[WIP] Pałac w Górze

Awatar użytkownika
Biały_Bricks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 368
Rejestracja: 11 gru 2015 13:41
Rok urodzenia: 1988
Kontakt:

[WIP] Pałac w Górze

Post autor: Biały_Bricks »

Jak już część z Was zapewne widziała na discordzie postanowiłem wykonać klockową wersję Pałacu w Górze, nie ukrywam, że czuję do niego szczególny sentyment, bo budynek znajduje się w miejscowości, w której się wychowałem - mieszkałem dosłownie 300 metrów od tego miejsca.

Założenia są takie, że staram się zachować proporcję oraz bryłę budynku, tak, żeby był rozpoznawalny, natomiast jeśli mam wybierać między wiernością oryginału a wyglądem wybieram wygląd ;)

Poniżej wrzucam kilka moich zdjęć, które wykonałem podczas mojej ostatniej wizyty u rodziców - myślę, że budynek ma wiele smaczków architektonicznych, które fajnie można odwzorować jak np. figury rycerzy na dachu na zdjęciu tyłu budynku ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Poniżej przestawiam zdjęcia tego, co mi się do tej pory udało stworzyć, konstruktywna krytyka jak zawsze mila widziana.

Obrazek

Obrazek

Na koniec kilka pytań dla bardziej doświadczonych osób:

1. Po wstępnym skalowaniu budynek wyszedł mi dość spory (3 x 6 BP) czy robić go w całości czy bardziej modułowo (myślę o przyszłych wystawach)
2. Jakie są rozwiązania na wzmocnienie budynku w środku? (w chwili obecnej fasada przednia jest dosyć wiotka, podejrzewam że będę musiał użyć jakiegoś wypełniacza typu bricki i plate'y przez całą szerokość, ale jakie rozwiązanie jest najlepsze/najbardziej ekonomiczne?)
3. Jak rozwiązać temat okien? (w chwili obecnej mam tylko stawione ramy, ale wolałbym, żeby nie było widać pustych wnętrz, jak to rozwiązać? ( w każdym oknie powstawiać czarne ścianki, czy raczej się tym nie przejmować?)

Na chwilę obecną to chyba tyle, w tym temacie będę wrzucał postępy z budowy.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2021 21:58 przez Biały_Bricks, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [WIP] Pałac w Górze

Post autor: jetboy »

1. Po wstępnym skalowaniu budynek wyszedł mi dość spory (3 x 6 BP) czy robić go w całości czy bardziej modułowo (myślę o przyszłych wystawach)
Podziel na moduły żeby się mieściły do sensownych pudeł. 3 moduły po 3x2 BP wydaje się sensownym podziałem..
2. Jakie są rozwiązania na wzmocnienie budynku w środku? (w chwili obecnej fasada przednia jest dosyć wiotka, podejrzewam że będę musiał użyć jakiegoś wypełniacza typu bricki i plate'y przez całą szerokość, ale jakie rozwiązanie jest najlepsze/najbardziej ekonomiczne?)
Pianka montażowa :)
A na serio to kratownica z technic brikców co piętro plus filary wydaje się mieć sens,
3. Jak rozwiązać temat okien? (w chwili obecnej mam tylko stawione ramy, ale wolałbym, żeby nie było widać pustych wnętrz, jak to rozwiązać? ( w każdym oknie powstawiać czarne ścianki, czy raczej się tym nie przejmować?)
Lepiej jak coś jest w tych oknach. Wersja bieda - karton. Wersja bieda++ Karton z nadrukiem pałacowych wnętrz. Wersja koszerna, czarne płytki 4xX snotem.

Już jest lepiej niż to co wrzucałeś na Discordzie. widzę że ogarnąłeś tą wieże. A odstępy między oknami nadal za szerokie.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11897
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: [WIP] Pałac w Górze

Post autor: Kris Kelvin »

bialy12344 pisze: 1. Po wstępnym skalowaniu budynek wyszedł mi dość spory (3 x 6 BP) czy robić go w całości czy bardziej modułowo (myślę o przyszłych wystawach)
No jak ma jeździć na wystawy to oczywiście że modułowo.
bialy12344 pisze: 2. Jakie są rozwiązania na wzmocnienie budynku w środku? (w chwili obecnej fasada przednia jest dosyć wiotka, podejrzewam że będę musiał użyć jakiegoś wypełniacza typu bricki i plate'y przez całą szerokość, ale jakie rozwiązanie jest najlepsze/najbardziej ekonomiczne?)
Wątpię że ktokolwiek Ci to wyliczy. W każdym razie zawsze możesz wziąć klocki klubowe. Jakieś bricki 2x4, ja mam kilkaset łuków 1x2x8.
bialy12344 pisze: 3. Jak rozwiązać temat okien? (w chwili obecnej mam tylko stawione ramy, ale wolałbym, żeby nie było widać pustych wnętrz, jak to rozwiązać? ( w każdym oknie powstawiać czarne ścianki, czy raczej się tym nie przejmować?)
Na wystawie z odległości metra czy półtora i tak nikt tego nie zauważy.
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
marki
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3173
Rejestracja: 17 sty 2014 13:42
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: [WIP] Pałac w Górze

Post autor: marki »

Szybki były brane w którymś LB.
Może komuś zalegają w nadmiarze.
***** ***
___________________________________
Marek do garów, Ania do klocków! :)
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7073
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: [WIP] Pałac w Górze

Post autor: Jaskier »

Wieża wygląda bardzo ładnie.

