Jak fotografować klocki?

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11897
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: Kris Kelvin »

przem pisze:można przykleić:)
Przyklejone więc nie zginie :)

Znakomity poradnik.
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
Legolas0232
Posty: 796
Rejestracja: 02 sty 2014 00:06
Rok urodzenia: 1998

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: Legolas0232 »

Te kartki A1 to zwykły tzw: "bristol" ?
Ciehoo
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2208
Rejestracja: 12 sie 2013 18:56
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Będzin
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: Ciehoo »

LEGOlas0232 pisze:Te kartki A1 to zwykły tzw: "bristol" ?

W dużym uproszczeniu tak;)
http://www.formaty.info/A1/

60x84 cm
---------------------
Mój BRICKSHELF
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: Sirius »

Świetne porady, na pewno się przydadzą. Po ostatnich sugestiach co do żarówek byłem w jednym sklepie z oświetleniem i pan powiedział, że w ogóle nie mają żarówek, które dają zimne światło. Mam nadzieję, że w jakimś brico albo obi się znajdą.
Awatar użytkownika
george39
Posty: 108
Rejestracja: 25 cze 2014 20:48
Rok urodzenia: 1984
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: george39 »

Sirius pisze:Świetne porady, na pewno się przydadzą. Po ostatnich sugestiach co do żarówek byłem w jednym sklepie z oświetleniem i pan powiedział, że w ogóle nie mają żarówek, które dają zimne światło. Mam nadzieję, że w jakimś brico albo obi się znajdą.

Raczej w takim sklepie jak brico nie będzie. Sporo jest na allegro w zakładce wyposażenie studia foto
http://allegro.pl/wyposazenie-studia-os ... egory-tree" target="_blank
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: Jellyeater »

Sama temperatura światła nie jest aż takim problemem. Aparaty sobie z tym radzą. Byle by były to światła o tej samej temperaturze, a nie mieszane. I najlepiej robić w RAW jak tylko aparat pozwoli.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: przem »

crises pisze: [...] Domyślam się, że piszesz o lampie zewnętrznej doczepianej do aparatu, a czy można skutecznie wykorzystać lampy "wbudowane", które zazwyczaj są nieruchome i skierowane na wprost? [...]
tak, zdecydowanie chodzi o lampę zewnętrzną. W tzw. międzyczasie jetboy podał rozwiązanie które jest dobre, ale jak to w życiu bywa - diabeł tkwi w szczegółach.
lampy błyskowe wbudowane w kompakty są słabiutkie - może się okazać że światła odbitego od sufitu po prostu jest za mało. to w połączeniu z niską czułością kompaktów i ich logiką działania z użyciem lampy błyskowej może spowodować że taka ekwilibrystyka z karteczkami to przerost formy nad treścią. Żeby nie być gołosłownym, poniżej kilka kadrów z Canona A720is - całkiem przyzwoitego kompaktu sprzed 7 lat (wymusiłem na aparacie użycie w miarę podobnych parametrów do każdego zdjęcia):
  • zdjęcie bez lampy - jako punkt odniesienia
    Obrazek
  • zdjęcie z lampą na wprost (heh - tutaj nie ma czego komentować)
    Obrazek
  • zdjęcie z przyłożoną podwójnie złożoną kartką białego papieru (jest zdecydowanie lepiej chociaż wciąż za jasno i za płasko)
    Obrazek
  • zamiast kartki papieru użyłem kawałka kuchennej folii aluminiowej ukształtowanej tak aby całość światła poszła w górę (efekt byłby całkowicie zadowalający ... gdyby światła z lampy było więcej. moc światła maleje kwadratowo z odległością, a ja mam do sufitu 3 metry. niecałe 6 metrów to już dla takiej "lampeczki" za dużo)
    Obrazek
  • tak wyglądały moje akcesoria
    Obrazek
  • a tak wygląda to samo zdjęcie ale zamiast cudowania z odbłyśnikami z użyciem dwóch świetlówek i parasolek
    Obrazek
  • światło stałe ma to do siebie że świeci ciągle, więc można sobie pozwolić na obniżenie czułości aparatu (iso) i wydłużyć ekspozycję aby uzyskać lepszą jakość. efekt poniżej. (co to jest iso, czas otwarcia migawki i przesłona oraz jaki to ma wpływ na zdjęcie - w następnych odcinkach ;) )
    Obrazek
  • konfiguracja świateł dla powyższego:
    Obrazek
na pewno kawałek folii aluminiowej jest tańszy od statywów, żarówek, parasolek.
być może w niższym mieszkaniu światła byłoby więcej.
być może aparat jakiego używasz poradzi sobie w tej sytuacji lepiej - dlatego nie przekreślałbym opcji z odbijaniem światła lampy wbudowanej.
nie pokazałem tu jeszcze jednej, chyba już hardcore'owej opcji - zawsze można użyć lampy wbudowanej do wyzwolenia lamp zewnętrznych ;)
crises pisze: [...] dodałbym jeszcze poprawną kompozycję kadru. Czasem MOC wygląda lepiej z jednej strony. Nie raz na zrobionym zdjęciu zauważałem, że jakiś kawałek budowli ukrył się albo był mało widoczny lub wręcz wygląda zupełnie inaczej. Patrząc na model swoimi oczami czujemy przestrzenność, dostrzegamy obiekt trójwymiarowo i widzimy go inaczej - po zrobieniu zdjęcia obraz się spłaszcza i czasem tracimy sporo na efekcie. Pewnie będziesz jeszcze pisał o głębi ostrości, więc się nie rozpisuję.
święte słowa. obfotografować można z każdej strony, ale przy komputerze przychodzi czas na selekcję najlepszych kadrów. a to trudna sztuka :)

