power functions problem

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
zzzzz

power functions problem

Post autor: zzzzz »

Witam jestem nowy na forum i w te klocki ale do rzeczy posiadam od jakichś 2 lat zestaw 9398 crawler trochę pojeździłem i było ok ale przez ostatnie 0,5 roku był nieużywany no i pojawił się problem a więc: rusza a po chwili traci moc, odbiornik IR 8884 zaczyna jakby brzęczeć i światełko na nim przygasa, jakby brakowało zasilania ale baterie nówki silniczki podłączone bezpośrednio pod zasilanie pracują ok, proszę o pomoc co może się dziać czy to odbiornik czy może coś innego?
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: power functions problem

Post autor: goldsun »

zzzzz pisze:Witam jestem nowy na forum i w te klocki ale do rzeczy posiadam od jakichś 2 lat zestaw 9398 crawler trochę pojeździłem i było ok ale przez ostatnie 0,5 roku był nieużywany no i pojawił się problem a więc: rusza a po chwili traci moc, odbiornik IR 8884 zaczyna jakby brzęczeć i światełko na nim przygasa, jakby brakowało zasilania ale baterie nówki silniczki podłączone bezpośrednio pod zasilanie pracują ok, proszę o pomoc co może się dziać czy to odbiornik czy może coś innego?
Sprawdź czy mechanika nie jest zabrudzona - rozbierz i zobacz zwłaszcza czy się jakieś kłaki nie wkręciły w mechanizmy.
Silniki lego są słabe i wystarczy trochę włosów w mechanizmach i zaczynają mieć problemy.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
zzzzzzzz

Re: power functions problem

Post autor: zzzzzzzz »

To raczej nie są żadne włosy bo jak pisałem po podłączeniu ''na krótko'' silniczki nie tracą mocy ?
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: power functions problem

Post autor: rASch »

Dostałeś rozwiązanie na tacy.
Stowarzyszenie posiada dwa takie modele, i po wystawie w Chorzowie gdzie były niezbyt intensywnie eksploatowane też przestały jeździć.
Serwis wymagał rozebrania na części pierwsze, przeczyszczenia z kurzu i włosów które wkręciły się tak że dopiero po rozebraniu ujawniły swą obecność.
Niestety zwolnice też poszły do wymiany bo przez kuż lekko się wyszlifowały gniazda co generowało kolejne opory.
Nie zapominajmy żę to tylko plastikowe klocki o których uszkodzenie nie jest trudno.
Awatar użytkownika
zzzzzz

Re: power functions problem

Post autor: zzzzzz »

czyszczenie nic nie pomogło (silniczków nierozbierałem bo ''niemam czym wdusić tych zatrzasków'')tak myśle może za mało prądu dostaje na akumulatorkach świeżo naładowanych słabizna ale baterie też zdaje się nowe i też nie za bardzo pominąłem nawet odbiornik IR ale też pochwili się zatrzymuje
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: power functions problem

Post autor: rASch »

W sumie to od zasilania trzeba było zacząć.

Być może akumulatory straciły pojemność, przy tym że na starcie już są słabsze bo mają1,2V a nie 1,5V. Być może baterie które masz wcale nie są nowe. Zacznij od zakupu 6 nowych baterii AA nie najtańszych z ważnym terminem przydatności. Tak. Baterie też mają datę przydatności po której ich napięcie jest mniejsze niż 1.5V i spada.

Jeśli nie będzie jakiejś zauważalnej różnicy to zastanowimy się dalej. W międzyczasie jak znajdę chwilę to wrzucę zdjęcie jakie elementy musiały zostać wymienione w crawlerze ZT, bo gdzieś je jeszcze mam.
Awatar użytkownika
Gość

Re: power functions problem

Post autor: Gość »

Jakby się udało z tymi zdjęciami to fajnie by było, a czy rozbieranie silniczków ma sens? Bo bez obciążenia kręcą jak szalone nawet na akumulatorkach.
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: power functions problem

Post autor: rASch »

IMHO rozbieranie silniczków nie ma sensu, problem będzie albo w zużytych elementach albo w napięciu jakie do silników trafia. Nie bez znaczenia może być też fakt, czy nie zmieniona została wieża IR. W crawlerze były wieże z oznaczeniem V2 które były wydajniejsze.
Awatar użytkownika
Dejw
Posty: 254
Rejestracja: 17 lip 2013 19:53
Rok urodzenia: 1994

Re: power functions problem

Post autor: Dejw »

zzzzz pisze:silniczki podłączone bezpośrednio pod zasilanie pracują ok
Czyli silniki są sprawne i nie ma sensu ich rozbierać. W takim razie baterie też muszą być sprawne. Jeśli problem jest tylko przy zasilaniu poprzez wieżę, znaczy to, że wieża jest uszkodzona.
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: power functions problem

Post autor: rASch »

Nie zgodzę się co do stwierdzenia, że baterie są sprawne jeśli silnik działa bez problemu bez obciążenia.
ODPOWIEDZ