Złote Study 2020 - Ogłoszenie wyników

Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Złote Study 2020 - Ogłoszenie wyników

Post autor: Mateusz92 »

Trtrtrtrtrtrtrtr (werble)
Pora na ogłoszenie wyników. Przed Wami najlepsze prace 2019 r., do których wędrują Złote Study!
Imaginator:
JAREMA. - gigi d'agostinobla bla bla

Obrazek
Cóż można powiedzieć. Teoretycznie mieliśmy do wyboru murowanego kandydata do zwycięstwa ale jak widać czasami wystarczy garsteczka pociętych fleksów :)

Zaiste nie był to łatwy wybór i pewnie wyniki są w jakiś sposób zaskakujące. No takie życie w brutalnym świecie AFOL-i :)
Tu wybór był wyjątkowo trudny. Każda z prac nie tylko wymagała wyobraźni by mogła powstać ale także pobudza wyobraźnię widza. Każda jednak w zupełnie inny sposób. Praca Jaremy okazała się być najbardziej niekonwencjonalna.

Normalnie krzywo patrze na krzywe, pocięte fleksy, ale nie sposób nie zgodzić się że jest to nowatorski pomysł, aby całą pracę z nich zrobić. Tym sposobem JAREMA dostaje ode mnie - i od reszty Kapituły - pierwsze miejsce w kategorii Imaginator za pracę o absolutnie niewymawialnym tytule "gigi d'agostinobla bla bla". Szczęśliwie w oryginale to że główna postać też nie potrafiła się wysłowić nikomu nie przeszkadzało!
Drugie miejsce to dowód na to że klasyczna sztuka z klocków ma się dobrze. Red Brick Flowers wallyjarka to mój faworyt po "gigi", choć Kapituła doceniła drugą świetną pracę tego autora - Lego Brick Art. Nie będę się z tym kłócił - tak czy owak świetny wybór!

Drugie miejsce zajęła Fawela Insomnii, a trzecie Lego Brick Art. Wallyjarka.
Animator:
Jaskier - Imp

Obrazek
Mały wredny stworek okazał się lepszy niż cała arena wypełniona smokami. Ba, nawet niezwykle tajne plany nie okazały się wystarczająco dobre i wystarczająco tajne, a sam Lord Vader został pokonany przez jakiegoś czerwonego pokurcza. Konkursy są jak pudełka czekoladek, nigdy nie wiadomo... (ale suchar)

Gdyby wybór należał tylko do mnie, nie wiem czy wybór był by taki sam, trzeba jednak przyznać że Imp jest pełny życia, a o to w tej kategorii chodzi. Jak dla mnie scenki w pracy Pablo Picassos są nie mniej ekspresyjne.

Nie mogło być inaczej, uroczy, latający na rachitycznych skrzydełkach chochlik bez majtek za to z flaszką musiał wygrać mój głos. I choć zgłoszonych zostało wiele świetnych prac, ta maleńka jest dla mnie esencją kategorii Animatora - tchnięcia życia w minifigi. Jaskier zna się na rzeczy!
Drugie miejsce przypadło pracy odwzorowującej moją ulubioną scenę współczesnego kina - współczesnego Podbiętę z astmą wyrzynającego mieczem jakiś terrorystów. W kosmosie - czyli "Tajne Plany" pablo_picassos!
Trzecie miejsce przypadło klasycznemu świecącemu duchowi. No to jest po dziś dzień jedna z lepszych figurek, a scenka "Pod strasznym Drzewem" Cube Bricka idealnie ją eksponuje.

Drugie miejsce zajęły Tajne plany pablo_piccsos, a trzecie ex aequo Pod strasznym drzewem Cube Brick i Arena Smoków Ciamka.
Kreator:
kobalt - Bot Nr 3

Obrazek
No tutaj mam zagwozdkę co sądzić o tym wszystkim. Wygrał chyba jakiś koszykarz? W każdym razie wygląda dla mnie jak koszykarz. Może gdyby szalony Darth Maul założył trampki? Najwyraźniej nie był jednak na to dość szalony. I chyba nie miał nawet nóg, więc stał (he he he) na straconej pozycji.

