Co i jak zrobić z projekem klocka

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
ja_Piotrek

Co i jak zrobić z projekem klocka

Post autor: ja_Piotrek »

Zrobiłem sobie projekt klocka programem Wings3D:

Obrazek

W jaki sposób można go wyeksportować do leoCAD_a żeby dało się z niego budować na ekranie?
Jakie warunki musi spełnić plik po wyeksportowaniu go jako plik.stl do druku ( czy musi to być wszystko połączone w jeden obiekt, czy musi być podzielone na trójkąty itp sprawy techniczne ) aby dało się go wydrukować na drukarce 3D ?
Ile może kosztować taki wydruk pojedynczego klocka (szpulki, ewentualnie podzielonego na dwie połowy lub cztery ćwiartki )?
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7105
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Co i jak zrobić z projekem klocka

Post autor: Jaskier »

Nie kojarzę tu nikogo, kto by się bawił w samodzielne projektowanie i drukowanie elementów.

Swoje pytanie musisz więc skierować do ludzi, którzy się czymś takim zajmują.
Jest polski sklep, który drukuje na podstawie modeli 3D, tylko nazwa wyleciała mi teraz z głowy - mają uśmiechniętą buźkę diabełka w logo. Rozmawiałem kiedyś z nimi luźno o druku elementów, więc zapewne potrafiliby odpowiedzieć na Twoje pytania.
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Co i jak zrobić z projekem klocka

Post autor: tybort »

LeoCAD-a nigdy nie używałem, ale na stronie stoi, że korzysta z bazy LDraw. To by znaczyło, że swój customowy element musiałbyś dodać tak jak w tym tutorialu (sprzed 10 lat, więc coś mogło się zmienić ;) ):
http://www.holly-wood.it/ldraw/authoring-en.html" target="_blank

Do druku 3D robiłem projekty klocków na studiach (też dawno temu), ale niewiele z tego pamiętam. Na pewno używałem do tego CAD-a, zapewne Catii. Później jednak kto inny konwertował je do formatu obsługiwanego przez drukarkę.
Bricksley też kiedyś drukował, zdaje się, że w jakiejś firmie, tylko, że on rzadko bywa na forum. Zawsze możesz spróbować napisać. Chociaż rada Jaskra jest pewnie najlepsza - skontaktować się od razu z jakąś firmą, a najlepiej kilkoma. Nie ma nic złego w poproszeniu o instrukcje, jak przygotować projekt - to, żebyś to zrobił dobrze, jest w ich i twoim interesie. Powinni wyjaśnić lub odesłać cię do jakiegoś ich własnego tutoriala, bo wymagania mogą się różnić pomiędzy zakładami ze względu zarówno na technologię druku, zastosowane drukarki i soft, jak i zwykłe widzimisię firmy.
Awatar użytkownika
ja_Piotrek

Re: Co i jak zrobić z projekem klocka

Post autor: ja_Piotrek »

Czy można by się dowiedzieć czy i w jaki sposób elementy projektu "Ford Mustang 10265" trafiły do bazy LDraw i gdzie można by je pobrać?
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Co i jak zrobić z projekem klocka

Post autor: tybort »

W taki sam sposób, jak wszystkie: ktoś siadł, pomierzył i zrobił, a inni ktosie zweryfikowali. Nie wiem, co jeszcze chcesz pobierać, skoro wiesz, że części są w LDraw - po prostu pobierz najnowsze LDraw. Jeśli oczekujesz stepów, igs-ów, 3ds, czy CATPartów to nie liczylbym na nie. Z tego tutoriala, który podlinkowałem, wynika, że do LDraw elementy robi się "od zera".
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Co i jak zrobić z projekem klocka

Post autor: dzidek1983 »

Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Awatar użytkownika
ja_Piotrek

Re: Co i jak zrobić z projekem klocka

Post autor: ja_Piotrek »

tybort pisze:W taki sam sposób, jak wszystkie: ktoś siadł, pomierzył i zrobił, a inni ktosie zweryfikowali. Nie wiem, co jeszcze chcesz pobierać, skoro wiesz, że części są w LDraw - po prostu pobierz najnowsze LDraw. Jeśli oczekujesz stepów, igs-ów, 3ds, czy CATPartów to nie liczylbym na nie. Z tego tutoriala, który podlinkowałem, wynika, że do LDraw elementy robi się "od zera".
Da się to jaśniej opisać i w języku polskim?
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Co i jak zrobić z projekem klocka

