katalogowanie klocków

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
miszszczu
Posty: 23
Rejestracja: 13 lis 2013 13:52
Rok urodzenia: 1979

katalogowanie klocków

Post autor: miszszczu »

Cześć. Mam na imię Krzysiek i 35 lat na karku. Z racji wieku jestem
troszeczkę "cofnięty w rozwoju" tzn - mam jakieś stare zestawy klocków
lego, pewno niezbyt kompletne. Teraz w świat Lego wprowadzam 5 letniego
syna - który buduje na potęgę. Odziedziczył po mnie moje stare zestawy,
często swoją kolekcję wzbogaca o coś nowego, jeśli w skarbonce
nazbiera odpowiednią kwotę
Tyle wprowadzeniem - a teraz problem
Chciałbym mu te zestawy jakoś pokatalogować, pozaznaczać, których
klocków z danego zestawu brakuje i kiedyś zrobić jedno większe
zamówienie i mu je dokupić. Słyszałem, że stronka BL pozwala na taką
opcję, jednak z racji słabego angielskiego nie ogarniam tematu.
Może mógłbyś mi pomóc i napisać w paru krokach, jak zdefiniować
swoją listę zestawów, potem dla danego zestawu zdefiniować, jakich
klocków brakuje
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: katalogowanie klocków

Post autor: jetboy »

Nauczyć się angielskiego. Nie jest za późno i jest milion powodów dla których warto.
W międzyczasie polecam polski help http://www.bricklink.com/helpLang.asp?viewLang=15" target="_blank
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
miszszczu
Posty: 23
Rejestracja: 13 lis 2013 13:52
Rok urodzenia: 1979

Re: katalogowanie klocków

Post autor: miszszczu »

jetboy pisze:Nauczyć się angielskiego. Nie jest za późno i jest milion powodów dla których warto.
W międzyczasie polecam polski help http://www.bricklink.com/helpLang.asp?viewLang=15" target="_blank
I właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem... walisz z problemem a jedyne co to polik na dzień dobry - dzięki
Będziesz pytał dajmy na to o wynik całki potrójnej to mam ci kazać nauczyć się całkować ??

Gdybym znalazł coś na temat w polskim helpie to bym się na forum o pomoc nie dopraszał
Zanim zaś nauczę się angielskiego minie rok a może i 2 a pytanie jest na teraz.

Tak ciężko czasami pomóc drugiej osobie??
Awatar użytkownika
crises
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4220
Rejestracja: 14 maja 2013 19:29
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: katalogowanie klocków

Post autor: crises »

Bricklink nie jest taki straszny nawet jak nie znasz angielskiego. Najprościej do listy klocków danego zestawu dotrzesz w ten sposób:
1. Znajdź numer zestawu (zerknij na instrukcję, poszukaj w googlu). Dla opisywanego sposobu to element kluczowy.
2. Na głównej stronie bricklinka u góry, jest okienko wyszukiwania. Wpisz tam znaleziony numer, a z listy po lewej stronie wybierz Catalog Items i potem wciśnij Go!
3. Pojawi się lista znalezionych rzeczy. Czasem oprócz zestawu są też pojedyncze klocki.
4. Obok numeru zestawu po lewej stronie jest w nawiasie napis (Inv). Jak go naciśniesz, to zobaczysz listę wszystkich części z tego zestawu.

I to tyle. Gdybyś miał konto na BL, to można zrobić więcej.
Co do polskich stron to prawdę mówiąc nie znam, ale nigdy nie miałem potrzeby tworzenia spisu części.
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: katalogowanie klocków

Post autor: Jerac »

miszszczu, ale to nie do końca jest tak. Lepiej jest dać komuś wędkę (sposób rozwiązania problemu) niz rybę (jednorazowe rozwiązanie problemu). Tak już jest że świat lego jest światem anglojęzycznym i trzeba ten język przynajmniej w podstawowej postaci znać. Są również dostępne darmowe narzędzia które tłumaczą całe strony internetowe (chociażby przeglądarka google chrome która ma tą funkcję 'w standardzie'), z tego też powodu wytłumaczenie o słabej znajomości angielskiego jest dość słabe - tym bardziej że wcale nie potrzebujesz rok a może i dwóch na naukę, z google chrome i ew. jakimś słownikiem (np dict.pl) z pewnością znajdziesz rozwiązanie w kilkanaście minut.

