PIQABRICK - Zidentyfikuj elementy szybko i sprawnie.

Aktualności ze strony WWW zbudujmy.to oraz inne wiadomości
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

PIQABRICK - Zidentyfikuj elementy szybko i sprawnie.

Post autor: jetboy »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

"Co to za torisk? Z jakiego zestawu pochodzi ten Minifig? Co to za klocek?" - takie pytania pojawiają się często w życiu każdego AFOLa. Dzięki braciom Berti, wkrótce każdy będzie mógł szybko znaleźć na nie odpowiedź.

Jak to możliwe? Otóż na kickstarterze trwa właśnie finansowanie projektu Piqabrick. Wspierając projekt możemy się stać właścicielem urządzenia które po podłączeniu do komputera i zbudowaniu pudełka ze zwykłych cegiełek stanie się maszyną do rozpoznawania klocków. Wystarczy włożyć klocek do tego pudełka, a w interfejsie webowej aplikacji pojawi się informacja o naszym klocku - co to jest, jaki ma kolor i z jakich zestawów może pochodzić.

Sercem aplikacji jest sprawdzony system, który bracia Berti zastosowali wcześniej do podobnej aplikacji służącej do rozpoznawania części i elementów mechanicznych. Tam się to znakomicie sprawdziło, więc sprawdzi się też do klocków. Aplikacja radzi sobie znakomicie z klockami z różnymi nadrukami, czy też posiadającymi kilka wersji - na przykład rozpoznaje rodzaj plejta 1x1 z clipem. Nie trzeba tez układać klocków idealnie równo - dla zaawansowanej sztucznej inteligencji to nie problem. A jeśli macie słabe widzenie barw, to odróżnienie legowych kolorów nie będzie już stanowiło problemu.

Więcej szczegółów znajdziecie na kikstarterze projektu. Moim zdaniem warto. Utrzymanie serwerów aplikacji będzie finansowane z abonamentu, ale dla osób które wsparły projekt zamawiając jedną z opcji Piqabrick, abonament będzie dożywotnio darmowy.

_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: PIQABRICK - Zidentyfikuj elementy szybko i sprawnie.

Post autor: SERVATOR »

Urządzenie całkiem ciekawe. Zastanawia mnie jednak do kogo w sumie ono jest kierowane...
Na pewno przyda się prowadzącym sklepy na BL czy ogólniej handlującym klockami a zwłaszcza używkami - szczególnie nie będącym AFOLami.
Czy potrzebują czegoś takiego AFOLe? Wątpię. Rzadko trafia się coś co trudno łatwo zidentyfikować samodzielnie. Poza tym te ok. 500 zł można sensowniej zainwestować w klocki.
Czy będą to kupować rodzice nie-AFOLe? Nie sądzę, bo w sumie po co im taka wiedza o konkretnych klockach? Przecież ich dzieci mają to co oni sami im kupili. ;)

Dla mnie to zbędny gadżet. Na Kickstarterze widziałem wiele ciekawszych projektów (klocki magnetyczne, elastyczne, świecące itp.), które chciałem ale okazało się że i bez nich da się żyć. ;)
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7073
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: PIQABRICK - Zidentyfikuj elementy szybko i sprawnie.

Post autor: Jaskier »

Mam podobne wnioski jak Servator.

Nie mogę sobie przypomnieć sytuacji, w której poległbym z samodzielną identyfikacją elementu albo nie dostał szybkiej odpowiedzi od autora zdjęcia, na którym go zauważyłem. Ta opcja "podobne elementy" może być ciekawa podczas poszukiwania nowych części do minifigurek, ale nie jest to zastosowanie, na które wyłożyłbym pół tysiąca.

Ciekaw jestem natomiast odbioru sprzedawców z BLa.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: PIQABRICK - Zidentyfikuj elementy szybko i sprawnie.

Post autor: jetboy »

Jeśli wypali, będzie można tym wszystkim geniuszom co spamują pytaniami "z jakiego zestawu jest brick 2x4?" napisać "kup sobie to coś i nie zawracaj gitary".
Dla samego tego warto żeby się udało :)
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: PIQABRICK - Zidentyfikuj elementy szybko i sprawnie.