Bot nr 3 ma dokładnie tyle elementów ile powinien - więcej to było by zbyt wiele, mniej a czegoś by brakowało, to świadczy o tym że kreacja Kobalta jest doskonała. Pozostałe prace ustępują im tylko o włos.

Jakiż dylemat miałem w tej kategorii! Tym bardziej że mój zdecydowany faworyt nawet nie wyszedł z fazy nominacji. Trudno - I tak umieszczę go na tej liście na miejscu pierwszym. Lictor Jaskra jest tak dobry, że z powodzeniem mógłby grać w figurkowym warhammerze 40000. Może trzeba by mu górne szpony zaostrzyć, i nieco podmalować krwią, ale poza tym serio, jest tak dobry.
Na szczęście mój drugi wybór bez problemu dostał się do nominowanych, i jak się okazało zwyciężył - mimo wcale nie bycia faworytem nominowanych!
Mowa oczywiście o "Bocie Nr 3" kobalta. Gratuluję - robot jest jak, wybaczcie, żywy, świetnie nadałby się do filmu animowanego. Tam gdzie widoczne zawiasy i prostokątne kształty zaburzają wygląd postaci i niejako przywykliśmy do tego budując z nieco ograniczonego medium jakim są klocki, w tej pracy są to zalety.

Drugie miejsce zajęła Moria duel staza, a trzecie ex aequo Angel – Emerald golem kobalta i Madness - darth maul spider version JAREMY.
Konstruktor:
kobalt - Angel – Emerald golem

Obrazek
Nie będę nawet ukrywał, że nie jestem wielkim fanem mechów. A jednak w tym przypadku zwycięzca naprawdę zasłużył na wygraną. Przede wszystkim kolorystyka jest naprawdę piękna. W lepszym świecie zapewne byłby na wyposażeniu jakiejś steampunkowej policji art deco :)

Kobalt po raz kolejny pokazał że wśród oryginalnych pomysłów nie ma sobie równych. Co z tego, że to kolejny mech. Ale po raz kolejny jest on zaskakujący, zarówno pod względem kształtu, doboru części, kolorystyki i funkcji, które posiada, a z których istnienia nawet nie zdajemy sobie sprawy. :)

Jak dla mnie najlepszy z tej trójki jest Awenger-Y Mateusza, ta rekreacja blacktronowego pojazdu jest nieszablonowa. Mistrzowskie wykorzystanie fleksów do zarysowania sylwetki pojazdu jest niebanalne. Jednak jako kapituła wybraliśmy pracę Kobalta, nie mniej znakomitą konstrukcję, której nie wiele ustępuje gnijący lewiatan.

"Rotting Lewiatan" był dla mnie nie tylko innowacyjny ale również świetnie wykonany. Normalnie czepiałbym się odkrytych studów, ale tutaj świetnie odgrywają rolę zmurszałych i obrośniętych desek na skutek leżenia setki lat pod wodą. Żywa zaś część... pojazdu... prezentuje się po prostu wyśmienicie!
Drugie i trzecie miejsca to praktycznie ex aequo i zadecydował rzut monetą. Nie będę więc mówił który jest drugi a który trzeci.
Jeden z nich to zmodernizowany "Blacktron Avenger" Mateusza92. Eteryczne skrzydła z samych krawędzi, potrójna symetria i ikoniczna zielona kulka z przodu wspaniale współgrają i nie ma wątpliwości: to jest blacktron! Dodatkową zaletą jest wygląd modelu na żywo, na zdjęciach tego aż tak nie widać, jaką robotę robią te skrzydła z fleksów.
Drugi to "Atomic Bug" kobalta. Mechy z lego to temat tak popularny jak auta i statki kosmiczne, trudno więc o oryginalność. Ten jeden jednak zdecydowanie jest oryginalny, a zarazem ładny! To jest istny wyczyn zrobić z oliwkowego koloru coś ładnego, a tu proszę: udalo się - i to jak!

