poszukiwanie części dla początkujących

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
Kocur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 571
Rejestracja: 16 gru 2014 07:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

poszukiwanie części dla początkujących

Post autor: Kocur »

Hej, jestem dość nowy w temacie poszukiwania i znajdowania interesujących mnie części na portalach typu Bricklink.

Potrzebuję rady - jak szukać części w danym kolorze, nazewnictwo 'brick', 'tile' etc, jest dla mnie dość nowe i jeszcze tego nie ogarniam. Jest może jakiś słowniczek/samouczek do tego? :)

Wpisanie na BL hasła "tan", czy "reddish brown" powoduje dziesiątki tysięcy odpowiedzi. Ja szukam konkretnych części do konkretnego projektu, których nie umiem nazwać i brakuje mi wskazówek gdzie mam z tym iść. Możecie mi coś poradzić?

Aktualnie potrzebuję części które własnymi słowami mogę określić jako pustynny (TAN), płaskich, z wystającymi studami, z zaczepami i uchwytami, oraz takich które miały by wystające ząbki itp, by wymodelować poroże, na podobieństwo poroża muflona (dla tych którzy nie wiedzą o co chodzi: muflon).
Problemy są dwa - nie może być zbyt duże i musi się zawijać, przez co masa części (głównie tych co mają 1x1x1, prostopadłościennych i zaokrąglonych) odpada i chciałbym zająć się modelowaniem tego w miarę szczegółowo więc potrzebuję zestaw części by sprawdzić jak to złożyć by się zakręcało i ładnie wyglądało. Docelowo ma być to oczywiście bantha w rozmiarze pasującym do gabarytów minifigów. Ale poroże jako najtrudniejszy kawałek postawiłem sobie za pierwszy krok i potem polecę z resztą.
Będę bardzo wdzięczny za wyrozumiałość i wsparcie :)
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger
- Samael
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11901
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: poszukiwanie części dla początkujących

Post autor: Kris Kelvin »

Po pierwsze to masz na BL zakładkę - Catalog - http://www.bricklink.com/catalog.asp" target="_blank
Poniżej masz zakładkę Colors - http://www.bricklink.com/catalogColors.asp" target="_blank
I tam sobie wchodzisz na poszczególne kolory, na przykład Tan - http://www.bricklink.com/catalogList.as ... Part=2&v=3" target="_blank
I tam masz wszystkie części w tym kolorze podzielone na kategorie.
Niestety podstawowych terminów trzeba się nauczyć - że to jest tile (kafelek), a to plate (płytka), a to slope (skos).
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11464
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: poszukiwanie części dla początkujących

Post autor: goldsun »

płaskie płytki ze studami i czymś jeszcze to zazwyczaj plate modified (podejrzewam, że o to Ci chodzi)
http://www.bricklink.com/browseList.asp ... tString=27" target="_blank

płaskie płytki bez studów a z czymś jeszcze to tile modified (tu też możesz poszukać)
http://www.bricklink.com/browseList.asp ... tString=38" target="_blank

brick to zwykły klocek, czyli wysokość minimum 3 płytek
http://www.bricklink.com/browseList.asp ... atString=5" target="_blank
plate to płytka
tile to płytka bez studów (płaska)
slope to klocek ze skosem
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Kocur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 571
Rejestracja: 16 gru 2014 07:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: poszukiwanie części dla początkujących

Post autor: Kocur »

Dzięki Kris Kelvin. Trochę mi to pomogło - "plate 1x1 modified" to było to czego szukałem, opcje szukania nadal nie do końca ogarniam, ale przynajmniej wiem co jest dostępne.

Goldsun, tego własnie potrzebowałem :) teraz na pewno mi będzie łatwiej., choć jak patrzę po linkach od Ciebie to TANów wiele nie ma do wyboru. Będę musiał zadowolić się tym co jest i coś stworzyć. Dzięki!
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger
- Samael
Awatar użytkownika
Legolas0232
Posty: 796
Rejestracja: 02 sty 2014 00:06
Rok urodzenia: 1998

Re: poszukiwanie części dla początkujących

Post autor: Legolas0232 »

Ja robię tak:
1.Gdy nie wiem, jak nazywa się dana część, ale wiem w jakim zestawie występuje, szukam go w bazie brickset lub bricklink.
2.Następnie wchodzę w "skład" zestawu i przeglądam listę części.
3.Gdy znajdę poszukiwany element, wyświetlam jego parametry: nazwa, dostępne kolory, numer itp.

