Skąd...?

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Michał_M
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2014 10:21
Rok urodzenia: 1990

Skąd...?

Post autor: Michał_M »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum. Po wizycie na wystawie we Wrocławiu i zobaczeniu na własne oczy takiej ilości autorskich budowli, postanowiłem też się tym zająć. Mam jednak całą masę pytań, w związku z tym proszę o wyrozumiałość jeśli spytam o coś, co już było wałkowane tutaj. W kwestii budowli własnych jestem kompletnie zielony, ponieważ dla mnie lego zawsze było oryginalnymi zestawami i profanacją wydawało mi się rozbrajanie ich i przerabianie na coś innego (wiem, dość ograniczony punkt widzenia).

Po pierwsze: skąd wziąć tak ogromne ilości klocków do stworzenia własnego dzieła? Domyślam się, że trzeba mieć bardzo duży wybór kolorów i kształtów we własnej kolekcji. To jak, wymyśla się konstrukcję i kompletuje części np. na bricklink/allegro/gdziekolwiek? Czy buduje się z tego co się ma w domu, a w razie braków dokupuje? To chyba bardzo frustrujące kiedy tworzy się własny projekt i w połowie roboty trzeba przerwać, szukać odpowiedniego klocka w necie i potem jeszcze czekać na wysyłkę.

Po drugie: czy są miejsca, w których można kupić aktualne, "zwykłe" zestawy w cenach, które nie są z kosmosu? Bo smyk, empik i większość tego typu sklepów poraża cenami. Czy to tylko polowanie na okazje i promocje? Wiem też, że jak do sklepów docierają klocki w podniszczonych opakowaniach, czy są już mocno nieaktualne, to można je dostać po obniżonych cenach - prawda to? Gdzie takie sklepy znaleźć?

Po trzecie: gdzie można dostać aktualny katalog lego? Kiedyś jak się w sklepie kupowało zestaw, to zawsze dokładali do niego katalog i miałem ich mnóstwo. Teraz już tego nie ma (przynajmniej tak mi się zdaje).

Dziękuję z góry za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: Skąd...?

Post autor: M_longer »

Michał_M pisze:ponieważ dla mnie lego zawsze było oryginalnymi zestawami i profanacją wydawało mi się rozbrajanie ich i przerabianie na coś innego (wiem, dość ograniczony punkt widzenia).
Spoko, niektórzy twierdzą że LEGO to już nie to co kiedyś, bo teraz można z jednego zestawu zbudować tylko jedną rzecz...
Michał_M pisze:Po pierwsze: skąd wziąć tak ogromne ilości klocków do stworzenia własnego dzieła? Domyślam się, że trzeba mieć bardzo duży wybór kolorów i kształtów we własnej kolekcji. To jak, wymyśla się konstrukcję i kompletuje części np. na bricklink/allegro/gdziekolwiek? Czy buduje się z tego co się ma w domu, a w razie braków dokupuje? To chyba bardzo frustrujące kiedy tworzy się własny projekt i w połowie roboty trzeba przerwać, szukać odpowiedniego klocka w necie i potem jeszcze czekać na wysyłkę.
Bricklink, Allegro, piwnica sąsiada, Pick a Brick, ściany w sklepach LEGO.

Co do ilości i różnorodności, zależy co się buduje. Na dobry początek warto zaczynać od czegoś małego, w popularnych kolorach. Dobrym startem, jeśli nie czuje się na siłach do budowania własnych konstrucji, jest przerabianie zastawów. Ja tak robiłem baaardzo dawno temu, o tak.

Takie szukanie klocków których brakuje to po jakimś czasie norma :) Pomocne jest niekiedy budowanie wirtualne, które pozwala zobaczyć jak wyglądałby na przykład dany element złożony z elementów któe dopiero chcemy zamówić.
Tak wygląda prototyp w kolorach tęczy, tak jego model wirtualny, a tak gotowy model
Michał_M pisze:Po drugie: czy są miejsca, w których można kupić aktualne, "zwykłe" zestawy w cenach, które nie są z kosmosu? Bo smyk, empik i większość tego typu sklepów poraża cenami. Czy to tylko polowanie na okazje i promocje? Wiem też, że jak do sklepów docierają klocki w podniszczonych opakowaniach, czy są już mocno nieaktualne, to można je dostać po obniżonych cenach - prawda to? Gdzie takie sklepy znaleźć?
Zasadniczo to najwięcej okazji jest na Allegro. Uwielbiam sytuacje gdy ktoś sprzedaje klocki dziecka za ułamek ich rynkowej wartości, lub sprzedaje zestaw bez ludzików (bo sobie je zatrzymał/pies zjadł/sprzedał osobno). Te ze zniszczonymi pudełkami też da się tam znaleźć :)
Michał_M pisze:Po trzecie: gdzie można dostać aktualny katalog lego? Kiedyś jak się w sklepie kupowało zestaw, to zawsze dokładali do niego katalog i miałem ich mnóstwo. Teraz już tego nie ma (przynajmniej tak mi się zdaje).
W sklepie gdzie sprzedają klocki. Ogólnie to z dostaniem go nie powinno być problemu, ale obecnie w niektórych rejonach kraju jest z tym problem :)
Michał_M
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2014 10:21
Rok urodzenia: 1990

