Jak fotografować klocki?

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: tbzz »

Świetny materiał Przem! Dziękuję Ci. I zazdroszczę jednocześnie tak opracowanego warsztatu i miejsca. Ja z racji na małe dzieciaki nie mam zbyt wiele możliwości. Zdjęcia jedynie przy świetle dziennym. Czasem jako odbicie duży brystol biały na który rzucam dodatkowo światło z mocnego szperacza. Podkłady pod zdjęcia stosuję zgodnie z Twoją techniką. Suma sumarum dzięki za wszystkie rady i porównania, co i jak się udaje przy danym świetle.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: M_longer »

przem pisze:i bardzo dobry sposób - najprostsze rozwiązania są najlepsze.

przykład z małpą był odpowiedzią na pytanie "jak błyskać do góry z kompaktu"
To ja mam pytanie:
Mam Sony DSC W55, dosyć wiekowy już kompakt. Od początku świruje przy robieniu zdjęć czerwonym modelom przy sztucznym świetle (przez lata próbowałem różne żarówki), przez co model wydaje się być czerwono pomarańczowy. Jest jakieś rozwiązanie tego problemu oprócz wymiany aparatu? :)
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: Jellyeater »

W instrukcji nie mogę znaleźć ręcznego ustawiania balansu bieli. Nie można też robić zdjęć w trybie RAW. Zostaje zmiana aparatu. :( Ewentualnie kupić te żarówki fotograficzne na 5500 K i w ich świetle robić, ustawiając w aparacie balans bieli na słońce.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
rh
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1559
Rejestracja: 15 maja 2013 07:18
Rok urodzenia: 1984
Lokalizacja: Kraków (Lubań)
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: rh »

Programy typu Lightroom czy RawTherapee poradzą sobie ze zmianą balansu bieli nawet z JPGów, więc tu zostaje nadzieja. Najważniejsze to dobrze doświetlić ...
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: przem »

M_longer pisze:
przem pisze:i bardzo dobry sposób - najprostsze rozwiązania są najlepsze.

przykład z małpą był odpowiedzią na pytanie "jak błyskać do góry z kompaktu"
To ja mam pytanie:
Mam Sony DSC W55, dosyć wiekowy już kompakt. Od początku świruje przy robieniu zdjęć czerwonym modelom przy sztucznym świetle (przez lata próbowałem różne żarówki), przez co model wydaje się być czerwono pomarańczowy. Jest jakieś rozwiązanie tego problemu oprócz wymiany aparatu? :)
jest kilka opcji do sprawdzenia:
- tryby tematyczne (m.in. tryb makro) mogą wprowadzać jakieś udziwnienia dotyczące nasycenia barw - proponuje testy przeprowadzić na trybie "P"
- twój dsc-w55 ma takie ustawienie jak "tryb koloru" (color mode). ustawienie typu "nasycone" (rich) może zakłamywać kolory, tryb "normalny" lub "naturalny" powinien dać najbardziej zbliżone do realnych barwy
- kontrast należy ustawić na "normalny" lub nawet lekko obniżyć (o ile nie popsuje to reszty zdjęcia)
- jeśli próbowałeś różnych żarówek i niewiele to dało to być może ten model ma słabo działający automatyczny balans - proponuje w świetle białym zimnym ustawić balans bieli na "światło dzienne" lub "pochmurnie"

jeśli to nie pomoże można ew. próbować w obróbce zmniejszyć nasycenie i jasność czerwieni (Lightroom ma bardzo wygodne narzędzie do takich operacji).

zakładam że nie na każdym zdjęciu jest problem z czerwienią (czyli aparat nie jest uszkodzony) - bo jeśli każde jest nie bardzo, to faktycznie pora zmienić aparat ;)

Jellyeater pisze:W instrukcji nie mogę znaleźć ręcznego ustawiania balansu bieli. Nie można też robić zdjęć w trybie RAW. Zostaje zmiana aparatu. :( Ewentualnie kupić te żarówki fotograficzne na 5500 K i w ich świetle robić, ustawiając w aparacie balans bieli na słońce.
kupno świetlówek 5500K i ustawienie balansu bieli na "słońce" lub "pochmurnie" to najlepsze rozwiązanie przy fotografowaniu. Tak jak napisał rh można potem powalczyć przy obróbce.
Programy do obróbki RAW (Lightroom, dxo optics pro, RawTherapee) mają gotowe narzędzia tego typu (pipetką wybiera się obszar który ma być biały).
Gimp też pozwala na podobną operację, menu "kolory" -> "poziomy" -> pipetka po prawej (wybór białego punktu) -> klikamy na obszarze który ma być biały.

Obrazek Obrazek

przypominam o możliwości pobrania darmowej wersji dxo optics pro 8 - jest to program do wywoływania RAW klasy Lightroom a do końca stycznia za darmo.
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: przem »

jetboy w innym wątku pisze:[...]
Kurcze, czarny się jednak słabo fotografuje. To kolejna praca jaką ostatnio widzę gdzie szczegóły toną w czerni.

