

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Silniczki Power Function - gdzie kupić?

Post autor: jetboy »

Tak będzie to ze sobą wszystko działać. Speed remote jest dobry do kolejki i do niektórych modeli, ale do sterowania np. samochodem lepszy jest zwykły pilot (8885 LEGO® Power Functions IR Remote Control) - ale żeby sterować samochodem potrzebny będzie tez drugi silnik do skrętu.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: Silniczki Power Function - gdzie kupić?

Post autor: Jerac »

Cześć,

Taki zestaw (czyli to co jest w 8293), pilot oraz odbiornik zadziałają, ale sugerowałbym wybranie zwykłego pilota 8885:
Obrazek
Ten poprzedni pilot jest mało wygodny i zbyt "nieporęczny" do większości zastosowań, za wyjątkiem pociągów. Głównie chodzi o to że gdyby syn zbudował sobie przykładowo autko zdalnie sterowane i chciałby nim pojeździć, to na tym pilocie z pokrętłami raz musiałby zakręcić żeby autko ruszyło, a potem drugi raz żeby się zatrzymało - analogicznie ze skręcaniem. Pilot który ja proponuję jest dużo prostszy - dwie wajchy i silnik działa jak jedna jest przesunięta.

Jeśli mogę coś jeszcze poradzić, w cenie tego zestawu 8293 można dostać dwa silniki M oraz pojemnik na baterie (dowolny - wszystkie są 9woltowe, różnią się tylko tym jakie się baterie wkłada), a mając dwa silniki można zrobić pojazd który będzie jeździł i skręcał: jeden silnik do napędu, a drugi do skręcania. No i jakie to będzie osiągnięcie dla młodego technicowca: własny, zdalnie sterowany pojazd! :)
Szarnywirk
Awatar użytkownika
tonka

Re: Silniczki Power Function - gdzie kupić?

Post autor: tonka »

Dziekuje za odpowiedz.
Pilot juz wiem jaki kupic. Odbiornik podczewieni taki- 8884 IR Receiver Power Functions.

JaracCzym sie roznia silniki m od L?
Jakbym sie zdecydowala zamiast zestawu 8293 to musze kupic dwa silniki, pojemnik na baterie (jeden wystarczy do dwoch silnikow?),
światła z okablowaniem, przełącznik(potrzebne, to jest w zestawie 8293 oraz dodatkowe elementy umozliwiające przeniesienie napędu)
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: Silniczki Power Function - gdzie kupić?

Post autor: Jerac »

JErac :D

W Power Functions są cztery rodzaje silników: M, L, XL i tzw. "serwo". Kolejno znaczy to Medium, Large i Extra Large, czyli każdy kolejny jest większy i mocniejszy - ale każdy zasilany jest z tego samego pojemnika. M i XL są bardziej popularne bo dostępne od kilku lat, L i serwo to nowości i są na nasze warunki bardzo drogie. Nieduże autko będzie jeździło nawet na M, a XL to - jak na klocki - prawdziwa potęga.

Pojemnik podłącza się do odbiornika IR (po naszemu, "wieży", choć dlaczego - nie mam pojęcia), i dopiero do odbiornika podłącza się silniki. Odbiornik ma dwa kanały którym odpowiadają wajchy na pilocie, oraz cztery częstotliwości (to ten pomarańczowy suwak zarówno na odbiorniku jak i pilocie). Jednym pilotem możemy naraz obsługiwać oba kanały, ale jeśli chcemy zmienić częstotliwość, należy przesunąć suwak na pilocie oraz na odbiorniku. Do jednego wyjścia (kanału) można podpiąć dowolną ilość silników ale oczywiście im więcej tym mniej prądu im się dostanie, będą się wolniej kręcić no i większe będzie zużycie energii.

Przełącznik nie jest potrzebny, bo jest wbudowany zarówno w pojemnik na baterie jak i pilota. Przesunięcie jednej z pomarańczowych dźwigienek na pilocie do przodu oznacza obroty w jedną stronę a do tyłu - w drugą. Przełącznik po prostu pozwala na odwrócenie tego już w samym modelu, niezależnie od pilota, ale wg mnie w prostych konstrukcjach jest to zbędny bajer.

Światła LEGO są... takie sobie. Na początku odpuściłbym je sobie - lepiej mieć więcej różnych silników.