W celu wzmocnienia całości możesz dać drugą warstwę bricków, żeby usztywnić ściany, do środka jakieś słupy i kratownice z Technic, jak Jetboy napisał.
Awatar użytkownika
Biały_Bricks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 368
Rejestracja: 11 gru 2015 13:41
Rok urodzenia: 1988
Kontakt:

Re: [WIP] Pałac w Górze

Post autor: Biały_Bricks »

Odstępy między oknami już trochę zniwelowałem jeśli jeszcze bym je pomniejszył straciłbym proporcję na skrajach ściany, dlatego już tak zostawiłem.

Myślę, że całość podzielę na 4 moduły plus osobno dach (jeden moduł, to będzie mnie więcej to, co mam teraz zbudowane).

Kris Kelvin pisze: Wątpię że ktokolwiek Ci to wyliczy. W każdym razie zawsze możesz wziąć klocki klubowe. Jakieś bricki 2x4, ja mam kilkaset łuków 1x2x8.
Napisałem PW, jeśli ich aktualnie nie potrzebujesz chętnie przygarnę ;)

Kris Kelvin pisze: Na wystawie z odległości metra czy półtora i tak nikt tego nie zauważy.
Faktycznie tak to chyba na razie zostawię, jak będzie coś prześwitywało najwyżej będę zmieniał.
marki pisze:Szybki były brane w którymś LB.
Może komuś zalegają w nadmiarze.
Jeśli ktoś by miał w rozsądnej cenie to oczywiście chętnie odkupię, ale jeśli nie, to jak wyżej pisałem na razie chyba zostawię tak jak jest.
Jaskier pisze:Wieża wygląda bardzo ładnie.

W celu wzmocnienia całości możesz dać drugą warstwę bricków, żeby usztywnić ściany, do środka jakieś słupy i kratownice z Technic, jak Jetboy napisał.
Dzięki, trochę się z nią namęczyłem, ale myślę, że w końcu efekt jest w miarę zadowalający. Miejscami w ścianach powypuszczałem bricki w stronę wnętrz, żeby właśnie ewentualnie można to było usztywnić tak jak piszesz ;)

Jeszcze mi została do zrobienia ta większa, okrągła wieża, mam już na nią jakiś pomysł, ale muszę trochę klocków najpierw domówić.
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: [WIP] Pałac w Górze

Post autor: solic »

Ad 2: Ja od pewnego czasu stosuję wzmocnienia wewnątrz z liftarmów. Tak to wygląda w moim budynku dyrekcji z makiety kolejowej:
P1010174.jpg
Sprawdzają się, całość jest bardzo sztywna. Ważne tylko, żeby dolna warstwa (fundament) była dość solidna, np wzmocniona od środka technic brickami albo czymś podobnym. I jest to stosunkowo tanie i lekkie rozwiązanie. Tu akurat są po skosie ustawione wzmocnienia, ale stosuję też pionowe przy ścianach, w tym przypadku pomocne są takie klocki wmontowane w ściany:
Obrazek

Jeśli chodzi o puste wnętrza widziane przez okna, to proponuję ocenić to dopiero po założeniu kompletnego dachu. Często jest tak, że wtedy we wnętrzu jest na tyle ciemno, że z zewnątrz praktycznie nic nie widać co tam siedzi w środku.
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: [WIP] Pałac w Górze

Post autor: goldsun »

W temacie modułowania do transportu.
- im większe "obszarowo" moduły zrobisz, tym bardziej trzeba wzmocnić w środku, bo większa powierzchnia będzie się bardziej wyginać w transporcie.
- niestety, ale budowanie wprost na BP jest mocno wrażliwe w takim wypadku. Jeślibyś zrobił podstawę z bricków na BP i dopiero na tym stawiał budynek, to lepiej by się to trzymało. Jeśli budujesz na gołych BP, to zrób wzmocnienie (takie "rozpierające") również nisko, w pobliżu samego BP.
Jak budowałem swoje pałacyki, to starałem się dopasować moduły do BP. To ułatwia życie, a na wystawach nikt z linijką nie będzie mierzyć, czy w każdym miejscu trzymasz odpowiednie proporcje.

W temacie okien - nawet jeśli założysz dach, to mając okna "na przestrzał" - dalej widać pustkę w środku. I nawet wsadzenie szybek tu nie pomoże.
Więc minimum jakiś karton może być przydatny. Tylko musisz go dopasować, żeby się mieścił między wzmocnieniami.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11897
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: [WIP] Pałac w Górze

Post autor: Kris Kelvin »

No właśnie. Budowanie na gołych bp to kiepski pomysł
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
Biały_Bricks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 368
Rejestracja: 11 gru 2015 13:41
Rok urodzenia: 1988
Kontakt:

Re: [WIP] Pałac w Górze

Post autor: Biały_Bricks »

Panowie dzięki za rady, wstępnie myślę, że spróbuje wnętrza powzmacniać łukami od Krisa, i może faktycznie bezpośrednio na BP dam bricki.

Zacząłem powoli działać ze ścianą szczytową z okrągłą wieżą, na chwilę obecną wygląda to tak:

Obrazek

Wiem że idealnie byłoby użyć tych okrągłych plate'ów w kolorze tan a nie dark tan, ale te są dostępne w dobrej cenie, a raczej nie będzie się to rzucało w oczy ;)
ODPOWIEDZ