Może ktoś ma jakieś porady jak fotografować czarne klocki?
jak już wcześniej wspomniałem w tym poście:
- potrzebna jest bardzo duża powierzchnia (względem modelu) oświetlająca najlepiej z 2-3 stron, dzięki temu nie będzie cieni które na czarnych elementach niszczą detale - nada się do tego namiot bezcieniowy.
- ustawić możliwie niskie ISO (100 albo coś ten deseń).
- ustawić "zoom" na mniej więcej środek, wtedy obiektywy oferują (przeważnie) najwyższa rozdzielczość.
- jeśli jest możliwość ustawienia przesłony to trzeba ją przymknąć do około f5.6 - f8.
- oczywiście wtedy fotka tylko z statywu bo z ręki nie da rady.
- jeśli aparat potrafi to fotografujemy w RAW, potem w obróbce podciągnąć czernie na krzywych, albo użyć suwaka typu "shadows" i "highlights" tak żeby biele nie były totalnie zjarane a w czerniach było coś widać.

Przykładowe zdjęcia na szybko skleconej kupy czarnych klocków i setup:
(zdjęcia wykonane przy ustawieniach: ISO 100, f10, czas ~1sek. Przez parasolki świecą dwie pojedyncze świetlówki o mocy ~400W.)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy okazji dodam, że fotografowanie smolistych czerni i oślepiających bieli na jednym zdjęciu wymaga albo aparatu z bardzo porządną matrycą albo dużych umiejętności - a najczęściej jednego i drugiego a efekty i tak bywają różne.
Warto przy takich MOCach rozważyć zdjęcia w HDR - na przykład przy użyciu polskiego i na dodatek całkiem dobrego programu MACHINERY...
Awatar użytkownika
Seba
Posty: 88
Rejestracja: 07 lis 2013 13:20
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: Seba »

Pozwolę sobie jeszcze dodać, że zdjęcia, gdzie przeważa czerń muszą być niedoświetlone!

Punktem odniesienia, taką bazą przy której aparat przelicza sobie oraz "myśli i kalkuluje: OK teraz będzie dobra fota" to dla każdej matrycy aparatu jest szarość (jeśli mnie pamięć nie myli, to jest to: 18% czerni). Każdy aparat w ten sposób "myśli i kalkuluje" poprawność naświetlenia. Z tego też wywodzą się takie specjalne szare kartki do kalibracji aparatu lub może ktoś już słyszał, że najlepiej aparat kalibrować "w polu" na płytach chodnikowych.

Oznacza to w praktyce, że każdy aparat dąży do uzyskania tych 18% czerni, czyli do szarości. A my przecież nie chcemy szarości, a czerń! Dlatego też zdjęcia musimy nie doświetlić, czyli wykonać w ujemnej ekspozycji na światło. Nie wiem czy kompakty posiadają tę funkcję, ale aparaty z wymienną optyką, przeważnie pod wizjerem mają taką podziałkę od wartości -3...-2...-1...0...+1...+2...+3. Nad tymi cyframi jest wskaźnik, który możemy ustawić w dowolnym położeniu manipulując np. przysłoną lub czasem otwarcia migawki (czyli jak długo chcemy robić zdjęcie). W tym przypadku najlepiej robić gdzieś w okolicach -1.

@ Przemo, jakich obiektywów używasz do fotografowania klocków? Używasz makro czy coś bardziej ... ludzkiego? :-)
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: przem »

faktycznie każdy światłomierz dąży do takiego ustawienia ekspozycji (parametrów naświetlania) aby zdjęcie odpowiadało jasnością 18% czerni.
jest taki fajny eksperyment pokazujący jak "głupie" są aparaty - na dowolnym trybie automatycznym (auto / P / Av / Tv / tryby tematyczne) zrobicie zdjęcie białej a potem czarnej kartki (tak aby ta kartka wypełniała całą powierzchnie zdjęcia). efekt was zaskoczy :)

dlatego faktycznie zdjęcia które mają być z natury ciemne (np z wycieczki do kopalni) trzeba przyciemnić a zdjęcia z natury jasne (fotka z nart w Alpach) powinna być rozjaśniona. byle nie za bardzo bo wyjdą całe czarne lub całkowicie białe plamy.

@Seba: mam jedno makro (micro nikkor af-s 85 f3.5 - szkiełko dx'owe) i jest to fantastyczne szkło. niesamowicie ostre, ma stabilizację (co trochę pomaga) - i często go używam do klocków
oprócz tego do szerszych kadrów - Sigma 17-50 f2.8 (też dx) - kolejne diablo ostre szkło którego używam do klocków (a które nadaje się naprawdę do wszystkiego).
ta sigma jest dostępna dla wielu systemów - jeśli szukasz fajnego zooma z stałym światłem pod cropa, to zdecydowanie polecam. tanie i bardzo dobre.
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: dzidek1983 »

A mogę o jakąś poradę czy da się coś poza tłem zrobić dla dobrego zdjęcia, jeżeli jedyny aparat jaki posiadam to ten z telefonu Lumia 640??
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: przem »

dzidek1983 pisze:A mogę o jakąś poradę czy da się coś poza tłem zrobić dla dobrego zdjęcia, jeżeli jedyny aparat jaki posiadam to ten z telefonu Lumia 640??
zacznij od przeczytania pierwszego postu w tym wątku - sporo tam napisałem o oświetleniu - a to najważniejszy czynnik przy fotografii.
jeśli masz konkretne pytania - pisz tutaj.
ODPOWIEDZ