Jak fotografować klocki?

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: Szczepan »

No właśnie z tego, co pamiętam o polaryzacji światła, to tylko przy kącie Brewstera mamy pełną polaryzację liniową i dopiero wtedy filtrem dałoby się to wyciąć w całości. Softbox, jak rozumiem, daje tyle, że widać ładny prostokąt, ale sam refleks pozostaje. Czyli jaki z tego morał? Że odbicia trzeba polubić, a w najlepszym wypadku można je nieco zmniejszyć filtrem lub zmienić ich kształt softboksem?
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: przem »

ja osobiście zamiast walczyć z usunięciem odbicia (zbyt duży nakład pracy na efekt który wg mnie nie jest tego wart) wolałbym tak go wykorzystać żeby z wady stał się zaletą - właśnie poprzez wpłynięcie na kształt światła.
Długie i wąskie linie światła pomagają oddać geometrię fotografowanego przedmiotu, zwłaszcza kiedy fotografujesz przeźroczyste i/lub ciemne przedmioty.
przykład (nie mój) jest tutaj.
w takim przypadku nie ma sensu używać polaryzatora, bo odbicie dodaje atrakcyjności zdjęciu.

nie musi to być też softbox, być może linijka ledowa rozwiązałaby problem - jest długa i wąska...

pytanie czy warto inwestować w dodatkowe modyfikatory światła jeśli chodzi tutaj o jeden MOCyk raz na jakiś czas.... no chyba że planujesz więcej podobnych szybek fotografować.


z drugiej strony filtr CPL przyda się w plenerze, odpowiednie ustawienie filtra wyciąga fajnie błękit nieba (poprawia kontrast i nasycenie) - przyda się do wakacyjnych fotek nad morzem :)
CPL na pewno lepiej zadziała przy redukcji odbić z płaskich powierzchni. przy tej sferycznej szybce coś tam się poprawiło, ale czy na tyle żeby nazwać problem rozwiązanym ? wg mnie nie.
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: Szczepan »

OK, może w przyszłości coś pokombinuję. Dzięki za - jak zawsze - cenne porady.
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: dzidek1983 »

Czy za 500 zł da się kupić używany aparat dobry do robienia zdjęć klockom? Jeżeli ktoś może podpowiedzieć jakiś konkretny model proszę o info.
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: jetboy »

dzidek1983 pisze:Czy za 500 zł da się kupić używany aparat dobry do robienia zdjęć klockom? Jeżeli ktoś może podpowiedzieć jakiś konkretny model proszę o info.
Lepiej kup za to zestaw do oświetlenia i rób zdjęcia kartoflem. Wpływ na jakość będzie większy. 90% jakości zdjęcia to dobre oświetlenie.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: przem »

Jetboy ma rację.
za te pieniądze nie kupisz żadnego rozsądnego aparatu a te nierozsądne nie wpłyną pozytywnie na zdjęcia.
zainwestuj w lampy z parasolkami lub softboxami (minumum 2 lampy w po minimum 2 żarówki 85w w każdej).
do tego przyda się jakieś rozsądne tło (duże kartony lub tło kartonowe na rolce - fotograficzne - znajdziesz na alledrogo)
z innych wynalazków - blenda 5 w 1 do odbijana lub rozpraszania światła może się przydać

warto też pomyśleć o jakiejś książce o fotografii, jak wróce do domu to poszukam jakichś ciekawych tytułów.

namioty bezcieniowe sobie odpuść.
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: dzidek1983 »

Ok to jeszcze z innej strony, za jakiś czas będę wymieniał telefon, może warto wybrać tak iz dobrym aparatem. myślałem nad Lenovo Moto X Play.
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: przem »

nie miałem w rękach - nie wypowiem się.
kupując telefon poszukaj czy jest gdzieś test jego aparatu foto (coraz więcej serwisów robi w miarę porządne testy, łącznie z fotografiami znormalizowanych tablic testowych).
zwróć też uwagę jak wygląda soft aparatu - co można tam ustawić - tzn balans bieli, czas otwarcia migawki, czy robi zdjęcia w raw (dng) czy ma możliwość ustawienia mocy odszumiania i wyostrzania - sporo telefonów przeostrza zdjęcia - na wyświetlaczu wyglądają super, a na kompie tragedia (mam tak z samsungiem galaxy s7 - w sumie bardzo dobry aparat, ale jpg ma mocno wyostrzone i czasami to przeszkadza. w takich sytuacjach pomaga wykonanie zdjęcia w raw i wywołanie go samodzielnie)

edytka: np tutaj masz w miarę rzeczowy test a tutaj możesz porównać zdjęcia tablicy testowej z aktualnie posiadanym telefonem - już wybrałem ci Lumię 640

a to inny całkiem obszerny test po polskiemu
Awatar użytkownika
Stelario
Posty: 3189
Rejestracja: 21 sty 2015 20:22
Rok urodzenia: 1984

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: Stelario »

Ja miałem Sony Xperie zanim mi dziecko zjadło i robi naprawdę dobre zdjęcia i można od razu na flickra wrzucać. :P
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: dzidek1983 »

Więc trochę poczytałem i z całej kupy telefonów zostały mi Huawei P9, Microsoft 950, i LG G5. Z czego ten pierwszy jest ciekawy bo standardowo dwie matryce, z których jedna rejestruje kolor, a druga wyłącznie czerń i biel.Poza tym każdy z telefonów oferuje spore możliwości manualnego ustawiania parametrów zdjęcia no i każdy posiada stabilizację optyczną.
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
ODPOWIEDZ