Re: Skąd...?

Post autor: Michał_M »

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź.
ściany w sklepach LEGO
Nie rozumiem...

A w jakim programie można budować wirtualnie? Rozumiem, że tam klocków, ich kolorów i kształtów jest nieograniczony wybór ;)

I na allegro to poluję już od paru tygodni. Jeszcze jedno pytanie przyszło mi do głowy. Wiem, że zależy czego się potrzebuje, ale tak ogólnie co lepiej (m.in. pod względem cenowym) kupować: mixy klocków na wagę, creatory czy gotowe zestawy?
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: Skąd...?

Post autor: M_longer »

Michał_M pisze:Dzięki za błyskawiczną odpowiedź.
ściany w sklepach LEGO
Nie rozumiem...

A w jakim programie można budować wirtualnie? Rozumiem, że tam klocków, ich kolorów i kształtów jest nieograniczony wybór ;)

I na allegro to poluję już od paru tygodni. Jeszcze jedno pytanie przyszło mi do głowy. Wiem, że zależy czego się potrzebuje, ale tak ogólnie co lepiej (m.in. pod względem cenowym) kupować: mixy klocków na wagę, creatory czy gotowe zestawy?
W oficjalnych sklepach LEGO są ściany, na których są pojemniki wypełnione elementami. Pełną listę znajdziesz tu:
http://www.brickbuildr.com/view/pab/" target="_blank
Kupuje się w nich klocki nie na sztuki, ale na kubki. Kupujesz duży lub mały kubek i zapełniasz go pod samą przykrywkę :)

LEGO Digital Designer (najprostszy), MLCad (najbardziej wkurzający) i SR 3D Builder (mający najwięcej do zaoferowania dla technicowców).

Kupienie klocków na wagę może być dobre na początek, ale potem jest nieopłacalne. Zależy co się potrzebuje, Creatory są bardzo dobrym źródłem elementów, ale jak zaczniesz budować na poważnie nie ustrzeżesz się przed domawianiem konkretnych elementów na sztuki.
Awatar użytkownika
LePrzemo
Posty: 832
Rejestracja: 18 sty 2014 16:41
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skąd...?

Post autor: LePrzemo »

To co napisał M Longer to prawda.

Z mego punktu widzenia.
Od roku zastanawiałem się co chcę budować i z czego. Korzystając z bricklink oglądałem jakie są klocki. Szukałem też sklepu przez który mogę zamówić klocki.
Zainteresowało mnie budowanie domków, budynków. Takich prostych. Zrobiłem listę klocków i przy okazji znalazłem sklep. Kilka tygodni temu zamówiłem klocki, które mnie interesują. Teraz czekam na realizację. .......
Hej Kolego Klocki Lego To Zabawa Na Całego
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Skąd...?

Post autor: jetboy »

Michał_M pisze:I na allegro to poluję już od paru tygodni. Jeszcze jedno pytanie przyszło mi do głowy. Wiem, że zależy czego się potrzebuje, ale tak ogólnie co lepiej (m.in. pod względem cenowym) kupować: mixy klocków na wagę, creatory czy gotowe zestawy?
Mix na wagę wydaje się być dobry na początek, ale to duże ryzyko bo nie wiesz w jakim stanie będą klocki które kupisz, ile z nich trzeba będzie wyrzucić a ile czyścić. Jak się uwzględni czas potrzebny na sortowanie i czyszczenie, opłacalność znacznie spada. Ja po 3 takich zakupach doszedłem do wniosku że mi się to po prostu nie opłaca.

Na początek najkorzystniej kupować gotowe zestawy, zwłaszcza creatory - bo na początku każdy klocek jest przydatny, potem zaczyna się znacznie bardziej opłacać kupować klocki na sztuki.

I obczaj jeszcze promocje na amazonie, tam często można kupić mocno przecenione zestawy.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
ODPOWIEDZ