Tak więc: nie, nie jest ciężko pomóc drugiej osobie. Ale czasami odmowa i nakierowanie na lepsze rozwiązanie jest lepsza niż danie na odwal się najprostszej rzeczy i zapomnienie o sprawie. Za chwilę będziesz chciał zrobić coś na innej legowej stronie (która niestety zapewne również będzie po angielsku bo praktycznie wszystkie są), i znowu musisz prosić. I znowu, i znowu. A tak - choć na początku brzmi to nieprzyjemnie - nauczysz się potrzebnych Ci podstaw i potem będziesz sobie radzić samemu bez czekania aż ktoś odpowie.
Szarnywirk
Awatar użytkownika
marki
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3173
Rejestracja: 17 sty 2014 13:42
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: katalogowanie klocków

Post autor: marki »

Cześć, tak jak Jerac pisze w google chrom jest tłumacz pykasz lewą str mszy i masz.Też jest opcja jak wiesz jakie masz zestawy wpisujesz w google nr.zest. i masz instrukcję a nawet spis klocków.no chyba o to mi chodziło.
***** ***
___________________________________
Marek do garów, Ania do klocków! :)
miszszczu
Posty: 23
Rejestracja: 13 lis 2013 13:52
Rok urodzenia: 1979

Re: katalogowanie klocków

Post autor: miszszczu »

crises pisze:Bricklink nie jest taki straszny nawet jak nie znasz angielskiego. Najprościej do listy klocków danego zestawu dotrzesz w ten sposób:
1. Znajdź numer zestawu (zerknij na instrukcję, poszukaj w googlu). Dla opisywanego sposobu to element kluczowy.
2. Na głównej stronie bricklinka u góry, jest okienko wyszukiwania. Wpisz tam znaleziony numer, a z listy po lewej stronie wybierz Catalog Items i potem wciśnij Go!
3. Pojawi się lista znalezionych rzeczy. Czasem oprócz zestawu są też pojedyncze klocki.
4. Obok numeru zestawu po lewej stronie jest w nawiasie napis (Inv). Jak go naciśniesz, to zobaczysz listę wszystkich części z tego zestawu.

I to tyle. Gdybyś miał konto na BL, to można zrobić więcej.
Mam konto na BL
Do tego poziomu już doszedłem - miałem kilka zestawów bez instrukcji ale z charakterystycznymi klocami i dzięki pomocy na tym forum doszedłem jaki to zestawy i prawie je skompletowałem.
Chciałbym jednak zrobić mniej więcej coś takiego - spis zestawów które posiadamy z synem, i do danego zestawu spis klocków który nam brakuje. Skataloguje wszystkie zestawy, generuję listę braków i zamawiam w jakimś sklepie.
Kombinuję jak to zrobić ale albo mnie odsyła, że muszę mieć konto sprzedawcy ( a ja przecież nie chcę mieć konta) albo jeszcze inne cuda wianki. Szukam właśnie takiej opcji jak piszesz, że znajduję zestaw i klikam coś w stylu - dodaj do swojej kolekcji, a nic takiego nie widzę

crises pisze:Co do polskich stron to prawdę mówiąc nie znam, ale nigdy nie miałem potrzeby tworzenia spisu części.
Jerac pisze:miszszczu, ale to nie do końca jest tak. Lepiej jest dać komuś wędkę (sposób rozwiązania problemu) niz rybę (jednorazowe rozwiązanie problemu). Tak już jest że świat lego jest światem anglojęzycznym i trzeba ten język przynajmniej w podstawowej postaci znać. Są również dostępne darmowe narzędzia które tłumaczą całe strony internetowe (chociażby przeglądarka google chrome która ma tą funkcję 'w standardzie'), z tego też powodu wytłumaczenie o słabej znajomości angielskiego jest dość słabe - tym bardziej że wcale nie potrzebujesz rok a może i dwóch na naukę, z google chrome i ew. jakimś słownikiem (np dict.pl) z pewnością znajdziesz rozwiązanie w kilkanaście minut.

Tak więc: nie, nie jest ciężko pomóc drugiej osobie. Ale czasami odmowa i nakierowanie na lepsze rozwiązanie jest lepsza niż danie na odwal się najprostszej rzeczy i zapomnienie o sprawie. Za chwilę będziesz chciał zrobić coś na innej legowej stronie (która niestety zapewne również będzie po angielsku bo praktycznie wszystkie są), i znowu musisz prosić. I znowu, i znowu. A tak - choć na początku brzmi to nieprzyjemnie - nauczysz się potrzebnych Ci podstaw i potem będziesz sobie radzić samemu bez czekania aż ktoś odpowie.
Ja rozumiem po części podejście - ale naprawdę nie jestem osobą wygodną i opisaną wyżej czynność próbowałem wykonać samodzielnie ale za chiny ludowe nie potrafię. Może zostałem wprowadzony w błąd i BL nie ma takiej funkcjonalności?
Nie jestem maniakiem lego, może będzie nim mój 5 letni syn - wtedy on będzie rozkminiał stronki, zapewne znał angielski itp. Ja mu chcę na razie pomóc, usystematyzować to co ma. A ma już sporo, bo to jedyny wnuczek a dodatkowo i ja i małżonka mamy liczne rodzeństwo.
Więc akcja póki co jest taka - mam segregator, w nim w koszulkach instrukcje oraz w każdej koszulce numerek (od 1 na tą chwilę do 94) gdzie nr odpowiada nr woreczka z kuwety, w którym to woreczku są poszczególne zestawy. Pewno jak syn dorośnie to posegreguje to po swojemu i nie będzie budował z instrukcji tylko z wyobraźni - na tą chwilę jest jeszcze za mały. Swoje zestawy pilnuje niesamowicie, żaden klocuszek mu nie zginął, co uważam jak na takiego smyka wynik ponad bardzo dobry. Problem jest z tym, co odziedziczył po mnie - ja tak pieczołowicie tego nie pilnowałem.
I teraz spisywać ręcznie co jest a czego nie, żeby potem jeszcze raz to spisywać w całość, żeby skompletować zamówienie jest bez sensu, skoro mogę to raz a dobrze zdefiniować na BL
No chyba że się nie da