Post autor: tybort »

ja_Piotrek pisze:Da się to jaśniej opisać i w języku polskim?
Umknęło mi "czy" w twoim pytaniu - zrozumiałem, że wiesz, że części, których potrzebujesz są w bazie, a mimo to pytasz, skąd ją pobrać. Uznałem więc, że zależy ci na ich modelach w formatach obsługiwanych przez programy CAD lub do grafiki 3D, których dostępność jest mocno ograniczona.
ja_Piotrek pisze:Czy można by się dowiedzieć czy i w jaki sposób elementy projektu "Ford Mustang 10265" trafiły do bazy LDraw i gdzie można by je pobrać?
LeoCAD jest skonfigurowany na używanie zzipowanej bazy LDraw. Odwrotnie niż MLCAD, który korzysta ze zwyczajnie zainstalowanej bazy, którą można samemu zaktualizować.
Przyjąłem, że wyznacznikiem obecności części z 10265 będą jego felgi, które są nowym moldem (wzorem). Odświeżyłem sobie wszystkie te programy i:
1. W instalatorze AllinOne LDraw (uwzględniającym również MLCAD-a i LeoCAD-a) baza LDraw nie zawiera tych felg.
2. Najnowsza dostępna wersja LDraw zawiera felgi - MLCAD je widzi.
3. Najnowsza dostępna wersja LeoCAD-a nie zawiera felg.

Jeśli chcesz mieć nowe felgi w LeoCadzie, musisz zainstalować najnowszą wersję LDraw, a następnie zmienić config LeoCAD-a by wskazywał na folder LDraw - tak, jak opisano tutaj (to jedna z trzech możliwości): https://www.leocad.org/docs/library.html" target="_blank. U mnie zadziałało.

Poza felgami, w Mustangu nowe są też długie slope'y, 42918, które również są w najnowszym LDraw. Sprawdziłem też kilka elementów z nadrukami i ich, co nie jest zaskoczeniem, nie ma dostępnych - tzn. podstawowe elementy są, ale nie ma ich wersji z tym konkretnym nadrukiem.

Oczywiście zestaw liczy prawie 1.5 tys. elementów i ogromna większość z nich jest z pewnością dostępna - ale nowych klocków (co najmniej tych z nadrukami) wchodzących razem z tym zestawem na pewno nie ma jeszcze wszystkich.
Awatar użytkownika
ja_Piotrek

Re: Co i jak zrobić z projekem klocka

Post autor: ja_Piotrek »

Pytanie zadałem w nadziei, że dowiem się jak fizycznie to zostało dokonane i, że na tej podstawie będę mógł sam dla siebie wstawić mojego klocka do budowanego na ekranie zestawu elementów. Zasadniczo nie jestem zainteresowany Fordem mustangiem, myślałem tylko, że każdy produkowany zestaw lego jest bez problemu dostępny w wersji dającej możliwość oglądania go na ekranie komputera w programie LeoCAD, a ja jakoś nie mogę na niego trafić. Przypomnę, że klocek jest wstępnie zrobiony programem Wings3D i nie rozumie dlaczego musiał bym go robić od zera w programie LMCad, ( ten program jest jakiś delikatnie mówiąc "ciężki, niestrawny" ) czyżby nie ma żadnej możliwości przekonwertowania go do odpowiedniego formatu LDraw?
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Co i jak zrobić z projekem klocka

Post autor: tybort »

Googlanie pokazuje takie narzędzie do konwersji stp do formatu obsługiwanego przez LDraw
http://marc.klein.free.fr/lego/stl2dat/stl2dat.htm" target="_blank

Wciąż jednak wymaga to trochę pracy. Nigdy tego nie używałem więc nie mam pojęcia czy i jak zadziała:

Jeśli coś ci z tego wyjdzie, pochwał się rezultatami i wrażeniami z używania tego narzędzia.
ODPOWIEDZ