Drugie miejsce zajął Rotting Leviathan Jaskra, a trzecie Blacktron Avenger-Y Mateusza92.
Modelator:
Staz - Back to tje Future Delorean

Obrazek
Nie wiem czy nie najbardziej mordercza kategoria w tegorocznych starciach. Trudno cokolwiek napisać, bo praktycznie każda praca mogłaby wygrać i nie byłoby żadnej sensacji albo niespodzianki. Ktoś jednak musiał wygrać no i wygrał"
Tutaj przegrać to jak wygrać :)

Co tu dużo, mówić - Staz z hukiem wdziera się na szczyty modelarstwa. Co prawda było już wcześniej kilka Deloreanów, ale ten jest jakiś lepszy. Może to kwestia skali, ale tak jest i koniec.

Modele maszyn rolniczych Eric Traxa są jak co roku znakomite, ale mi osobiście brakuje w tym temacie świeżości, dlatego Delorean, który jest jedną z najciekawszych wersji tego pojazdu jakie widziałem wyprzedził konkurencję.

Monumentalna kategoria, którą rozumiem w taki sposób, że prace w niej przedstawione mają wprost konkurować z metalowymi czy plastikowymi modelami do sklejania innych producentów. To nie lada zadanie, klocki nie dają takiej precyzji w odwzorowywaniu kształtów. Wiadome więc było że wybiorę pracę dużą i poniekąd dopasowaną do możliwości klocków. I choć najbliższy mojemu sercu był tutaj "T-65 X-Wing" Fuku, to kompletnie nie wytrzymuje porównania z dedykowanym plastikowym modelem. Takie życie!
Takie porównanie wytrzymuje jednak De Lorean Staza - i to jak!
Ja bym mu może dał szybę z przodu, tą nową trapezoidalną, ale nawet bez tego łatwo zapomnieć, że to auto jest z klocków. Idealny dobór tematyki i fantastyczne wykonanie robią robotę.
Podobnie jak w poprzedniej kategorii, również i tutaj miałem ewidentne miejsce pierwsze i kilka drugich na tym samym poziomie. Pozwolę sobie napisać tylko że to wrażenie "prawdziwości" modelu robią na mnie oba tramwaje pablo_picassos oraz wszystkie trzy maszyny erica traxa. Kolejności jednak nie pozwolę sobie nie pisać!

Drugie miejsce zajęły ex aequo traktory erica traxa czyli New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC i Fendt Favorit 514c + Lemken Europal 9.
Mechanizator:
eric trax - New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC

Obrazek
Mechanizator od zawsze chyba będzie mi się kojarzył z drugą częścią "Samych swoich". Mechanizator rolnictwa. No to wygrał traktor. Romkoo podjął się przegranej walki, ale walczył do końca. Niestety "avada kedavra" nie działa na traktory.

Ta kategoria przestaje mieć sens, bo i tak wygrywa eric trax. :) Po raz kolejny możemy podziwiać połączenie tych wszystkich mechanizmów, na których mało kto się zna, ze świetną "obudową".

O ile przyzwyczailiśmy się do znakomitego oddania maszyn rolniczych, to kunszt Eryka do ich mechanizowania wciąż robi wrażenie. Wciśnięcie w nie tyle funkcji bez szkody dla wyglądu jest niedościgniony.

Może w "Modelatorze" modele erica traxa musiały ustąpić pierwszego miejsca komuś innemu, ale w tej kategorii wygrana była jasna! Pozostało wybrać faworyta, którym został duet "New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC". Kompletnie się na temacie nie znam, ale przyznam że kostkarka do klocków mnie ujęła!
Docenić należy też pracę zupełnie inną od pozostałych - "Quidditcha" romkoo! Świetny pomysł i bardzo dobre wykonanie. Na wystawie rzucone "MAMA ZOBACZ HARY POTER" było spokojnie najczęściej rzucanym przez dzieci tekstem jaki zapamiętałem. I przyznam szczerze, gdyby ten mechanizm działał płynnie, byłoby pierwsze miejsce!