Przepraszam że tak się rozpisałem - chcę tylko wyjaśnić, że tu nie o moją wygodę czy lenistwo chodzi, ale o pomoc dziecku, dla którego zabawa klockami taty to póki co jeszcze frajda ...
Awatar użytkownika
LePrzemo
Posty: 832
Rejestracja: 18 sty 2014 16:41
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Wrocław

Re: katalogowanie klocków

Post autor: LePrzemo »

uuuuu

ale do rzeczy

Ja sobie zrobiłem spis na exelu. .....
Hej Kolego Klocki Lego To Zabawa Na Całego
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: katalogowanie klocków

Post autor: jetboy »

miszszczu pisze:Mam konto na BL
Szukam właśnie takiej opcji jak piszesz, że znajduję zestaw i klikam coś w stylu - dodaj do swojej kolekcji, a nic takiego nie widzę (...) Kombinuję jak to zrobić ale albo mnie odsyła, że muszę mieć konto sprzedawcy ( a ja przecież nie chcę mieć konta)
Czyli dostałeś rozwiązanie ale nie chcesz z niego skorzystać, i to jak widzę jest moja wina...

Dodaj opcje sprzedawcy do swojego konta (jest napisane w polskim helpie jak to zrobić). Nic to nie kosztuje i nic sprzedawać nie musisz, ale będziesz mógł wtedy zrobić to co chcesz.

A angielskiego się i tak naucz. Warto!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
miszszczu
Posty: 23
Rejestracja: 13 lis 2013 13:52
Rok urodzenia: 1979

Re: katalogowanie klocków

Post autor: miszszczu »

jetboy pisze:
miszszczu pisze:Mam konto na BL
Szukam właśnie takiej opcji jak piszesz, że znajduję zestaw i klikam coś w stylu - dodaj do swojej kolekcji, a nic takiego nie widzę (...) Kombinuję jak to zrobić ale albo mnie odsyła, że muszę mieć konto sprzedawcy ( a ja przecież nie chcę mieć konta)
Czyli dostałeś rozwiązanie ale nie chcesz z niego skorzystać, i to jak widzę jest moja wina...

Dodaj opcje sprzedawcy do swojego konta (jest napisane w polskim helpie jak to zrobić). Nic to nie kosztuje i nic sprzedawać nie musisz, ale będziesz mógł wtedy zrobić to co chcesz.
Bałem się że jak dodam konto sprzedawcy, i nawrzucam tam zestawy to ludzie będą chcieli kupować ode mnie. Wiem że nie muszę sprzedawać, ale odpisywanie każdemu, że robię sklep ale nie chcę nic sprzedawać może być męczące na dłuższą metę
No chyba że to tak nie działa a ja czegoś w funkcjonowaniu konta sprzedawcy nie rozumiem.
Jest coś takiego jak podzielenie konta sprzedawcy na prywatny zbiór i zbiór na sprzedaż?

Wiem, że warto znać języki obce - znam rosyjski. Wstyd się przyznać ale tego nauczyli mnie w podstawówce, tego potem uczyli w technikum, na końcu to miałem na studiach. Byłem młody, był czas i możliwości na naukę ale chęci brakło. Teraz zwyczajnie brakuje czasu - praca 12h/dobę, 2 małych dzieci, żona ( ;) ) i doby mało. Coś tam rozumiem po angielsku, nie jest dla mnie problemem tłumaczenie. Dla mnie po prostu BL jest mało przejrzyste. Ja wiem, że pewno to kwestia zaznajomienia się formatem i jego przyswojenie - ale dla mnie jest ona mało intuicyjna:)

Mam nadzieję, że teraz podołam zadaniu.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2014 14:27 przez miszszczu, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