Sariel pisze:Bardzo ciekawe, dzięki. Focę i filmuję od lat z parasolkami odbijającymi, na porządne softboxy zwyczajnie brakuje mi miejsca. Natchnąłeś mnie żeby spróbować parasolek transparentnych, powiedziałbyś że gdzie mniej więcej wypadają pomiędzy odbijającymi a softboxami?
swego czasu popełniłem małe porównanie parasolek transparentnych, odbijających i softboxów. założenie porównania było następujące - taka sama ekspozycja, taka sama moc lampy, taka sama odległość od źródła światła do modela.
wyniki poniżej (niestety nie na klockach)

wpływ modyfikatora na kadr:
Obrazek

jak rozkłada się światło na modyfikatorze:
Obrazek

jak wygląda strata światła na modyfikatorze (zdjęcie zrobione "w przeciwną stronę" - tyle światła nie trafia - przynajmniej bezpośrednio - do kadru):
Obrazek

wnioski są następujące:
- najwięcej światła traci parasolka transparentna (część przechodzi przez materiał do kadru, reszta odbija się do tyłu, część tego światła ponownie wraca i zapewne ma jakiś udział w ekspozycji)
- najmniej światła traci softbox - z racji swojej budowy
- parasolka transparentna oraz softbox świecą równomiernie na całej powierzchni
- parasolka odbijająca świeci nierównomiernie (widać to na modelu)
- najostrzejsze cienie daje parasolka odbijająca (cień na włosach pod prawym kwiatem oraz pod lewym rękawem)
- najłagodniejsze światło daje parasolka transparentna (te same miejsca do sprawdzenia)
- najtańsza jest parasolka
- najdroższy jest softbox
- istnieje rodzaj parasolki rozpraszająco odbijającej (parasolko-softbox) - nie używałem tego
- w przypadku klocków (dużo gładkich i mocno odbijających powierzchni) - wybrałbym parasolkę transparentną lub softbox - ale to moja estetyka - niekoniecznie musi pasować odbiorcy :)

Widziałem w twoim poradniku że oświetlasz parasolkami namiot bezcieniowy - takie rozwiązanie niweluje to co uważam za wadę parasolek odbijających.

LEGOlas0232 pisze:Te kartki A1 to zwykły tzw: "bristol" ?
tak. bristol, karton, blok techniczny, tektura, cokolwiek co jest w miarę duże, sztywne i pasuje kolorem :)

Sirius pisze:Świetne porady, na pewno się przydadzą. Po ostatnich sugestiach co do żarówek byłem w jednym sklepie z oświetleniem i pan powiedział, że w ogóle nie mają żarówek, które dają zimne światło. Mam nadzieję, że w jakimś brico albo obi się znajdą.
największy wybór światła jest chyba w castoramie. widziałem tam praktycznie wszystko.
przykładowa oferta żarówek phillipsa - chodzi o te które emitują "zimne światło dzienne"

żarówki "studyjne" które znajdziecie na allegro to często chińczyki nieznanego producenta (chociaż sam takich używam, firma F&V bodajże, i są one całkiem ok. Teraz wziąłbym coś europejskiego producenta). Kiedyś zimnego światła w marketach nie było, teraz coraz częściej można trafić. (w sumie nie ma się co dziwić - zimne światło daje "trupią" atmosferę, kto chciałby mieć tak w domu ?)
Jellyeater pisze:Sama temperatura światła nie jest aż takim problemem. Aparaty sobie z tym radzą. Byle by były to światła o tej samej temperaturze, a nie mieszane. I najlepiej robić w RAW jak tylko aparat pozwoli.
oczywiście - nie jest to jakiś szczególny problem - zwłaszcza jeśli fotki zapisywane są w RAWach (można w nich bez konsekwencji zmieniać zmieniać balans bieli).
Jednakże o ile po świetle "ciepłym" praktycznie zawsze trzeba poprawić balans bieli, to po świetle "zimnym" dużo rzadziej o ile w ogóle.
prawdziwym problemem jest sytuacja kiedy w kadrze są światła o różnej temperaturze - wtedy zmiana balansu bieli nie pomoże...
Ostatnio zmieniony 05 sty 2015 16:07 przez przem, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nexus 7
Posty: 2692
Rejestracja: 14 maja 2013 19:52
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow, Nottingham

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: Nexus 7 »

Fachowca miło posłuchać (poczytać)! Aż zaczynam rozumieć o co w tym całym fotografowaniu chodzi :-)
Dzięki za ten poradnik.
Zmień sygnaturę to się pomodlę i wszystko wróci do normy.
Awatar użytkownika
Allemov
Posty: 2549
Rejestracja: 23 lip 2013 21:02
Rok urodzenia: 1995

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: Allemov »

Ja sobie radzę w mniej skomplikowany sposób i nie mogę powiedzieć, że zdjęcia i nagrania wychodzą źle. Reflektor 500tka skierowany na sufit. Cały pokój przepełniony światłem, w tym też brystol A3 robiący za tło i leżący na nim obiekt recenzji.

Efekt wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak fotografować klocki :)

Post autor: przem »

i bardzo dobry sposób - najprostsze rozwiązania są najlepsze.

przykład z małpą był odpowiedzią na pytanie "jak błyskać do góry z kompaktu"
ODPOWIEDZ