Drugie miejsce zajął Quidditch romkoo, a trzecie Fendt Favorit 514c + Lemken Europal 9 erica traxa.
Innowator:
Servator – Choinka

Obrazek
Jak tylko zobaczyłem choinkę to od razu się zakochałem. Dendrofilia to chyba nie zboczenie, a nawet jeśli, to raczej nieszkodliwe. Znów bardzo ciężki wybór i znów sytuacja, że nawet losowe ustawienie prac w dowolnej kolejności nie spowodowałoby jakiejś wielkiej krzywdy i niesprawiedliwości

Kto by przypuszczał, że choinka z bricków 2x2 może być tak zaskakująca. Okazuje się, że o to w tej kategorii chodzi. Zasłużone zwycięstwo.

Ilość szczegółów w faweli, czy wykorzystanie giętkich axli do stworzenia rzadko spotykanych w klockowych konstrukcjach krzywizn zasługują na pochwałę, jednak przegrywają z elegancją prostoty w pracy Servatora. Nie często widzi się w modelach klocki od spodu - a tu ich geometria została znakomicie wykorzystana.

Nietypowe rozwiązania budowlane i zaskakujące uzycie elementów" - to charakterystyka kategorii Innowator. Trudna kategoria - wiele świetnych prac zostało do niej zgłoszonych.
Mój osobisty faworyt to "Avenger-Y" Mateusza92, za prosty i idealny pomysł na "przezroczyste" skrzydła unowocześnionego avengera.
Drugi wybór wygrał głosami Kapituły - a jest nim prosta acz elegancka "Choinka" Servatora. Choinka ze spodów bricków 2x2...? Czy to się w ogóle może udać? No może, jak się okazuje!
Trzecia ulubiona praca jest autorstwa JAREMY, ale nie jest nią TA praca - skądinąd świetna - tylko bociek z "Spring of life". "gigi d'agostinobla bla bla" wygląda fantastycznie, tylko że dla mnie przekroczona została granica pomiędzy budowaniem z klocków, a modelowaniem z ciętych elementów - ale szacunek za fantastyczny efekt końcowy!

Drugie miejsce zajęła Fawela Insomnii, a trzecie gigi d'agostinobla bla bla JAREMY.
Murator:
lookl – Biblioteka

Obrazek
Moja ulubiona kategoria nie będę ukrywał. Dobrze, że niczego nie zbudowałem i nie startowałem, bo trudno się nie powtórzyć po raz kolejny, ale poziom wszystkich prac był tak wysoki, że pewnie Katedra w Kolonii miałaby kłopoty z zajęciem miejsca na podium. A wygrała sobie biblioteka, więc chyba z czytelnictwem w Polsce nie jest tak źle jak się pozornie wydaje?

Wszystkie nominowane prace w tej kategorii są dla mnie genialne na zupełnie inny sposób. Dobrze że w kapitule było więcej osób bo ja bym się do tej pory zastanawiał komu powierzyć pałeczkę pierwszeństwa.

Murowana kategoria wcale nie miała murowanego zwycięzcy!
Trzy ulubione prace, bez kolejności, to:
Gigantyczne, napakowane ciekawymi technikami "The 19th Century Museum of Science and Technology" autorstwa lechkulina;
Cyberpunkowa fawela Insomni, która wygląda dokładnie tak jak cyberpunkowa fawela wyglądać powinna;
Piękna w swojej prostocie bryła nowoczesnej "Biblioteki" lookla.
Ostatecznie w ciężkich bólach zdecydowałem się przyznać pierwsze miejsce bibliotece. Już od dawna uważam że klocki potrafią oddać budowle ładniej niż prawdziwy beton, cegły i stal a biblioteka jest tego świetnym dowodem. Chętnie zobaczyłbym ten budynek w rzeczywistości. Urzekło mnie też to że tak dobrą pracę można wykonać z całkiem niewielkiej kupki klocków. Małe jest piękne!

