W czym trzymać elementy?

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
Stelario
Posty: 3189
Rejestracja: 21 sty 2015 20:22
Rok urodzenia: 1984

Re: Gzie trzymacie klocki?

Post autor: Stelario »

jetboy pisze:
Stelario pisze:Chyba że ktoś mi powie gdzie apteki zaopatrują się w te 2 metrowej glębokości szafy. :)
Zapytaj w aptece :)
Widziałem tylko w ZIKO takie szuflady i kopara mi opadła jak zobaczyłem że same wracają jak się je puści. :)
To na zdjęciach to IKEA za 129 zł. Tak więc jak na blachę to całkiem tanio.
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Gzie trzymacie klocki?

Post autor: Innos »

Stelario - trochę masz racji i trochę nie masz z tymi OKT. ;) Nie masz o tyle, że OKT-ki nie są jakoś szczególnie nieszczelne, mam rzeczy, które kilka lat w nich leżą i się nie zakurzyły, a na zewnątrz po tygodniu byłoby już widać warstwę kurzu. Co do uginania - pewnie dwumetrowa kolumna już by nie była stabilna, ale mam jedną całą ścianę OKT, która w połowie ma jednak grubą półkę (więc najwyższy słupek to 13 OKT) i stanowi w całości całkiem solidną "szafę OKT". Natomiast przyznam Ci rację, że efektywność tego rozwiązania jest ograniczona. Dokładnie to samo nie raz myślałem, takie głębokie szufladki jak w aptece byłyby ideałem - mając do dyspozycji ograniczoną powierzchnię ściany to głębokość szufladek jest kluczowa, żeby klocki móc sensownie przechowywać, sortować i mieć do nich sensowny dostęp. Niestety apteki mają się raczej dobrze i jeszcze nie widziałem, żeby jakaś się likwidowała i wyprzedawała wyposażenie. ;) Myślałem, że może prędzej biblioteki z ich szafkami kartotekowymi, ale to z kolei są zwykle drewniane starocie, raczej mało wygodne w użyciu. Z typowych szufladek, jakie są w sklepach to głębokość zawsze jest mizerna, a jeśli nawet trochę większa to zwykle inne rozmiary też są większe, a takie kobyły to już nie jest zbyt sensowny wydatek, bo to znowu lepiej iść kiż w coś większego, choćby drewnianego ale na zamówienie, na wymiar. Albo z drugiej strony po prostu kupić wolnostojące, a dużo tańsze pojemniki, jak np. ~20-litrowe Glesy z IKEI za całe 4zł/sztuka. Można ułożyć kilka jeden na drugim i wejdzie cała kupa klocków. :)

A co do kasy za takie przyjemności, jak tak sobie liczę to na same OKT musiałem już te 2 kafle wydać. Gdybym miał tak jak piszesz wydać to na raz to faktycznie pewnie myślałbym nad jakimś większym, solidniejszym systemem. No ale wydając taką kasę stopniowo przez kilka lat, używając szufladek w różnych miejscach i konfiguracjach lepiej bym tego raczej nie rozwiązał.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Gzie trzymacie klocki?

Post autor: jetboy »

I to jest znakomity pomysł na biznes. Produkcja takich szufladek. Tak, wiem, #nicSięNieOpłaca
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: Gzie trzymacie klocki?

Post autor: Innos »

A tam się nie opłaca. :) Kwestia wyczucia czasu, kiedy rynek różnej maści nietypowym majsterkowiczów, w tym i AFOLi, byłby na tyle duży (a AFOLe na tyle zamożni), żeby opłacało się produkować takie mocno wyspecjalizowane wyposażenie, na tyle wyspecjalizowane, żeby nie trzeba było konkurować z może mniej idealnymi, ale za to tanimi opcjami jak IKEA. Kto wie, może to już?

Aha, połączyłem wątki, bo nie ma co się rozdrabniać, łatwiej będzie później znaleźć jeden, ale konkretny. I przypinam, bo temat i tak wraca jak bumerang, a pewnie będzie interesował większość nowych forumowiczów. :)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
Stelario
Posty: 3189
Rejestracja: 21 sty 2015 20:22
Rok urodzenia: 1984

Re: W czym trzymać elementy?