Post autor: Thietmaier »

Heh, mój brat programista jakieś 2 lata temu chciał napisać taką apkę na smartfona, chyba nawet miał coś zaczęte - zakładam, że jeśli by to zrobili w takiej formie to pewnie szybciej by znaleźli grono odbiorców - cyk zdjęcie lub dwa klocka i aplikacja wypluwa link do bricklinka.

Jeśli to ma być oddzielne urządzenie to Kowalski tego nie kupi, polscy AFOLe oraz użytkownicy forum prowadzonych przez którykolwiek Polski LUG mają od tego Longera, inni pewnie też sobie jakoś dają radę "ręcznie".
Pożyjemy zobaczymy.
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: PIQABRICK - Zidentyfikuj elementy szybko i sprawnie.

Post autor: goldsun »

Jeżeli ktoś zajmuje się kolekcjonowaniem zestawów - gadżet może mu się przydać. Chociaż nie wiem czy jest wart wydanych pieniędzy (nawet za granicą, gdzie ta kwota jest odbierana inaczej) - ile razy realnie będzie wykorzystany?

Sklepy BL, kompletujące zestawy - tu pewnie najprędzej, jak już napisali przedmówcy.

Jeżeli ktoś po prostu buduje z klocków - mam wrażenie, że zabawka kompletnie niepotrzebna do niczego.
A tu (na forum) chyba mamy większość budujących, a nie kolekcjonujących? Więc odzewu dużego bym się nie spodziewał.
jetboy pisze:Jeśli wypali, będzie można tym wszystkim geniuszom co spamują pytaniami "z jakiego zestawu jest brick 2x4?" napisać "kup sobie to coś i nie zawracaj gitary".
Dla samego tego warto żeby się udało :)
Przecież i tak nie kupią.
Co więcej - nikt chyba nie zmusza nikogo do odpowiadania na takie pytania? To tylko dobra wola ...
Są ludzie, którzy nie zajmują się klockami Lego i jest normalne, że czasami zapytają o coś, na forum, na którym mają szansę dostać odpowiedź. Przecież nie będą pytać na onecie ...
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: PIQABRICK - Zidentyfikuj elementy szybko i sprawnie.

Post autor: jetboy »

goldsun pisze:A tu (na forum) chyba mamy większość budujących, a nie kolekcjonujących? Więc odzewu dużego bym się nie spodziewał.
No na forum to nawet jak by coś było za darmo to się nie spodziewam zainteresowania. Może jak by dopłacali...
jetboy pisze:Jeśli wypali, będzie można tym wszystkim geniuszom co spamują pytaniami "z jakiego zestawu jest brick 2x4?" napisać "kup sobie to coś i nie zawracaj gitary".
Dla samego tego warto żeby się udało :)
Przecież i tak nie kupią.
Ale napisać można :)
Co więcej - nikt chyba nie zmusza nikogo do odpowiadania na takie pytania? To tylko dobra wola ...
Są ludzie, którzy nie zajmują się klockami Lego i jest normalne, że czasami zapytają o coś, na forum, na którym mają szansę dostać odpowiedź. Przecież nie będą pytać na onecie ...
Pytają i na onecie, a na grupach na FB to jest prawdziwa plaga.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: PIQABRICK - Zidentyfikuj elementy szybko i sprawnie.

Post autor: Thietmaier »

Dlatego lepsza byłaby aplikacja na smartfona, którą kupisz w appstorze, google play za dolara lub dwa :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: PIQABRICK - Zidentyfikuj elementy szybko i sprawnie.

Post autor: jetboy »

Thietmaier pisze:Dlatego lepsza byłaby aplikacja na smartfona, którą kupisz w appstorze, google play za dolara lub dwa :)
Była by wygodniejsza. Czy była by lepsza - to już niekoniecznie.

Mnogość różnych aparatów, losowy kąt zrobienia zdjęcia, różne warunki oświetlenia, losowe tło, czynią taki projekt o kilka rzędów wielkości trudniejszym.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: PIQABRICK - Zidentyfikuj elementy szybko i sprawnie.

Post autor: Thietmaier »

Wiem, rozmawiałem o tym z bratem i to go chyba powstrzymało od całej zabawy, aczkolwiek jakby znalazł pewnie 10 mrówek-afoli, które by mu przygotowały bazę zdjęć klocków to z resztą by sobie poradził i jakiś prototyp by powstał. Ale chyba nie jest już tym zainteresowany :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
ODPOWIEDZ