Drugie miejsce zajęła Fawela Insomnii, a trzecie The 19th Century Museum of Science and Technology lechkuliny.
Reduktor:
wallyjarek – Fale

Obrazek
No więc wygrały fale, morze, statki i plaże. Batyskaf był za duży żeby się tam zmieścić a kolejki po falach nie jeżdżą, więc wynik mógł być tylko jeden.

W tym roku praca Wallyjarka była bezkonkurencyjna. Niebanalne użycie klocków, no i te ciepłe wspomnienia znad morza... :)

Tu praca Wallyjarka bezsprzecznie wybija się na czoło stawki. Pozostałe nominowane prace również są bardzo udane, ale jednak daleko im do wybrzeża z falami z kuprów kaczorków z CMF - znakomite NPU.

Mikroskala!
Fale" wallyjarka z ząbków, stateczki... również z ząbków! Proste i oczywiste! Dodatkowy bonus to te rozrzucone bricki 1x2. Trudno mi powiedzieć czemu aż tak mi przypadły do gustu, coś jednak w tym musi być.

Drugie miejsce zajął Batyskaf JAREMY, a trzecie Górnośląskie Koleje Wąskotorowe Mateusza92.
Kondenstor:
barneius - Do gwiazd!

Obrazek
Kategoria zdecydowanie kojarzy mi się z jakąś fizyką czy tam chemią. Nigdy w szkole nie lubiłem, więc trochę się bałem tej kategorii. O dziwo prace okazały się miłym zaskoczeniem. A zwycięzca nawet wpasował się w tematy fizyki czy innej astronomii, bo chyba nie da się zrobić rakiety bez kondensatora? W każdym razie ja bym nie potrafił, więc właściwy człowiek na właściwym miejscu.

Moi faworyci nie wylądowali na podium. Widocznie cukierkowa prostota rakiety trafiła w gusta pozostałych członków kapituły. Cóż - gusta mamy różne i nie we wszystkim się zgadzamy :)

Lictor" Jaskra wraca! W kategorii scenki do 16x16 studów mój faworyt, wyżej pisałem już dlaczego. W tej kategorii bardzo podobała mi się też scenka Janka - "Podbój Balmorry", przy której zresztą asystowałem w drobnym stopniu! Zabawne jest to że podstawka jest "krzywa" a cała reszta stoi prosto. Ciekawy pomysł i świetnie wyszedł!
No a trzecie miejsce - i zasłużenie pierwsze w całej kategorii - przypadło sympatycznej, kolorowej rakiecie lecącej "Do gwiazd!" autorstwa barneiusa. I tym sposobem Barneius wygrał jedną z kategorii statkiem kosmicznym, choć pewnie nie tym którego się spodziewał!

Drugie miejsce zajęły ex aequo Lictor Jaskra i Atak Wikingów na Lindisfarne Insomnii.
Nagrody specjalne:

Nowa Nadzieja


Dostrzegliśmy 4 budowniczych młodych wiekiem lub stażem, którzy w zeszłym roku w naszym światku wyraźnie zaznaczyli swoją obecność świetnymi pracami publikowanymi online lub pokazywanymi na wystawach. Są to: CTR69, Cube Brick, lechkulina, Staz.
Główna nagroda jest jednak tylko jedna dlatego w wyniku głosowania tytuł Nowej Nadziei otrzymuje:
Staz
Kilka prac z portfolio:
Obrazek
The Witcher by Dominik Stasiak, on Flickr
Obrazek
bttf + mad max by Dominik Stasiak, on Flickr
Obrazek
IMG_5887 by Dominik Stasiak, on Flickr


A na koniec to, co już wiemy z publicznej ankiety:

Wybraniec - Nagroda Publiczności
Insomnia

Raczej nie trzeba przedstawiać zwycięzcy tej kategorii ;) , ale dla porządku link:
Obrazek
My 2019 in MOCs by sebastian bachórzewski, on Flickr

I na koniec kilka słów od Kapituły
Serdeczne gratulacje dla wszystkich startujących, zwycięzców, przegranych, łzy rozpaczy, łzy radości... No ale jak powiedział baron Pierre de Coubertin "Istotą igrzysk nie jest zwyciężyć, ale wziąć udział. Nie musisz wygrać, bylebyś walczył dobrze." Nie wiem czy przegranych to pocieszy ale nie wiem co wam powiedzieć :)
Do zobaczenia za rok.

Wiele prac które nie trafiły na podium, czy nawet nie zostało nominowanych było naprawdę znakomitych. Jednak trzeba jakoś dokonać wyboru, a wszyscy nie zmieszczą się na podium. Bardzo dziękuje wszystkim autorom zgłoszonych prac i liczę że w tym roku będzie ich jeszcze więcej i poziom nadal będzie rosnąc, a następna kapituła będzie miała jeszcze trudniejsze zadanie niż my :)
Ja również gratuluję zwycięzcom jak i wszystkim uczestnikom.
Awatar użytkownika
kobalt
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1000
Rejestracja: 19 sty 2014 18:37
Rok urodzenia: 1977
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Złote Study 2020 - Ogłoszenie wyników

Post autor: kobalt »

Gratuluje zwycięzcom i nomionowanym, oraz dziękuje za wyróżnienie.
Podziękowania dla Kapituły za włożoną pracę.
Awatar użytkownika
Insomnia
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 868
Rejestracja: 06 sty 2018 22:58
Rok urodzenia: 1978
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Złote Study 2020 - Ogłoszenie wyników

Post autor: Insomnia »

Gratuluję zwycięzcom, dziękuję za cztery drugie miejsca i Wybrańca :)
____________________________
Moja radosna twórczość: Flickr
Sklep BrickLink: Extra Extra Bricks
Awatar użytkownika
romkoo
Posty: 390
Rejestracja: 30 wrz 2016 12:32
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Złote Study 2020 - Ogłoszenie wyników

Post autor: romkoo »

Gratulacje, zwycięzcom i dziękuje za docenienie mojej pracy :) Świetne MOCe :).
Awatar użytkownika
staz
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 86
Rejestracja: 17 sty 2017 20:32
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: Złote Study 2020 - Ogłoszenie wyników

Post autor: staz »

Gratuluje wszystkim i dziękuje za wyróżnienia. Jakbym postawił kase w niektórych kategoriach to bym przegrał :D
Awatar użytkownika
wallyjarek
Posty: 387
Rejestracja: 07 lip 2016 21:13
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Poznań/Limerick

Re: Złote Study 2020 - Ogłoszenie wyników

Post autor: wallyjarek »

Gratulacje dla wszystkich.
Dziękuje za docenienie moich prac i podium - udało się :)
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Złote Study 2020 - Ogłoszenie wyników

Post autor: jetboy »

Gratuluje wszystkim i dziękuje że mieliśmy z czego wybierać!
(to naprawdę często był bardzo trudny wybór)
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Pablo Brickasso
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 414
Rejestracja: 26 lut 2017 02:42
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Złote Study 2020 - Ogłoszenie wyników

Post autor: Pablo Brickasso »

Gratulacje dla zwycięzców i podziekowania za nominacje i pracę Kapituły :)
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Złote Study 2020 - Ogłoszenie wyników

Post autor: SERVATOR »

O kurczaki! Ale zaskoczenie! Taki drobiazg a zyskał uznanie AFOLskiej śmietanki. :)
Bardzo pięknie DZIĘKUJĘ.
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Złote Study 2020 - Ogłoszenie wyników

Post autor: Toltomeja »

Gratulacje dla wszystkich!

PS: Zarz wam zrobię fejm na forum LAN. :)
ODPOWIEDZ