Według mnie najbardziej optymalnym zestawem na początek byłby mniejszy pilot (prostszy, tańszy i bardziej praktyczny), pojemnik na baterie jak w zestawie 8293, dwa silniki M i odbiornik (nie ma znaczenia czy "V1" czy "V2" - różnice są dopiero przy wykorzystaniu maksymalnych mocy). Taki zestaw pozwoli na obsłużenie dwóch "funkcji", np obracanie góry koparki jedną i sterowanie ramieniem góra/dół drugą. Dwa takie same silniki pozwolą natomiast zbudowanie pojazdu jeżdżącego jak czołg - czyli jeden silnik na jedną stronę pojazdu.
Szarnywirk
Awatar użytkownika
Gość

Re: Silniczki Power Function - gdzie kupić?

Post autor: Gość »

Jerac Bardyo dziekuje za odpowiedz.

Wszystko juz wiem, tylko potrzebuje jeszcze klocki pojedyncze sztuki kupic zeby dalo sie polaczyc - jakie czesci sa potrzebne? W domu duzo klockow jest ale niewiem czy akurat takie jakie beda potrzebne.
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: Silniczki Power Function - gdzie kupić?

Post autor: Jerac »

Potrzebne będą po prostu elementy dostępne w zestawach technic - osie, zębatki i różnego rodzaju elementy mocujące. Najbardziej sensownym rozwiązaniem byłoby kupienie jakiegoś średniej wielkości zestawu technic. Ja się akurat na tym jakoś za bardzo nie znam, może niech ktoś z "bardziej technicowych" kolegów coś zasugeruje :)
Szarnywirk
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: Silniczki Power Function - gdzie kupić?

Post autor: rASch »

Wszystko zależy od tego jaki masz budżet :)
Zestaw z elektryką który zapewni ci możliwości zdalnego sterowania to 9398 crawler; batbox, jedna wieża, jeden pilot i nowe silniki L 2 sztuki i jedno serwo. Dostępny i da się upolować w dobrej cenie. Sama elektryka z crawlera to ponad trzy stówki.

Silniki w crawlerze ustępują tylko trochę MOCą silnikom XL i są trochę wolniejsze od silników M, co nie jest ich wadą, dzięki temu autka mogą być szybkie (jak na lego) a przy tym nie będzie problemu z ruszeniem z miejsca ;)
marek24p
Posty: 11
Rejestracja: 02 sty 2015 23:49
Rok urodzenia: 1983

Re: Silniczki Power Function - gdzie kupić?

Post autor: marek24p »

Witam.
Niedawno na gwiazdkę dostałem piękny prezent - zestaw lego technic 42022 (oczywiście od razu połknąłem bakcyla, spełnienie dziecięcych marzeń w wieku 31 lat:) ale do rzeczy. Mam w planie budowę zdalnego autka. Niby wiem co kupić czyli wieża v2, pojemnik, pilot i dwa silniki i teraz pytanie brać na początek 2 x M-motor czy L. Z tego co wyczytałem to M-ki na początek wystarczą ale czy L-ki nie są łatwiejsze w montażu dla początkujących? Tak mi się wizualnie wydaje ale proszę o opinię was doświadczonych konstruktorów. Co lepiej dla poczatkującego "M" czy "L"?
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Silniczki Power Function - gdzie kupić?

Post autor: Innos »

Silnik L daje więcej możliwości montowania, ale to raczej ułatwienie w konstrukcjach bardziej zaawansowanych, gdzie jest ciasno i dodatkowe sposoby mocowania faktycznie pomagają. Przy prostym napędzie nie powinno to robić różnicy. Tym bardziej, że M montuje się banalnie (zwykle na dwóch pinach obok wyjścia napędu) i jest to najczęściej stosowany silnik PF w zestawach. Jeśli chcesz zmotoryzować autko wyścigowe to M jest pewnie lepszą opcją, o ile nie będzie musiało ono pokonywać żadnych przeszkód terenowych. No i oczywiście drugi silnik do skrętu. :)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
LegoManiac

Re: Silniczki Power Function - gdzie kupić?

Post autor: LegoManiac »

Cześć Mam sporo różnych silników i elementów mechanicznych lego których muszę się pozbyć.

Ceny Bardzo atrakcyjne,
Elementy nowe lub prawie nowe
Silniki XL, L i M
Silniki Servo PF
Silniki Serwo Mindstorms ( różne)
Czujniki Mindstorms
Komputery Mindstorm
siłowniki,
amortyzatory,
elementy IR zarówno z PF jak i Mindstorms
i sporo innych rzeczy

zainteresowanych zapraszam na maila hrobot@o2.pl" target="_blank" target="_blank" target="_blank
ODPOWIEDZ