Książki o Lego EV3

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Książki o Lego EV3

Post autor: goldsun »

Trochę pytanie, trochę odpowiedź na nie.
Widzę że są dostępne różne książki o budowaniu z Lego EV3 (czyli Mindstormsy).

"Beginning LEGO MINDSTORMS EV3" autor: Mark Rollins
Razem z M_Longerem recenzowaliśmy dwie poprzednie książki tego autora o budowaniu z Lego Technic. W skrócie - te książki były koszmarne.
Przejrzałem pobieżnie nową książkę tego Pana.
- modele są na pierwszy rzut oka lekko tylko przerobionymi modelami z poprzednich książek. Niestety już na pierwszy rzut oka widać, że ten Pan dalej się niczego nie nauczył z fizyki czy mechaniki. Widziałem w książce "łokieć robota" prawie dokładnie mechanicznie skopiowany z poprzedniej książki, czyli tak samo bez przekładni i ze sporym prawdopodobieństwem braku możliwości prawidłowego działania z powodu nie uwzględnienia ciężaru własnego zbudowanej wcześniej "dłoni". Dla przypomnienia - ten Pan w książce używa głównie modelowanych w programach typu LDD modeli, bez sprawdzania czy model będzie działał w rzeczywistości.
- opisy w niektórych miejscach są ... trudno to nazwać opisem, jeśli przy okazji budowania pojazdu omawiany jest czujnik temperatury (SIC!) i właściwie są to dwa zdania: że taki jest i że można z jego wykorzystaniem zrobić "coś ciekawego" (bez podania chociażby jednego przykładu co ciekawego można by zrobić w budowanym pojeździe z czujnikiem temperatury. Pojazd składa się z 2 silników osobno sterowanych i kuli z przodu, przez co zapewne pojazd potrafi skręcać ... chyba).
- ilustracje w wersji papierowej znowu są "szaro-szare" czyli znowu będą nieczytelne
- na szczęście tym razem chyba wydawnictwo nie zdecydowało się na tłumaczenie tej książki na język polski
Jeśliby ktoś wpadł na pomysł kupowania tego komuś pod choinkę to zdecydowanie NIE POLECAM.
Może spróbuję przejrzeć tą książkę dokładniej, zwłaszcza pod kątem samego EV3, ale nie liczę na zbyt wiele pozytywów.


"Laboratorium LEGO Mindstorms EV3. Buduj, programuj i eksperymentuj" autor: Daniele Benedettelli
Sam autor w przeciwieństwie do Pana Rollinsa jest w środowisku AFOLi znany. W dodatku znany z budowania modeli z wykorzystaniem Mindstormów a teraz EV3 (gdyby ktoś nie wiedział, to zdaje się dwa oficjalne modele w EV3 są właśnie jego autorstwa). Ja na niego trafiłem już dawno, bo to u niego zobaczyłem pierwszego zbudowanego z klocków "Johnnyego 5" :-)
Możliwe, że książkę kupię, zrobię dłuższą recenzję i opublikuję na forum dla wszystkich.
Ale po krótkim przejrzeniu na pewno ta książka jest o wiele więcej warta niż książka Pana Rollinsa.

Edit: Dla osób które w ogóle nie wiedzą "o co chodzi".
EV3 to taki zestaw trochę inny niż zwykłe zestawy z klocków Lego. Dalej mamy tam klocki, pasujące do pozostałych, ale oprócz tego dostajemy kostkę z mini komputerem, do którego można podłączać silniki, czujniki i którą można po swojemu oprogramować w dostarczanym również oprogramowaniu (lub w innych, ale to wyższa szkoła jazdy).
Oficjalna cena takiego zestawu w Polsce to 1649pln (np. w oficjalnym sklepie Lego).




Jeśli macie jakieś inne zdanie, wrażenia po którejś z tych książek (lub jakiejś innej o Lego) to może napiszcie. Niech inni mają możliwość poznania opinii o takich książkach, zanim kupią komuś na ewentualny prezent.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Książki o Lego EV3

Post autor: SERVATOR »

Odświeżę.
Póki co nie znalazłem o EV3 nic nowego po polsku poza tymi dwiema pozycjami.
Benedettelliego będę miał za kilka dni. :)
Słyszeliście może coś o jakimś nadchodzącym polskim/przetłumaczonym na polski tytule o tej serii?
A może moglibyście polecić jakiś sprawdzony tytuł w wersji anglojęzycznej?
ODPOWIEDZ