Post autor: Stelario »

Mój dziadek ma szafkę na monety/medale. Ma to ze 40 szuflad grubości 3 cm. Nawet chciałem sobie kiedyś takie kupić ale zobaczyłem cenę ~700 zł.
Szafki narzędziowe do garaży też kosztują minimum kafla za sztukę. Tylko są na tyle wytrzymałe że można sobie stać na szufladzie. :) Tak więc cena nie zawsze gra pierwsze skrzypce. Zależy na ile lat to mamy.

Co do tych aptecznych szuflad to obawiam się że to robota na zamówienie. A jak Innos mówił rzadko apteki zamykają i nie każda ma metalowe szuflady, niestety sporo ma drewniane. :P
Jak kiedyś odwiedzę ten przybytek to się podpytam.
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Gzie trzymacie klocki?

Post autor: przem »

Stelario pisze:Wszystko zależy od tego ile masz klocków
[...]
Nie trzymam w OKT bo są bardzo nie ekonimiczne pod względem pojemności. Albo masz dużo takich samych klocków i potrzebujesz setki szufkladek albo trzymasz powietrze/kilka rodzajów klocków razem. W dodatku piętrowane uginają się pod ciężarem, mogą się połamać i dają wątpliwą ochronę przed kurzem itd.
[...]
mam spiętrowane 14 warstw w 9 kolumnach, na których opiera się półka, też załadowana klockami. ta półka tak naprawdę leży na okt.
wszystkie szufladki chodzą idealnie bez zbędnego oporu, nic się nie ugina (no może sama półka trochę).
zresztą zanim zrobiłem sobie te meble to sprawdziłem jak okt reagują na piętrowanie - po prostu usiadłem na wieży z 9 szuflad. ważę ~90kg, nic nie trzeszczało, każda się otwierała bez problemu.
meble i szuflady stoją już rok czasu i nic się z nimi nie dzieje. foto poniżej.

i tu się zgodzę że wszystko zależy od ilości klocków - mam 126 szuflad + 20 organizerów NORT16 + kilkanaście OKT BASIXX 5,6 poupychane po szafkach.
dla ~90k klocków które posiadam działa to idealnie, mam jeszcze dużo miejsca, wszystko znajduję.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: W czym trzymać elementy?

Post autor: jetboy »

Jeśli to jest ściana zewnętrzna (rzadki przypadek), to za okt masz też grzyba na ścianie.
Okt ustawione w ten sposób tworzą nieprzepuszczalną powierzchnię przy której wilgoć skraplająca się na zimnej ścianie nie ma dokąd uciekać i rośnie sobie grzyb.
Na ścianach wewnętrznych nie ma tego problemu.

U mnie szufladki stoją podobnie - 15 w kolumnie, w kolumnach z pełnym załadowaniem ciężkawo się otwierają, ale nie z powodu zgniecenia, co dlatego że elementy zahaczają o wyższą szufladkę. Też jeszcze na tym leży warstwa zestawów.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: W czym trzymać elementy?

Post autor: przem »

co prawda cała szafka i tak ma plecki z płyty MDF, więc z wentylacją tam raczej słabo (analogicznie jak przy klasycznych szafach), ale ściana jest wewnętrzna - nie spodziewam się tam grzyba.
Awatar użytkownika
Innos
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2696
Rejestracja: 23 lip 2013 16:48
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Krakówarszawa
Kontakt:

Re: W czym trzymać elementy?

Post autor: Innos »

przem pisze:nie spodziewam się tam grzyba.
Nigdy nie wiadomo. Zajrzysz za OKT, a tam:
Obrazek
:)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: W czym trzymać elementy?

Post autor: Thietmaier »

A ja mam takie pytanie: jestem w sytuacji w której musze posegregować klocki w organizery tak aby w jednej przegrodce mieć dany typ elementu w jednym kolorze. Chce tak glownie posegregowac drobnice. I takich organizerow chce mieć kilka tylko czy:
- lepiej mieć w organizerze jeden rodzaj klocka a w każdej przegrodzie inny kolor
- lepiej mieć organizer w którym są klocki jednego koloru a w przygodach różne typy klocków?
Ktoś stosuje taki system? Która opcja lepsza?
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
ODPOWIEDZ