Tyle. To chyba najprostszy znany mi sposób. Powodzenia ;)
Olaf RagnaFoL
Posty: 1029
Rejestracja: 09 lut 2014 10:09
Rok urodzenia: 1901

Re: poszukiwanie części dla początkujących

Post autor: Olaf RagnaFoL »

Mam tak jak pisze LEGOlas.
Języka LEGO trzeba się nauczyć, nasiąknąć nim. Wtedy szukasz wszystkiego szybciej. Ja często korzystam z Brickset.com gdzie zdjęcia są w lepszej jakości, jak już znajdę coś wartego uwagi przechodzę na BL i wpisuję numer zestawu w katalogu.
Potem tylko spis części i tyle.

Jakiś czas temu zauważyłem, że część która ma nalepkę z danego zestawu, ma również swój unikalny kod.

Jak do tego opanuje się jeszcze szybkie poruszanie po BL to chyba jest to szybkie i przyjemne.
Mi się to jeszcze nie udało. Dużo rzeczy zajmuje więcej czasu niż powinny, ale to pewnie przyjdzie z czasem.
"tylko co to wnosi do dyskusji?"
Drive_maD
Posty: 2
Rejestracja: 25 lut 2017 12:46
Rok urodzenia: 1982

Re: poszukiwanie części dla początkujących

Post autor: Drive_maD »

Temat trochę stary, ale myślę że pasuje do moich pytań i wątpliwości.
Dzieci kupiły sobie kilka zestawów używanych i trzeba parę klocków dokupić. Z tego co tu wyczytałem to wszyscy polecacie BrickLinka ale ma, parę wątpliwości jak tam dobrze coś znaleźć. Po wyszukaniu jakiegoś klocka pojawia się cała lista różnych użytkowników z magiczną kolumną Condition (Qty) i np New(93) rozumiem że to oznacza nowy klocek ale co znaczy ta liczba?
Po drugie znaleźć jeden klocek super, ale jak mam kilka brakujących i kilka chcę dokupić i teraz jak to połączyć. Mam szukać każdego klocka i sprawdzać czy ma każdy klocek a jak nie to przeglądać następnego? Może jest jakiś łatwiejszy sposób?
Po trzecie ile mniej więcej kosztują przesyłki bo widzę że większość użytkowników ma tam jakieś limity minimalnego zakupu, ale nie gdzie znajdę koszty wysyłki.
Jestem początkujący w szukaniu tam i wolę zapytać ludzi którzy już to robili.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Stelario
Posty: 3189
Rejestracja: 21 sty 2015 20:22
Rok urodzenia: 1984

Re: poszukiwanie części dla początkujących

Post autor: Stelario »

Drive_maD pisze:New(93) rozumiem że to oznacza nowy klocek ale co znaczy ta liczba?

koleś ma 93 nowe klocki
Po drugie znaleźć jeden klocek super, ale jak mam kilka brakujących i kilka chcę dokupić i teraz jak to połączyć. Mam szukać każdego klocka i sprawdzać czy ma każdy klocek a jak nie to przeglądać następnego? Może jest jakiś łatwiejszy sposób?
Dodajesz brakujący klocek w odpowiednim kolorze do Wated list. Później wyszukujesz sklepy z największą ilością klocków z listy (Wanted)
Po trzecie ile mniej więcej kosztują przesyłki bo widzę że większość użytkowników ma tam jakieś limity minimalnego zakupu, ale nie gdzie znajdę koszty wysyłki.
Klikasz zakładkę Terms.
Drive_maD
Posty: 2
Rejestracja: 25 lut 2017 12:46
Rok urodzenia: 1982

Re: poszukiwanie części dla początkujących

Post autor: Drive_maD »

Faktycznie dużo łatwiej tak szukać. Dziękuję za odpowiedź.
ODPOWIEDZ